تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۴:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

اتحادیه عرب باشگاهی برای پیشبرد امیال برخی کشورهای خاص عربی

قاسمی یکی از اهداف تهاجم آمریکا به سوریه را ایجاد شکاف بین ٣ کشور ضامن روند آستانه خواند و گفت: این خیالی خام و باطل است.ایران، روسیه و ترکیه مثل قبل با تمام توان و علیرغم اختلاف نظرها به همکاری در مبارزه با تروریسم ادامه می دهند.

به گزارش قائم آنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در اولین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ١٣٩٧ به سوالات آنها درباره آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پاسخ داد.

* برجام موضوعی بین ایران و ۱+۵

وی درباره خبر منتشر شده مبنی بر توافق صورت گرفته بین اروپا و آمریکا درباره بازرسی‌ها و برنامه موشکی ایران عنوان کرد: از تعداد نشست‌های برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی نداریم و در مورد اینکه چه موضوعاتی را مطرح کرده‌اند نیز اطلاعی نداریم.

قاسمی افزود: برجام موضوعی است بین ایران و ١+٥ که در این خصوص توافق شده و بقیه مطالبی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود بیشتر گمانه زنی رسانه‌ای است. ما اطلاع رسمی از این نشست‌ها و موضوعاتی که ممکن است مطرح شده باشد نداریم تا اطلاع رسمی نداشته باشیم اتخاذ موضع کار درستی نخواهد بود.

* با شدت تمام اعتراض ایران نسبت به اقدام نابه‌جا در حمله به سوریه به جانسون اعلام شد

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفتگوی تلفنی روز گذشته وزرای خارجه ایران و انگلیس بیان کرد: تماس توسط جانسون گرفته شد درباره مسائل منطقه و سوریه مفصل صحبت شد و شدیدا مراتب اعتراض ایران به حمله سه کشور به سوریه توسط ظریف مطرح و گوشزد شد که اقدام جنایتکارانه و خلاف تمامی موازین و کنوانسیونهای بین المللی است و این اقدام بدون سند و گزارش مجامع بیطرف بین‌المللی و سازمان منع سلاحهای شیمیایی اقدامی غیرقابل قبول است و با شدت تمام اعتراض ایران نسبت به این اقدام نابه جا مطرح شد.

*این اقدامات بر سیاست‌های ایران تاثیری نخواهد داشت

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تجاوز موشکی اخیر به سوریه می تواند حاکی از تحت فشار قرار دادن ایران بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای باشد؟  تهاجم اخیر به سوریه را تجاوزکارانه و خلاف همه موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی خواند و افزود: این اقدامی نا به جا، غلط و جنگ افروزانه تلقی می‌شود و نمی‌تواند بر سیاست های جمهوری اسلامی تاثیری داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ایران همانگونه که در دهه‌های گذشته نشان داده با جدیت تمام و پشتوانه مردمی از اصول کلان جمهوری اسلامی پیروی کرده و سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی خود را دنبال کرده و هرگز این نوع اقدامات نمی‌تواند بر سیاست‌های جمهوری اسلامی تاثیر خاصی داشته باشد.

قاسمی این اقدامات را خلاف موازین بین‌المللی و اقدامی توسعه طلبانه و جنگ افروزانه از سوی آمریکا خواند و افزود: آمریکا نشان داد که در راستای سیاست‌های توسعه طلبانه و تأمین مطامع خود هر از گاهی به بهانه‌های واهی و دروغ دست به این نوع اقدامات می‌زند و احتمال دارد باز این رفتارها را تکرار کند.

وی خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم هر آنچه امروز در وضعیت ناهنجار منطقه و جهان کنونی مشاهده می‌شود، ناشی از اشتباهات راهبردی و فاحش آمریکا طی دهه‌های گذشته است که همواره کمک کرده به اینکه منطقه از بی ثباتی جدی و نابسامانی رنج ببرد و وضعیت امروز منطقه ناشی از اشتباهات کلان آمریکاست و این سیاست و ادامه آن نهایتا آمریکا را با مشکلات عدیده و وضعیت نابهنجاری در منطقه و جهان امروز مواجه می‌کند.

