تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

پیشرفت و توسعه اوراسیا منوط به حذف دلار از معاملات این اتحادیه است

وزیر کشاورزی سابق قرقیزستان گفت: تا زمانی که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در معاملات تجاری این سازمان از دلار استفاده کنند آرزوهای آنها برای توسعه برآورده نمی‌شود.

به گزارش قائم آنلاین، «جمعه‌قادر اکینیف» وزیر سابق کشاورزی قرقیزستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: تا هنگامی که کشورهای عضو این اتحادیه در معاملات تجاری از دلار استفاده کنند، آرزوهای آنها برای توسعه برآورده نمی‌شود.

وی ادامه داد: به تازگی در نشست سران سازمان همکاری شانگهای «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان هم بر اجرای معاملات تجاری بین اعضای سازمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا با استفاده از واحدهای مالی ملی تأکید کرد.

اکینیف گفت: این موضوع کاملا مشخص است که آمریکا هر وقت نیاز دارد دستگاه چاپ دلار خود را راه‌اندازی می‌کند و به این دلیل امروز اقتصاد این کشور در رتبه نخست قرار دارد.

این کارشناس اقتصادی قرقیز  ادامه داد: آمریکا حتی اگر هیچ محصولی را تولید نکند همین طور در رتبه نخست می‌ماند و دلار عامل قدرت «واشنگتن» در دنیا است.

وزیر کشاورزی سابق قرقیزستان تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای سازمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا هیچ منعی برای تصویب پیشنهاد رئیس جمهور قزاقستان ندارند و این مسئله باید هر چه بیشتر در عرضه‌های مختلف از جمله در بین مقامات دولتی مطرح و برای اجرای آن اقدامی صورت گیرد.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.