تاریخ انتشار :جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

حمایت واشنگتن از کُردها دلیل اصلی اختلافات ترکیه و آمریکا است

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه حمایت واشنگتن از شبه‌نظامیان کُرد سوری، دلیل اصلی اختلافات دو کشور است، از دیدار خود با همتای آمریکایی در تاریخ 14 خرداد حول موضوع شهر منبج خبر داد.

به گزارش قائم آنلاین،«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود برای تعیین تکلیف درباره موضوع شهر منبج و حمایت واشنگتن از کردهای شمال سوریه، دیدار می‌کند.

چاووش‌اوغلو در گفت‌وگو با خبرنگاران در آنکارا، گفت دیدار او با پامپئو در تاریخ ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) و در واشنگتن انجام خواهد شد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» وی توضیح داد این دیدار روی موضوعات حضور شبه‌نظامیان کُرد یگان‌های مدافع خلق (YPG) در منبج و لزوم عقب‌نشینی آنها از این شهر متمرکز خواهد بود.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه خروج کُردها از منبج کافی نیست، افزود: «لازم است که تمام مناطق تحت کنترل ی. پ. گ. مجددا با ثبات شده و کنترل آنها به نیروهای محلی داده شود».

چاووش‌اوغلو همچنین تاکید کرد حمایت تسلیحاتی آمریکا از یگان‌های مدافع خلق، دلیل اصلی خراب شدن روابط آنکارا با واشنگتن است پس اخراج آنها از سوریه می‌تواند کمک شایانی هم به آینده سوریه و هم روابط ترکیه و آمریکا داشته باشد.

طی یک سال اخیر آمریکا و ترکیه بر سر مسائل مختلف از جمله استرداد فتح‌الله گولن (واعظ و اپوزسیون دولت آنکارا)، کودتای نافرجام، خدمات صدور روادید، عملیات نظامی شاخه زیتون و حمایت واشنگتن از کردهای سوریه به اختلافات جدی خورده‌اند.

ایالات متحده شبه‌نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می‌کند.

ترکیه اما معتقد است شبه‌نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین‌المللی تروریستی شناخته می‌شود، نداشته و سلاح‌های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.