تاریخ انتشار :جمعه ۲۹ تیر ۹۷.::. ساعت : ۸:۴۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

از آمریکا می‌خواهیم حداقلی از اعتبار از خود نشان دهد

وزیر خارجه آلمان در ادامه انتقاد از سیاست‌های آمریکا، رفتار شخص رئیس‌جمهوری این کشور را چالشی بزرگ برای دیپلماسی دانست.

به گزارش قائم آنلاین، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان بار دیگر از سیاست‌های آمریکا انتقاد کرد و گفت از تلاش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای عقب‌نشینی از اظهاراتش در هلسینکی، قانع نشده است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، این دیپلمات ارشد آلمانی روز چهارشنبه پس از دیدار با «روبرتو آمپوئرو» همتای شیلیایی خود گفت خواسته اروپا از آمریکا این است که «حداقلی از قابل اتکا بودن» از خود نشان دهد.

وی با متهم کردن دولت آمریکا به عدم ثبات در مواضع، گفت: «وقتی سیاست‌ها یا اطلاعات ۲۴ ساعت هم دوام نمی‌آورند، سیاستگذاری کار فوق‌العاده دشواری می‌شود. به نظر می‌رسد در ایالات متحده هم همه در این مورد اتفاق نظر دارند.»

ترامپ روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در شهر هلسینکی فنلاند، دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را رد کرده و گفت بر خلاف نظر جامعه اطلاعاتی آمریکا، او دلیلی نمی‌بیند که روسیه خواسته باشد در انتخابات دخالت کند.

این اظهارات با واکنش شدید رسانه‌ها و حتی سیاستمداران هم‌حزب او مواجه شد که می‌گفتند ترامپ موضع روسیه را به جمع‌بندی دستگاه اطلاعاتی آمریکا ترجیح داده است. ترامپ به همین دلیل روز سه‌شنبه در نشستی با حضور نمایندگان کنگره از این سخنانش عقب‌نشینی کرد و گفت که ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی کشورش مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ را قبول دارد. او گفت در نشست خبری مرتکب اشتباه لفظی شده و در واقع قصد داشته بگوید «دلیلی نمی‌بینم که روسیه در انتخابات دخالت نکرده باشد.»

وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای دیگر، در گفت‌وگو با شبکه روزنامه‌نگاری آلمان به انتقاد از ترامپ پرداخت و با اشاره به عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا از سخنان خود گفت که به نظر می‌رسد ترامپ صرفا تلاش کرده تا از حجم فشارها بکاهد و اظهاراتش متقاعدکننده نیست.

ماس همچنین گفت، از اینکه ترامپ از سخنان اخیرش در انتقاد از اتحادیه اروپا که این اتحادیه را دشمن خطاب کرده بود، کوتاه نیامده، متاسف است. او افزود: «سفر اروپایی ترامپ در مجموع نشان داد که رفتار او چالشی بزرگ برای دیپلماسی است.»

رئیس جمهور آمریکا که در جریان نشست اخیر مقامات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل، با انتقادات صریح و تند از آنها جنجال به راه انداخت، چندی پیش در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی. بی. اس» هم اتحادیه اروپا را به سوءاستفاده از آمریکا در زمینه تجارت متهم کرد.

ترامپ در پاسخ به این سوال که به عقیده او بزرگترین رقیب و بزرگترین دشمن آمریکا در جهان چه کسی است، گفت: «خوب، فکر می‌کنم دشمنان زیادی داریم. فکر می‌کنم اتحادیه اروپا یک دشمن است، [به خاطر] کاری که در تجارت با ما می‌کنند. الان به اتحادیه اروپا فکر نمی‌کنید، اما آن‌ها یک دشمن هستند.»

رئیس‌جمهور آمریکا اتحادیه اروپا را همسنگ روسیه و چین قرار داده و گفت: «روسیه هم به جهات مشخصی دشمن است. چین هم از منظر اقتصادی دشمن است، آن‌ها قطعا دشمن هستند.»

او در توجیه این اظهارات، گفت: «اما این به آن معنی نیست که آن‌ها بد هستند. هیچ معنایی ندارد. این به آن معنی است که آن‌ها رقیب هستند. می‌خواهند سود کنند و ما هم می‌خواهیم سود کنیم. ما شروع کرده‌ایم به سود کردن.»

اروپا و شخص «دونالد توسک» رئیس‌ شورای اروپا به این سخنان ترامپ واکنش نشان دادند. توسک ترامپ را به انتشار ادعاهای غیرواقعی متهم کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.