تاریخ انتشار :شنبه ۱ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۴۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

حذف عبارت «اراضی اشغالی» از گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در گزارس سالانه حقوق بشر خود برای سال ۲۰۱۷ که جمعه منتشر شد برای اولین بار استفاده از عبارت «اراضی اشغالی» را برای اشاره به کرانه باختری و غزه کنار گذاشته است.

به گزارش قائم آنلاین، وزارت خارجه آمریکا در گزارس سالانه حقوق بشر خود برای سال ۲۰۱۷ که جمعه منتشر شد برای اولین بار استفاده از عبارت «اراضی اشغالی» را برای اشاره به کرانه باختری و غزه کنار گذاشته است.

دولت آمریکا از سال ۲۰۱۱ به این سو هر سال اقدام به انتشار گزارشی در نقد حقوق بشر کشورهای مختلف و رژیم صهیونیستی منتشر کرده است.

به نوشته پایگاه خبری «آی‌۲۴»، در هفت سال گذشته بخشی از این گزارش که به بررسی مسائل حقوق بشری در رژیم صهیونیستی اختصاص داشته ذیل عنوان «اسرائیل و اراضی اشغالی» منتشر شده است. در بخش مربوط به «اسرائیل»، مسائل مربوط به فلسطین اشغالی و در بخش اراضی اشغالی مسائل کرانه باختری، غزه و قدس شرقی مطرح می‌شد.

در گزارش فعلی این عنوان به  «اسرائیل، بلندی‌های جولان، کرانه باختری و غزه» تغییر داده شده است.

فلسطینی‌ها به دنبال تشکیل کشوری مستقل در اراضی کرانه باختری، شرق قدس و نوار محاصره شده غزه هستند و بر عقب نشینی اسرائیل از اراضی اشغال شده فلسطین تاکید دارند.

بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرک ‌یهودی‌نشین که اسرائیل بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است، زندگی می کنند.

سازمان ملل متحد و بیشتر کشورها شهرک‌های صهیونیستی را غیرقانونی قلمداد می‌کنند زیرا این اراضی که این شهرک‌ها در آن‌ها ساخته شده در جنگ ۱۹۶۷ اشغال شده‌اند و به همین دلیل مشمول کنوانسیون ژنو که ساخت و ساز در مناطق اشغالی را ممنوع اعلام کرده، می‌شوند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.