تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ تیر ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

تنها ۲۴ درصد از درآمدهای ثبتی صرف طرح کاداستر شده است

رئیس سازمان ثبت اسناد املاک کشور گفت:‌ از مجموع درآمدهایی که کسب شده و به خزانه واریز شده تنها ۲۴ درصد خرج طرح کاداستر شده در حالی که قرار بود برای اجرای طرح کاداستر رقم بیشتری اختصاص یابد.

به گزارش قائم آنلاین، احمد تویسرکانی در تحریریه خبر ۲۱ ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه در خصوص اجرای طرح کاداستر اظهار کرد:کاداستر یک ابزار مهم برای تثبیت مالکیت‌هاست و ما باید در رابطه با شفافیت مالکیت ها قدم جدی برداریم.

وی افزود: به همین جهت در سال ۹۳ با پیگیری‌ها قانون جامع حدنگار تصویب و پیش‌بینی شد تا در ۵ سال کاداستر کشور در همه ابعاد انجام شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: تکالیفی برای سازمان ثبت و همه دستگاه‌های دولتی تعیین و قرار شد ظرف مدت دو سال سازمان‌ها و دستگاه‌ها اسناد مالکیتی خود را اعلام کنند.
تویسرکانی تصریح کرد: همانطور که می‌دانید بخشی از زمین خواری‌ها به دلیل همین عدم شفافیت مالکیت ها رخ می‌دهد اما هنوز به طور کامل ماده ۹ که همان بحث اعلام سازمان ها و دستگاه ها است اجرا نشده است.
وی گفت: از مجموع درآمدهایی که کسب شده و به خزانه واریز شده تنها ۲۴ درصد خرج طرح کاداستر شده در حالی که قرار بود برای اجرای طرح کاداستر رقم بیشتری اختصاص یابد.
وی درباره موفقیت کاداستر در مقابله با زمین خواری گفت: قریب به ۲۰ میلیون سند کاداستری صادر کردیم و ۹۸ درصد کاداستر شهری اجرا شده است و در این ۲۰ میلیون سند حتی یک فقره سند معارض صادر نشده است.

تویسرکانی تأکید کرد: بسیاری از موضوعاتی که قبلاً باعث تولید پرونده می‌شد امروز جلویش گرفته شده است و اگر کاداستر در حوزه مالکیت دستگاه ها و سازمان‌ها هم اجرا شود قطعاً از خیلی از مفاسد جلوگیری می‌کند.
وی افزود: ما ۱۴۳ میلیون هکتار اراضی طبیعی داریم و تنها ۳۰ درصد کاداستر در این حوزه اجرا شده که به واسطه عدم همکاری برخی سازمان ها بوده است، برای مثال در حوزه بستر رودخانه ها تنها یک میلیون هکتار حدنگاری شده است.
وی درباره ضمانت اجرایی اجرای طرح کاداستر نیز گفت: در قانون پیش بینی شد که سالانه سازمان ثبت گزارش پیشرفت کاداستر را به مجلس ارائه کند و ما هم هر ساله این گزارش را ارائه کرده ایم، اخیراً هم به معاون اول رئیس جمهور نامه‌ای دادیم و مشکلات را با ایشان در میان گذاشتیم البته ایشان هم مواردی را به برخی دستگاه ها گفته اند و امیدواریم به این موضوعات رسیدگی شود.
وی درخصوص کم کاری دستگاه ها گفت: در حوزه منابع طبیعی باید صد در صد کار را در دو سال انجام می دادیم اما الان در طول سه سال تنها ۳۰ درصد کار پیشرفت داشته است، به نظرم وزارت کشاورزی باید کار جدی تری انجام دهد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.