تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

عکاس ونزوئلایی برنده «وردپرس ۲۰۱۸» شد

عکس تظاهرکننده ونزوئلایی در میان شعله‌های آتش، برنده رقابت «عکس سال وردپرس ۲۰۱۸» شد.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از نیوزویک، هرساله جایزه رقابت وردپرس به عکاسی تعلق می‌گیرد که با خلاقیت و مهارت بصری تصویری از رویدادی با اهمیت بالای ژورنالیستی ثبت کند.

امسال هیات داوران جایزه عکس وردپرس، عکس «رونالدو اشمیت» با عنوان «بحران ونزوئلا» را شایسته دریافت این جایزه تشخیص دادند. در این عکس «خوزه سالازار بالزا» ۲۸ ساله در درگیری با پلیس در کاراکاس در شعله‌های آتش می‌سوزد. سالازار بر اثر انفجار بنزین باک یک دستگاه موتورسیکلت دچار حریق می‌شود که پس از این حادثه با شدت سوختگی درجه یک و دو از مرگ نجات می‌یابد.

اشمیت برنده امسال، عکاس آژانس خبری فرانس‌پرس است که در دفتر مکزیک فعالیت می‌کند. این عکس همچنین برنده جایزه اول بخش تک عکس «اسپات نیوز» شده است.

«ماجالنا هرِرا» مدیر عکاسی «جئو فرانس» و رییس هیات داوران این دوره وردپرس در مورد انتخاب این عکس گفت: عکس سال، رویدادی را به ما می‌گوید که از اهمیت کافی برخوردار است. این عکس همچنین سوالاتی را به همراه دارد و لزوم نمایش دیدگاه از آنچه که در دنیای سال جاری اتفاق افتاده است.

«ویتنی سی جانسن» جانشین مدیر گروه عکاسی نشنال جئوگرافی در مورد این عکس اظهار داشت: این عکس کاملا نمادیناست. مردی در تصویر است که ماسکی بر چهره دارد و می‌خواهد چیزی را معرفی کند و نه خود را بلکه می‌خواهد ونزوئلای در آتش را به ما نشان دهد.

«بولنت کیلیچ» دیگر عضو هیات داوران و مدیر عکاسی بخش ترکیه‌ای فرانس پرس نیز در مورد عکس برگزیده گفت: جزییات کوچکی در این تصویر وجود دارد، از جمله تصویر اسلحه‌ای که روی دیوار است و paz خوانده می‌شود که به معنی صلح است. این بخش هم بر قدرت عکس می‌افزاید.

در این رقابت ۴ هزار و ۵۴۸ عکاس از ۱۲۵ کشور دنیا با تعداد ۷۳ هزار و ۴۴ عکس حضور داشتند. رقابت و ارزیابی در ۴ بخش تخصصی هر کدام با هیات داوران ویژه و نیز بخش هیات داوران عمومی طی چندین دور در زمانی سه هفته‌ای انجام گرفت.

معیار قضاوت آثار ارسالی به این رویداد ترکیبی از «ارزش‌های خبری» «استانداردهای ژورنالیستی» و خلاقیت عکاسی و مهارت‌های بصری بوده است.

در مجموع ۴۲ عکس از ۲۲ کشور در ۸ دسته‌بندی موفق به دریافت جایزه شدند. آثار منتخب در قالب نمایشگاهی در ۱۰۰ مکان در ۴۵ کشور به نمایش درخواهند آمد و انتظار می‌رود دست کم ۴ میلیون نفر از آنها دیدن کنند. برای دیدن فهرست کامل برندگان و عکس‌ها می‌توانید به این پیوند مراجعه کنید:  winners in this Newsweek gallery

دیدگاه خود را به ما بگویید.