تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۹:۱۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به شهریه دروس جبرانی

در روزهای گذشته تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران به دلیل شهریه دروس جبرانی و بدهی مالی از خدمات آموزشی و دانشجویی محروم شدند، با طرح این موضوع با مسئولان این دانشگاه آنها ضمن استمهال بدهی این عده و رفع مشکلات آنها قول دادند موضوع در هیات امنا مطرح و تسهیلاتی برای دانشجویان در نظر گرفته شود.

به گزارش قائم آنلاین، جمع زیادی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ضمن گلایه از عدم دریافت خدمات آموزشی و دانشجویی به دلیل بدهی درباره دروس جبرانی اعلام کردند که بیش از ۵۰۰ دانشجوی ارشد که اکثر آنها ترم ۴ و ۵ و در آستانه دفاع از پایان‌نامه خود هستند برای ثبت‌نام ترم جدید دچار مشکلاتی شده‌اند.

آنها درباره جزئیات این مشکل خود به خبرگزاری فارس گفتند: سیستم آموزشی دانشگاه تهران به دلیل بدهی قبلی آنها مانع از ثبت‌نام و انتخاب واحد در ترم جدید شده و اجازه تخصیص خوابگاه به آنها نمی‌دهد که دلیل اتخاذ این رویه، گذراندن تعدادی واحد در دوره کارشناسی ارشد به دلیل عدم تجانس رشته دوره کارشناسی بوده است.

چرا بدهی باید بعد از ۳ یا ۴ ترم اعلام شود؟ 

این دانشجویان معتقدند چرا باید بعد از ۳ یا ۴ ترم این بدهی در شرایط فعلی به آنها اعلام شود و چگونه است که به یکباره و بعد از اعلام این بدهی اجازه ثبت‌نام و استفاده از خوابگاه به آنها داده نمی‌شود؟

دانشجویان معترض مقطع کارشناسی ارشد رقم بدهی‌های خود به دانشگاه را متفاوت و بین ارقام ۵۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان عنوان کرده‌اند و گفته‌اند گروه‌های آموزشی دانشگاه به دلیل عدم تجانس رشته‌های آنها، تعدادی دروس را به اجبار برایشان انتخاب کرده که باید در دوره کارشناسی ارشد آنها را پاس می‌کردند و آنها هم این کار را انجام داده‌اند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دروس جبرانی نص قانون آموزشی است

سیدحسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در این زمینه گفت:‌در چند روز گذشته و از نزدیک اظهارات این دانشجویان را شنیده ایم و دانشگاه تصمیماتی را بر همین اساس اتخاذ کرده است.

وی افزود: اصل موضوع گذراندن دروس جبرانی برای دانشجویانی که رشته کارشناسی آنها با رشته کارشناسی ارشد تطابق ندارد، طبق نص صریح قانون آموزشی و آیین‌نامه مصوب سال ۹۴ و حتی آیین‌نامه قبل از این سال است، ضمن اینکه تعداد دروس جبرانی این دانشجویان هم به تشخیص گروه آموزشی باید حداکثر ۱۲ واحد باشد تا زمینه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار داشت: در این آیین‌نامه در مورد هزینه دروس گفته شده که توسط هیأت امنای دانشگاه میزان آن مشخص می‌شود. ضمن اینکه تمامی این موارد در آیین‌نامه آموزشی مقطع کارشناسی ارشد که آخرین ورژن آن مربوط به سال ۹۴ است، درج شده است.

شهریه دروس جبرانی طبق نظر هیات امنا در سال ۸۸

حسینی گفت: مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران درباره میزان شهریه دروس جبرانی مربوط به سال ۸۸ است، البته خیلی از دانشکده‌ها از سال‌های گذشته شهریه دروس جبرانی را از دانشجویان اخذ و آنها هم این بدهی را پرداخت کرده‌اند که برای مثال می‌توان به دانشجویان ارشد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که اکثر رشته‌های آنها به دلیل بین رشته‌ای بودن با این موضوع برخورد زیادی دارند، اشاره کرد.

وی با بیان اینکه کارشناسان آموزشی برخی دانشکده‌ها درباره دروس جبرانی و اعلام آن به دانشجویان غفلت کرده‌اند و رقم این بدهی را به دانشجویان ارشد اعلام نکرده‌اند، افزود: چون کارهای آموزشی هم‌اکنون در دانشگاه تهران سیستمی است و رصد آن سهل‌تر بوده است، این مشکل هم‌اکنون به وجود آمده است، ضمن اینکه برخی دانشجویان ارشد هم این شهریه دروس جبرانی را پرداخت کرده و البته برخی هم آن را پرداخت نکرده‌اند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشجویان معترض مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ملاحظات و درخواست‌هایی دارند که می‌توان درباره آنها تصمیماتی گرفت، به برخی از این تصمیمات اشاره کرد.

کن لم یکن کردن عدم خدمات به دانشجویان بدهکار

حسینی گفت: می‌توانیم ثبت‌نام جدید این دانشجویان را منوط به پرداخت بدهی شهریه‌ آنها نکنیم، اما این بدهی برای آنها در سیستم آموزشی منظور شده و در هنگام فارغ‌التحصیلی از آنها اخذ می‌شود. همچنین ارائه خدمات دانشجویی به این افراد را به پرداخت بدهی‌های آنها موکول نکنیم، این قول را به دانشجویان می‌دهم که رضایت معترضان را جلب کنیم. اما در مجموع در زمینه حذف این بدهی به دلیل نص صریح قانون معذوریم.

وی با اشاره به اظهارات برخی از دانشجویان مبنی بر اینکه گروه آموزشی آنها را مجبور به گذراندن برخی دروس کرده درحالی‌که رشته آنها با رشته کارشناسی ارشد کاملاً متجانس بوده است، تصریح کرد: قول بررسی این موضوع را هم می‌دهم و اگر دروس مرتبط با آن حوزه متجانس باشد، حتی در صورتی که دانشجویان در کلاس‌های آن درس هم حاضر باشند پس از بررسی‌های لازم شهریه آن را از دانشجویان معترض اخذ نخواهیم کرد.

عدم دریافت شهریه از دانشجویان ارشدی که در کلاس‌های کارشناسی بوده‌اند

معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: عمده اخذ دروس جبرانی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران حضور در کلاس‌های مقطع کارشناسی بوده است و چون این دانشگاه برای برگزاری این کلاس هزینه خاصی نکرده و در صورت عدم حضور این دانشجویان کارشناسی ارشد کلاس‌ها باید برای دانشجویان مقطع کارشناسی برپا می‌شد، می‌توان این موضوع را هم بررسی و پس از حصول نتایج شهریه این دروس را هم از آنها دریافت نکرد.

حسینی خاطرنشان کرد: تمامی اظهارات و درخواست‌های دانشجویان معترض اخذ شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران به هیأت امنای این دانشگاه تقدیم شده و تصمیماتی درباره آنها اتخاذ خواهد شد.

دریافت شهریه دروس جبرانی از سال‌های قبل مرسوم بوده

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نیز درباره اخذ شهریه برای دروس جبرانی از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه واکنش نشان داد.

رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد که موضوع اخذ شهریه برای دانشجویان این مقطع مصوبه هیأت امنای دانشگاه بوده و موضوع جدیدی نیست، ضمن اینکه از زمان تصویب موضوع در هیأت امنای دانشگاه تهران این اقدام اجرایی شده است.

نیلی احمدآبادی افزود: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای گذراندن دروس جبرانی خود باید میزان شهریه‌ای را پرداخت کنند که در طول سال‌های گذشته هم دریافت شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.