تاریخ انتشار :جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

واردات از آمریکا یک‌ماهه ۳ برابر شد!

واردات کالاهای آمریکایی به ایران در فروردین سال جاری به 2 هزار و 514 تن کالا به ارزش 7/5 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

به گزارش قائم آنلاین،واردات مستقیم کالاهای آمریکایی به ایران در فروردین امسال ۳ برابر شد. در فروردین سال گذشته ۷۹۷ تن کالا به ارزش ۳ میلیون دلار از آمریکا وارد ایران شده بود که در فروردین سال جاری به ۲ هزار و ۵۱۴ تن کالا به ارزش ۷/۵ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.
بر اساس گزارش گمرک، واردات مستقیم کالاهای آمریکایی در فروردین‌ماه امسال از لحاظ وزن بیش از ۳ برابر شده و به عبارتی ۲۱۵ درصد رشد کرده است. از لحاظ ارزش دلاری، واردات مستقیم کالاهای آمریکایی در مدت مذکور ۲/۵ برابر شده و افزایش ۱۴۹ درصدی داشته است.
بر اساس جزئیات کالاهای وارداتی از آمریکا، ایران در فروردین امسال این اجناسی همچون قزل‌آلا، اسپرم گاو، تخم سبزیجات برای کشت، مکمل غذایی، خوراک آماده آبزیان، دارو، نخ جراحی، فرآورده‌های دندان‌سازی، روغن‌های نفتی، وسایل آزمایشگاهی، ژلاتین، ماشین‌آلات، شیرهای تقلیل فشار، تجهیزات بیمارستانی، پروتزهای دندان، بذر ذرت، تخم گیاهان علوفه‌ای برای کشت، مکمل غذایی، سبوس و فضولات، اکسیدهای منیزیم حتی خالص، ضدعفونی‌کننده‌ها، خمیر چوب شیمیائی، کاغذ و مقوای صافی، بریده‌شده به شکل معین، لوله و شیلنگ، درزبند و واشر، اجزاء و قطعات برای موتورهای گازسوز، تلمبه‌های سوخت، اجزا و قطعات تلمبه‌های مایعات، صافی‌های روغن یا مواد سوختی برای موتورهای درون‌سوز، ترموستات خودرو (شیر ترموستاتیک)، بلبرینگ، پوسته یاتاقان، درزگیر و واشرهای همانند از ورقه فلزی، جاروبک‌های زغالی، سیبک فرمان، اجزا و قطعات کلاچ و اجزا و قطعات سواری، وانت و تراکتور کشاورزی را وارد کرده است.
روند صعودی واردات از آمریکا در شرایطی رخ داده که این کشور در بدعهدی آشکار، به اعتماد دولت روحانی پشت پا زد و به طور رسمی از برجام خارج شد.
البته روند افزایش واردات پس از برجام منحصر به آمار اخیر گمرک نیست. سال گذشته هم اداره آمار آمریکا آماری منتشر کرد که نشان می‌داد در اوت ۲۰۱۷ (مرداد ۹۶) صادرات آمریکا به ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۳ برابری داشته است. همچنین با وجود رشد بیش از ۳ برابری صادرات به ایران، واردات آمریکا از ایران در آن بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن یک پنجم شده و به ۳/۵ میلیون دلار رسیده بود.
علاوه‌بر این، بر اساس آمار اعلام شده گمرک، در سال ۱۳۹۶ واردات کالای ایران از انگلستان ۱۶۸ درصد و از فرانسه ۸۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرد. فهرست واردات عجیب و غریب کشورمان زمانی کامل شد که آمار گمرک نشان داد ایتالیا، انگلستان و آلمان توانسته‌اند به ایران شتر صادر کنند!
برجام برای اروپایی‌ها منافع اقتصادی زیادی داشته و از طرف دیگر هنوز هم کشور با مشکل دریافت درآمدهای نفتی خود دست به‌گریبان است. اروپایی‌ها نه تنها با بدقولی به تعهدات برجامی خود در قبال ایران عمل نمی‌کنند که از طرفی مدام به ایران فشار می‌آورند که برجام‌های دو و سه را بپذیرد. ،

دیدگاه خود را به ما بگویید.