تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۴:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

آموزش مقابله با خشونت از کودکی آغاز شود

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه آموزش مقابله با خشونت باید از دوران کودکی آغاز شود، گفت: اگر بتوانیم مردم را از کودکی به گونه ای تربیت کنیم که صبر، بردباری و تحمل آنها در برابر مشکلات بیشتر شود، خشونت های اجتماعی کاهش می یابد.

به گزارش قائم آنلاین،حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: فعالیت های مقابله ای برای کاهش خشونت در جامعه، مربوط به کل نظام است و باید خانواده و همه دستگاه های فرهنگی مانند وزارت آموزش و پرورش در آن دخیل باشند.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، به طور میانگین بیش از ۵۰۰ هزار نفر برای معاینات نزاع به مراکز پزشکی قانونی در سراسر کشور مراجعه می کنند که این رقم، حدود یک سوم کل معاینات بالینی سالانه این سازمان را تشکیل می دهد.
صادقی درباره فعالیت های حوزه فرهنگی قوه قضائیه برای کاهش خشونت در کشور نیز گفت: بخشی از برنامه های فرهنگی دستگاه قضایی برای ارتقای آگاهی حقوقی مردم و پیشگیری از خشونت ها، نزاع ها و درگیری ها است که به عنوان یکی از موضوعات مهم در برنامه های خود به آن می پردازیم.
وی ادامه داد: برای آگاهی بخشی بیشتر و اطلاع رسانی درست به مردم بیش از ده ها مورد تیزرهای تبلیغاتی درباره خشونت تهیه و پخش شده است تا سطح آگاهی عموم مردم با دیدن اینگونه تبلیغات ارتقا یابد.
صادقی درخصوص آسیب های اجتماعی ناشی از کمبود آگاهی مردم نسبت به حقوق خود و دیگران اظهار داشت: برخی مردم آگاهی حقوقی درستی ندارند و به حق دیگران تجاوز می کنند، برخی نیز ممکن است به دلیل این ناآگاهی، تحت نوعی کلاهبرداری قرار گیرند؛ به همین دلیل بسیاری از پرونده های قضایی در کشور به علت بی اطلاعی و ناآگاهی مردم تشکیل می شود.
بر اساس اعلام قوه قضائیه سالانه حدود ۱۵ میلیون پرونده قضایی در کشور مورد رسیدگی قرار می گیرد.
معاون فرهنگی قوه قضائیه اضافه کرد: یکی از عوامل خشونت، بی صبری است؛ از این رو معاونت فرهنگی قوه قضائیه از سال ۱۳۹۵ ‘ستاد ملی صبر’ را تشکیل داده است که کلمه صبر آن به معنای صلح، سازش، بخشایش و رضایت است.
صادقی معتقد است باید صلح و سازش را در کشور ترویج کرد تا گذشت زیاد شود و تحمل مردم افزایش یابد زیرا گاهی افراد به سادگی و با شنیدن یک سخن ناروا عصبانی می شوند، درگیری بالا می گیرد و در مواردی به جرح و نزاع سنگین و حتی قتل نیز منجر می شود؛ بنابراین با دریافت آموزش های لازم در این زمینه می توان با کمی صبوری مانع از بروز بسیاری از فجایع شد.
وی ادامه داد: برای افزایش صلح، سازش و گذشت در جامعه برنامه داریم و ستاد صبر نیز فعالیت های متنوعی دارد ازجمله اینکه پایگاه اطلاع رسانی در این زمینه راه اندازی شده است و همیاران و صبریارانی نیز با ما همکاری دارند.
صادقی اضافه کرد: برای افزایش صبر و بردباری مردم همچنین پویش هایی در حوزه صبر راه اندازی کرده ایم که بزرگان علم، ادب، هنر و ورزش در آن مشارکت دارند و مردم را دعوت به رعایت این مفاهیم می کنند. در ضمن این افراد در آزادسازی زندانیان با جرائم غیرعمد نیز مشارکت دارند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه یادآور شد: تمامی این فعالیت های معاونت برای فرهنگ سازی و کاهش خشونت و نزاع در میان افراد جامعه است و امیدواریم این اقدامات مثمر ثمر باشد.
وی به برگزاری نخستین همایش ملی صبر در سال ۱۳۹۵ و همایش های استانی در سراسر کشور در راستای تشکیل ستاد صبر اشاره کرد و گفت: همچنین برای تشویق بیشتر مردم به داشتن صبر و بردباری به منظور کاهش نزاع ها و خشونت ها، در استان های متعدد از اهل صبر و افرادی که در زمینه صلح و سازش اقداماتی داشته اند، خودشان افرادی را بخشیده اند یا قاضی مرتبط با این موضوع بوده اند، تقدیر می شود.
معاون فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: با این اقدامات موثر در سال ۱۳۹۶ تنها در یکی از استان های کشور، سه هزار و ۲۰۰ حکم جایگزین حبس صادر شد که می توان آن را نتیجه تلاش ها در زمینه صلح و سازش دانست.

دیدگاه خود را به ما بگویید.