تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۲۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

اعزام اساتید به مدارس برای جذب دانش‌آموزان نخبه و بورسیه

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران گفت: اگر می‌خواهیم این دانشگاه در مسیر صحیح آموزش عالی همچنان برجسته و سطح یک باقی بماند، باید فضای دانشگاه را به مدارس و آموزش و پرورش ببریم و از آنجا دانشجویان آینده خود را انتخاب کرده و حتی آنها را بورس کنیم.

به گزارش قائم آنلاین، مجید سرسنگی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران در گفت‌وگو ، درباره اجرای دومین طرح «روز درهای باز» یا «روزی با دانشگاه تهران» گفت: اجرای این طرح برای دومین سال پیاپی است که در دانشگاه تهران برگزار شده و هدف اصلی آن برقراری ارتباط با دانش‌آموزان است.

وی افزود: متأسفانه خانواده‌ها در زمینه انتخاب رشته برای فرزندانشان خیلی تحقیقی انجام نمی‌دهند و برخی فرزندان تحت تأثیر خانواده یا جامعه، رشته دانشگاهی خود را انتخاب می‌کنند که در آینده مشخص می‌شود هیچ علاقه‌ای به آن نداشته و اساسا آشنایی قبلی با آن نداشته‌اند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: دانشگاه تهران در طرح روز درهای باز به دنبال آن است که درهای این دانشگاه روی دانش‌آموزان و خانواده های آنها باز بوده و آنها از نزدیک دانشکده‌ها و محیط‌های آموزشی و آزمایشگاهی را مشاهده کنند، برای مثال اگر کسی یکی از رشته‌های مهندسی را انتخاب کرد بتواند از نزدیک دانشکده فنی و مهندسی را دیده و با دانشجویان و اساتید آن صحبت کند تا انتخابی دقیق‌تر صورت گیرد،‌ ضمن اینکه در برخی دانشکده‌ها هم تعدادی از فارغ‌التحصیلان حضور داشته و می‌توانند پاسخگوی دانش‌آموزان باشند.

سرسنگی گفت: دانش‌آموزان در روزی با دانشگاه تهران باید شناخت خوبی از رشته‌ای که در آینده می‌خواهند در آن تحصیل کنند به دست آورند، دلیل اجرای این طرح به آسیب‌های موجود در آموزش عالی و انتخاب رشته بد دانش آموزان بازمی‌گردد.

سرسنگی تصریح کرد: امسال ۷ هزار نفر از طرح درهای باز دانشگاه تهران استقبال کردند که نسبت به سال گذشته حکایت از افزایش صددرصدی بازدیدکنندگان دارد.

وی گفت: برای سال آینده برنامه‌ریزی ویژه‌ای جهت حضور بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها در دانشگاه تهران و حتی افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی حضور دانش آموزان و خانواده‌های آنها را درنظر گرفته‌ایم و اگر طرح‌ درهای باز دانشگاه مداومت و برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشد می‌تواند بسیار تأثیرگذار بوده و فراگیر شود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران گفت: اولین و دومین سال اجرای طرح درهای باز دانشگاه تهران فقط برای یک روز اجرایی شده است، اما بنا داریم در سال آینده این برنامه را در چند روز اجرا کنیم، برای مثال؛ یک روز قبل از انتخاب رشته و یک روز بعد از انتخاب رشته، حتی تلاش داریم تا اجرای این طرح را به صورت مستمر در طول سال داشته باشیم و می‌کوشیم این طرح برای دانش آموزانی که در سنین کمتر هستند هم با طبقه‌بندی خاصی اجرا شود، برای مثال؛ در آذرماه برای دانش‌آموزان مقطع اول و دوم دبیرستان.

سرسنگی خاطرنشان کرد: برخی دانشکده‌های دانشگاه تهران هم به صورت جداگانه طرح روز درهای باز دانشگاه را اجرایی کردند که می‌توان به اقدام اخیر دانشکده اجتماعی و راه‌اندازی مدرسه‌ای در این خصوص اشاره کرد، بر همین اساس تلاش داریم در طول سال ارتباط مستقیمی را با دانش‌آموزان برقرار کنیم.

وی گفت: اعزام اساتید به مدارس و صحبت رو در رو با آنها از دیگر برنامه‌های فرهنگی دانشگاه تهران است، ضمن اینکه می‌کوشیم اساتید برجسته و باتجربه رشته‌های مختلف را به مدارس ببریم.

وی از طرح حضور دانش‌آموزان در اردوهای دانشجویی و برگزاری مسابقات علمی ویژه دانش‌آموزان و همچنین برپایی جلسات مستمر با مدیران و معلمان مدارس خبر داد و گفت: تلاش داریم تا دانشگاه را به کف مدارس ببریم.

سرسنگی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم دانشگاه تهران در مسیر صحیح آموزش عالی همچنان برجسته و سطح یک باقی بماند، باید فضای دانشگاه را به مدارس و آموزش و پرورش ببریم و از آنجا دانشجویان آینده خود را انتخاب کرده و حتی آنها را بورس کنیم.

وی گفت: برنامه استعدادیابی بین دانش‌آموزان هم در آینده‌ای نزدیک از سوی دانشگاه طرحی اجرا خواهد شد و بنا داریم استعدادهای برجسته علمی بین دانش‌آموزان را کشف و سرمایه‌گذاری لازم را بر روی آنها انجام دهیم، بر همین اساس بوده است که سال گذشته دفتر ارتباط با مدرسه در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تأسیس شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.