تاریخ انتشار :شنبه ۳۰ تیر ۹۷.::. ساعت : ۵:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

قیمت لبنیات در انتظار قیمت گذاری دستوری

با گذشت ۱.۵سال برای تعیین قیمت نهایی لبنیات، همچنان مصوبه نهایی بین سازمان حمایت،‌ کارگروه تنظیم بازار و وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی دست به دست می‌شود و هنوز خبری از تعیین قیمت شیر و لبنیات نیست.

به گزارش قائم آنلاین، سناریوی افزایش خودسرانه قیمت برخی محصولات لبنی از سوی چند کارخانه، افزایش نیافتن قیمت شیر خام و اعتراض دامداراران، کاهش کیفیت محصولات لبنی و کم فروشی در بسته‌بندی، جریمه‌های میلیاردی سازمان حمایت برای شرکت‌های لبنی و نهایت اینکه قیمت‌های دستوری که تناسبی با نرخ تورم و افزایش هزینه‌های سربار تولید ندارد، سبب شده است، تا آه از نهاد تولیدکننده، دامدار و در نهایت مصرف‌کننده برآید.

طی یک سال و نیم اخیر تعیین قیمت سه محصول پرمصرف لبنی یعنی شیر، ماست و پنیر به کارگروه تنظیم بازار رفت، تا با اعمال نظر کارشناسی سازمان حمایت در این کارگروه قیمت شیر و لبنیات تعیین شود. بعد از یک سال و نیم سخن از افزایش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات به میان آمد که با اعتراض دامداران و کارخانجات لبنی رو به رو شد و عنوان کردند که با توجه به نرخ تورم سالانه این میزان افزایش نیز با گذشت زمان منطقی نیست و دست به دامان رئیس‌جمهور شدند.

اخیرا نیز متوجه شدیم که کارگروه تنظیم بازار قیمت نهایی شیر و لبنیات را در سکوت رسانه‌ای به دو وزیر صنعت،‌معدن و تجارت و جهاد کشاورزی اعلام کرده تا نظر نهایی خود را در مورد این میزان افزایش اعلام کنند.

پیگیری‌های خبرنگار فارس از بخش‌های معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، معاونت امور دام و انجمن صنایع لبنی برای با خبر شدن از افزایش قیمت نهایی به جایی نرسید.

حتی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس هم از این موضوع اظهار بی اطلاعی کردند، اما عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد قیمت شیر خام به خبرنگار فارس گفت: همان قیمت ۱۴۴۰ تومان که از دو سال پیش برای آخرین بار اعلام شد اجرا نمی‌شود و فکر نمی‌کنم الان جایی شیر را بیشتر از هر کیلوگرم ۱۳۰۰ تومان از دامدار خریداری کنند و همه اینها در حالی است که در دو سال اخیر با تورم زیادی مواجه بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: جالب اینجاست که قیمت برق و آب که در دست خود دولت است افزایش می‌یابد و هیچ اشکالی ندارد اما قیمت کالاهای اساسی و مصرفی به صورت دستوری تعیین می‌شود که تناسبی با افزایش هزینه‌های جانبی ندارد و دولت می‌خواهد با فشار آوردن بر تولید داخل رضایت‌مندی کاذب ایجاد کند، در حالی که اگر با همین روند پیش برویم ۶ ماه آینده به شدت به واردات محصولاتی از جمله شیر و لبنیات وابسته خواهیم شد.

پاپی‌زاده تصریح کرد: با وضعیت افزایش قیمت کنجاله و سویا هزینه‌های دامدار هم به شدت افزایش یافته و کار به جایی رسیده که دامدار محاسبه می‌کند که اگر دام شیری خود را به کشتارگاه بفرستد، برایش مقرون به صرفه‌تر است و با تمام اینها در نهایت این مصرف کننده است که آسیب‌ خواهد دید.

قیمت‌گذاری دستوری برای تنظیم بازار و ایجاد ثبات،‌ استفاده از ارز یارانه‌ای برای واردات نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی و حضور کمرنگ دستگاه‌های دولتی به عنوان نظاره گر بازار اکنون کار را به جایی رسانده که نمایندگان مجلس هم دو هفته گذشته هشدارهای لازم را به آقای وزیر کشاورزی دادند.

بیم آن می‌رود که تا پایان امسال در صورت عدم مدیریت موضوع به ناچار مجبور به وارد کردن محصولاتی شویم که تا همین چند ماه پیش صادرکننده آن بودیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.