تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۱۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

نفت را ببرید اما به سلامت

تأسیس شرکت نفت در اطراف روستای سودان از توابع غیزانیه سبب وارد شدن خسارت زیادی به این روستا شده است.

به گزارش قائم آنلاین، قصه پر غصه ساکنان روستاهای کنار چاه‌های نفت استان از جمله سناریوهایی است که وزرای نفت دولت‌های مختلف کارگردانان اصلی و مدیران آن‌ها نقش اصلی این داستان‌ها را به‌ خوبی ایفا کرده‌اند.

برخی از این روستاها در برهه‌ای از زمان وقتی مسیر اصلی آن‌ها را دنبال می‌کردیم، با مزارع و کشت زارهایی روبه‌رو می‌شدیم که انتهای آن‌ها به‌ سختی مشخص می‌شد، اکنون از این روستا تنها خیابان‌های خشک و حوضچه‌های خالی از آب باقی‌ مانده است و روستائیانی که به‌ جای کار در زمین‌های خود در حاشیه شهرها مشغول مسافرکشی هستند.

روستای «سودان» از توابع بخش غیزانیه است که اطراف آن را تأسیسات، شرکت‌های نفتی، کارخانه‌های آسفالت، نمک‌زدایی و… با امکانات کاملی مانند: آب، برق، درمانگاه و آمبولانس و … در برگرفته است، اما بهره این روستا از این امکانات هیچ است.

عبدالحسین زبیدی دهیار روستای سودان در این رابطه می‌گوید: جاده شرکت نفت مارون ۳ خسارت زیادی به منازل مسکونی،  خیابان‌ها، جوی و جدول روستای سودان وارد کرده است.

وی می‌افزاید: این شرکت در ۴ سال گذشته جاده‌ای در فاصله ۵ متری منازل مسکونی بدون رعایت قوانین و بدون توجه به حریم و فاصله قانونی تا محل منطقه سکونت اهالی اقدام به احداث جاده کرده است.

دهیار روستای سودان اضافه می‌کند: متعاقب احداث این جاده سیل بند شکسته و خروجی آب روستا مسدود شد، به همین دلیل آب سرازیر شده از کوه‌ها موقع بارش به داخل روستا هدایت شده است.

زبیدی بیان می‌کند: در باران‌های شدید اخیر به دلیل بسته شدن مسیر خروجی آب روستا توسط شرکت نفت مشکلات زیادی در رفت‌وآمد مردم و خسارت زیادی به کارهای زیرسازی دهیاری وارد شد.

وی با بیان اینکه در این رابطه مکاتبات و پیگیری‌های زیادی با نفت شده است، مطرح می‌کند: تاکنون هیچ‌گونه پاسخ و یا فعالیتی به‌ منظور رفع این مشکل از سوی مجموعه نفت صورت نگرفته است.

زبیدی متذکر می‌شود: ریزش ماسه‌های بادی به همراه آب از روی کوه به سمت خانه‌های اهالی سبب پر شدن جوی‌ها و جدول در نزدیکی منازل مسکونی شده است که این عامل مشکل را برای ساکنان روستا مضاعف کرده است.

وی با تأکید بر اینکه آب روستا یک خروجی دارد که پاسخگو نیست، یادآور می‌شود: با هزینه دهیاری مجبور شدیم یک حوضچه احداث و آب‌های روستا را در آن هدایت کنیم، این در حالی است که در محدوده روستای سودان ۲۰ حلقه چاه نفت وجود دارد.

زبیدی، هدف از احداث این جاده را انتقال نفت از مارون به منطقه نفتی تفکیک‌گر شادگان عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: در پاسخ پیگیری‌های ما تنها شماره نامه دریافت می‌کنیم و هیچ زمانی اجازه ملاقات با مدیرعامل به ما داده نمی‌شود.

 جمعیت روستای سودان از توابع غیزانیه ۵۵۰ نفر در قالب ۱۴۲ خانوار است که تنها از مدرسه ابتدایی برخوردار است و خانه بهداشت آن زیر نظر بخش غیزانیه است به‌طوری‌که شهروندان آن برای تزریق یک آمپول مجبورند ۲۰ کیلومتر راه تا غیزانیه را بگذرانند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.