تاریخ انتشار :جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

احتمال مشارکت ازبکستان در ساخت خط لوله گاز شبرغان-مزار شریف

ازبکستان و افغانستان امکان اجرای مشترک طرح ساخت خط لوله گاز از «شبرغان» به «مزار شریف»را بررسی می کنند.

به گزارش قائم آنلاین،برنامه ریزی شده در آینده نزدیک کارگروهی از متخصصان ازبکستان به افغانستان سفر و با همکاران افغان مسائل مربوط به اکتشافات زمین شناسی و ساخت خط لوله گاز را بررسی کنند.

یک مقام وزارت نفت و معادن افغانستان در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز ازبکستان (OGU-2018) در تاشکند گفت: در آینده نزدیک گروه کاری متخصصان ازبک به افغانستان سفر می کنند. برنامه ریزی می کنیم با آنها طرح های اکتشافات زمین شناسی و همچنین ساخت خط لوله گاز از «شبرغان» دارای معدن گاز به سوی «مزار شریف» را بررسی کنیم.

وی افزود: طول این خط لوله گاز داخلی ۹۴ کیلومتر است و طرف ازبکستان برای کارهای ساخت آن جذب می شود.

وی همچنین با اشاره احتمال ساخت خط لوله گاز مستقیم از ازبکستان به افغانستان نیز گفت: در حال حاضر ما با دولت ازبکستان این موضوع را بررسی می کنیم ولی با توجه به افزایش نیازمندی افغانستان به گاز طبیعی این خط لوله گاز می تواند در آینده احداث شود.

گفتنی است، طی نزدیک به دو سال آخر همکاری های بازرگانی ازبکستان و افغانستان به طور قابل ملاحظه ای گسترش یافته  است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی مبادلات بازرگانی بین این دو کشور با ۱۵ درصد افزایش در سطح ۶۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است. در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی نیز مبادلات بازرگانی تقریبا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

بنابه دستور رئیس جمهور ازبکستان در آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی «نقشه راه» گسترش همکاری ها به تصویب رسیده است که اجرایی آن امکان افزایش مبادلات بازرگانی را در سال های آینده تا یک  میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار فراهم کند.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ واحد شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور همسایه از جمله ۲۰ شرکت با صددرصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجارتی و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند.

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.