تاریخ انتشار :شنبه ۵ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

ایران جزو ۵ کشور برتر تولید عسل در دنیا است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ایران در زمینه تولید عسل جزو پنج کشور دنیا به شمار می‌رود، اعلام کرد ساختن نشان تجاری و استانداردسازی تولید این محصول باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش قائم آنلاین، مرتضی رضایی در همایش روز جهانی زنبورعسل با اشاره به اینکه اهمیت زنبور عسل بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اظهار کرد: صرف نظر از تولید عسل، تولید فرآورده‌های آن شامل گرده، موم، ژله رویال، ساخت مکمل‌های غذایی مورد اهمیت است و کاربردهای فراوان دارد.
وی با بیان اینکه ایران در زمینه پرورش و تولید محصولات زنبورعسل جزو رتبه‌های برتر در دنیا به شمار می‌رود، افزود: در زمینه تولید عسل جزو پنج کشور برتر دنیا و از نظر تعداد کلونی های عسل جزو چهار تا پنج کشور اول دنیا هستیم و این امر افتخاری برای کشورمان محسوب می‌شود.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود آنکه زنبور عسل موجودی کم نهاده‌ است و برای تولید هزینه کمی دربر دارد، اما حیوانی پرتوان و دارای ارزش افزوده بالا در تولید محصولاتی همچون ژله رویال است.به گفته رضایی، با وجود آنکه عسل با قیمت بالایی در کشور به فروش می‌رسد، اما هنوز مصرف‌کنندگان نمی‌توانند به درستی عسل طبیعی را از غیرطبیعی و ساختگی تشخیص دهند در حالی‌که ساختن نشان تجاری و استانداردسازی تولید این محصول باید در دستور کار قرار گیرد هر چند که در این زمینه کارهایی نیز صورت گرفته است.
تعداد کندوها از ۶۰۰ هزار به ۷/۵ میلیون عدد رسیده است
عفت رئیسی سرحدی، رئیس اتحادیه زنبورداران ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد رشد چشم‌گیر تعداد کندوهای زنبور عسل طی ۴۰ سال اخیر بیان کرد: ۴۰ سال پیش تعداد کندوهای زنبور عسل ۶۰۰ هزار بود، اما اکنون ۷/۵ میلیون کندوی فعال در کشور داریم که نقش به سزایی در ایجاد اشتغال، کسب و کار و همچنین تولید عسل در راستای اقتصاد مقاومتی داشته است و در تولید عسل بعد از چین رتبه سوم جهان داریم.
وی ادامه داد: موضوع خطر کاهش جمعیت زنبورها را به مقامات گزارش دادیم و هشدار دادیم که اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است مجبور به واردات زنبور، خروج ارز از کشور و ورود آفات ناشی از زنبورهای وارداتی بشویم، اما تاکنون پاسخی به درخواست ما داده نشده است.
رئیس اتحادیه زنبورداران ایران به این نکته اشاره کرد که میزان برداشت عسل با وجود آنکه در دنیا از هر کندو بین ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم است، اما این رقم در ایران یک سوم میانگین جهانی است و بین هفت تا ۱۰ کیلوگرم است.رئیسی سرحدی با اظهار تاسف از اینکه تاکنون در برنامه‌های توسعه‌ای کشور هیچ ردیف بودجه برای پرورش‌دهندگان زنبور عسل نداشته‌ایم، بیان کرد: ۸۰ هزار پرورش‌دهنده زنبور عسل، ۳۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده که هیچ گونه واردات و ارزبری ندارد و مگر می‌شود این قشر را به حال خود رها کرد؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.