*گفت‌وگوها با اتحادیه اروپا

وی درباره گفتگوهای سطح بالا با اروپا در زمینه حقوق بشر بیان کرد: مذاکرات با اتحادیه اروپا از گذشته دیرباز درباره مسایل مختلف  وجود داشته درباره برخی مسائل قطعا دارای تفاوت دیدگاه هستیم بخشی از آن برمی گردد به تفاوت ارزش‌ها بین منطقه ما و اتحادیه اروپا، البته گهگاه به برخی تفاهمات رسیدیم. تماسهای خود را با این اتحادیه ادامه خواهیم داد البته این گفتگوها حتما باید دوطرفه و بر اساس خواست و علاقه طرفین و در محیطی آکنده از حسن نیت باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: می‌توانیم گفت‌وگوها را ادامه دهیم طی ماه‌های آینده هیات‌هایی را خواهیم داشت درباره بحث حقوق بشر و مسائل دیگر و امیدوارم در محیط سازنده تری این گفتگوها در آینده ادامه یابد.

*اتحادیه عرب باشگاهی برای ارضا و پیشبرد امیال برخی کشورهای خاص عربی

به گزارش فارس، قاسمی درباره بیانیه روز گذشته سران اتحادیه عرب درباره ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه اتحادیه عرب به پایگاه و باشگاهی برای ارضا و پیشبرد امیال برخی کشورهای خاص عربی تبدیل شده است. این کشورها دشمن خودشان را به اشتباه فرض کردند و به جای هدف قرار دادن دشمن اصلی جهان عرب، ایران را که با حسن نیت تمام در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه تلاش می‌کند، هدف قرار می دهند.

وی افزود: بسیاری از این کشورها از کردار خودشان پشیمان خواهند شد و زمان به آنها خواهد آموخت.

* ادامه تماس‌ها‌ با اروپا تا ۲۲ اردیبهشت/ اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج شود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره خروج آمریکا از برجام عنوان کرد: ما با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا با توجه به بحث برجام در تماس هستیم و رایزنی‌های ما ادامه دارد و این تماس‌ها تا ٢٢ اردیبهشت ادامه خواهد داشت، اروپا به برجام پایبند است و ایران هم به برجام متعهد است و اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج شود و با هوشیاری تمام تحولات را رصد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد دیگران به هزینه ایران خلل و خدشه‌ای به برجام وارد کنند.

قاسمی افزود: برجام جای بازنگری ندارد و با پشتوانه قطعنامه ٢٢٣١ اجرایی شده و اجازه نخواهیم داد دیگران در این تفاهم جهانی ایجاد اخلال کنند و کسانی که در این مسیر حرکت کنند، بازنده این بازی خواهند بود و در آینده تاوان سنگینی خواهند پرداخت.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره درباره ارتباط همزمانی تصمیم آمریکا برای خروج احتمالی از برجام و انتقال سفارتش به قدس بیان کرد: صداهای مختلف در روزهای مختلف از مقامات آمریکایی شنیده می‌شود و فرض کنونی من خروج آمریکا از برجام نیست، باید کمی صبر کرد و بعدا قضاوت کرد، در ایران همه موضوعات مورد رصد قرار می گیرد و اعتمادی به مواضع آمریکا نداریم.

قاسمی خاطرنشان کرد: اعتمادی به رفتار و مواضع آمریکا نمی‌توان داشت.

*سفر ماکرون به تهران

سخنگوی وزارت خارجه درباره زمان قطعی سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: بحث سفر ایشان مطرح بوده و باید صبر کرد که ببینیم چگونه پیش خواهد رفت. انجام این سفرها مقدمات خاصی را لازم دارد که باید انجام شود.

