تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

فروش فرآورده به جای نفت خام، تحریم را بی‌اثر می‌کند

یک کانون تفکر و نهاد سیاست‌گذاری در نامه‌ای به حسن روحانی، حرکت به سمت فروش فرآورده‌های نفتی به جای خام‌فروشی را اقدامی در جهت بی‌اثر کردن تحریم‌ها معرفی کرد.

به گزارش قائم آنلاین، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ۳ راهبرد پیش روی کشور برای مقابله تحریم‌ها را مورد نقد و بررسی قرارداد و «بی‌اثر کردن تحریم» را به عنوان تنها راهبرد اصلی و اثرگذار در این زمینه مطرح کرد.

در این نامه آمده است: نه «دور زدن تحریم» و نه «برداشتن تحریم» چه از لحاظ نظری و چه از لحاظ عملی، نمی‌تواند راهبرد مناسب برای میان مدت و بلندمدت اقتصاد کشور باشد و منجر به مقاوم سازی اقتصاد شود. راهبرد سوم و اصلی برای مقابله با تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد در مواجهه با آن، «بی‌اثر کردن تحریم» است. راهبردی که منجر به افزایش هزینه تحریم و در عین حال، افزایش توان ضربه‌پذیری اقتصاد می‌شود.

در این زمینه بخش نفت کشور که از بخش‌های اصلی اقتصاد و نقطه مهم اثرگذاری تحریم‌ها بوده، نقش کلیدی دارد و ضروری است اقدامات مرتبط با راهبرد «بی‌اثر کردن تحریم» هر چه سریع‌تر در آن عملیاتی شود.

اقدامات متعددی در این راستا پیش روی کشور وجود دارد که وابسته به توان داخلی بوده و تنها با همت مسئولین و سرمایه‌گذاری مردم امکان‌پذیر است؛ «تولید و فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیایی به جای خام فروشی از طریق توسعه و افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌های کشور» مهم‌ترین اقدام در بی‌اثر کردن تحریم خرید نفت ایران است که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

تعداد بسیار بیشتر مشتریان، فروش جزئی‌تر محصولات پتروشیمیایی نسبت به محموله‌های بزرگ نفت خام، منحصر به فرد نبودن محصولات پتروشیمیایی همانند نفت خام ایران، ایجاد ‌اشتغال، فرصت سرمایه‌گذاری برای مردم و جذب نقدینگی سرگردان کشور، ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنایع پایین دست پتروشیمی، سهولت بیشتر در فروش و تبدیل ریالی آن و تبدیل شدن ایران به هاب انرژی و پتروشیمی در منطقه از جمله مزایای تولید و فروش فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمیایی نسبت به خام فروشی است که منجر به بی‌اثر شدن تحریم‌ها می‌شود.این اقدام یکی از برنامه‌های اصلی جهت تهیه «نقشه‌ راه اقتصادِ باثبات» مورد ‌اشاره رهبر انقلاب است که در میان مدت کشور را از وابستگی به خام فروشی نفت مصون کرده و با بی‌اثر کردن تحریم‌ها، زمینه را برای مقاوم سازی اقتصاد فراهم می‌کند.

بنابراین در این راستا ضروری است باز طراحی و تبدیل طرح‌های پالایشگاهی موجود مثل آناهیتا، جاسک، پارس و سیراف به پتروپالایشگاه و فعال‌سازی آن در اسرع وقت در دستور کار قرار گیرد.

همچنین ظرفیت پالایشی و پتروشیمی کشور از طریق ساخت پتروپالایشگاه‌های خوراک مایع جدید با در نظر گرفتن نکات مرتبط با جانمایی صحیح به سرعت افزایش یابد.علاوه ‌بر این باید دوره‌های تنفس در بازپرداخت بدهی‌ها و اعطای معافیت‌های مالیاتی هوشمند به جای تخفیف در نرخ خوراک جهت تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در حوزه پتروپالایشگاه اعمال گردد.استفاده از ابزارهای متنوع بازار سرمایه مانند شرکت پروژه، صندوق پروژه، صکوک استصناع و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای جذب سرمایه‌های مردم و نقدینگی بالای کشور جهت تامین مالی پروژه‌های پتروپالایشگاهی خوراک مایع از دیگر اقداماتی است که باسد به سرعت در دستور کار قرار گیرد.از آنجا که دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌ها نزدیک است و دوره اول آن کمتر از یک ماه دیگر فرا می‌رسد؛ و از طرفی خبرها حاکی از آن است که خریداران نفت ایران به سمت پیدا کردن فروشندگان جدید در حال حرکت هستند؛ ضروری است دولت از طریق وزارت نفت در این زمینه هرچه سریع‌تر اقدام نماید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.