*هدف آمریکا از تهاجم به سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن روند آستانه

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره تجاوز اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه، با بیان اینکه اروپا با فرانسه و انگلیس در یک مجموعه هستند ولی نمی‌توان آنها را در یک صف قرار داد، خاطرنشان کرد: دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به مسائل سوریه و منطقه در محافل اروپایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه مذاکرات ما با اروپایی‌ها ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: قطعا اختلاف نظرهایی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود داشته و خواهد داشت، در برخی کشورها شاید کمتر و در برخی کشورها شاید بیشتر.

قاسمی یکی از اهداف اساسی و کلان اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا به اتفاق دو متحد دیگرش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه را ایجاد شکاف بین سه کشور ضامنی که روند آستانه را پی ریزی کرده بودند و در این مدت موفقیت‌های زیادی حاصل شد، خواند و گفت: شاید از روند موفقیت‌های آستانه خیلی خشنود نبودند و شاید یکی از دلایل و اقدام اخیر آمریکا و دو متحدش ایجاد شکاف و مشکل بین سه کشور ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) بود که تصور می‌کنم خیال خام و باطلی است.

وی افزود: ایران، روسیه و ترکیه کمافی‌السابق با تمام توان و علیرغم اختلاف‌نظرهایی که وجود دارد و داشته به همکاری‌های خود در مبارزه با تروریسم و کمک به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهند داد و این اصل لایتغیر استت و این موضوع همچنان در دستورکار سه کشور قرار خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال گفت: اگرچه اختلاف و تفاوت دیدگاه وجود داشته و احتمالا می‌تواند وجود داشته باشد، ولی نشست‌ها و تبادل هیأت‌ها برای کاهش تفاوت نگاه و افزودن بر اشتراکاتی است که می‌تواند بین این کشورها اتفاق بیفتد.

* کار زیبایی توسط ترکیه صورت نگرفت

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره موضع ترکیه در حمایت از تهاجم آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه خاطرنشان کرد: از ابتدایی که روند آستانه را آغاز کردیم، در همه موارد در موضوعات سوریه از موضع مشترک و واحدی پیروی نمی‌کردیم، هر کدام از کشورها شاید دیدگاه‌ها و نگاه‌های متفاوتی درباره حاکمیت و مسئله سوریه و چگونگی اقدام در مبارزه با تروریسم و کمک به اخراج تروریست‌ها از سوریه داشتیم.

 وی افزود: در طول مذاکرات و در طول پروسه موفق آستانه نیز علیرغم تفاهمات و پیشرفت‌ها و نگاه‌های مشترکی که بیش از ابتدای آغاز مذاکرات بود، اختلاف نظرهایی را همواره داشتیم و این روند به معنای یکسان شدن دیدگا‌ های سه کشور نبود و نیست و هنوز هم می‌توانیم درباره موضوعاتی با هم دچار اختلاف نگاه و دیدگاه باشیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: من متاسف هستم که برخی کشورها در روز مبعث از حمله به سوریه توسط آمریکا و دو متحدش از این حمله حمایت کردند و از این موضوع خشنود نیستیم و معتقدم کار زیبایی صورت نگرفت، ولی علیرغم همه این نگاه ها و دیدگاه ها ما باید به عنوان سه کشور همسایه که صلح و ثبات و امنیت و تروریسم می تواند برای آنها اشتراکات زیادی را برای همکاری ایجاد کند، باید با تمام توان و بدون دادن اجازه به حاسدان این روند رو به رشد آستانه، کار خودمان را انجام دهیم.

وی بار دیگر گفت: شاید یکی از اهداف این حمله می توانست ایجاد شکاف بین سه کشور باشد ولی شاید این تنها عامل نیست. شاید شاید آمریکا و شرکایش اهداف مختلفی را در این اقدام نا به جای خودشان دنبال کردند، ولی سه کشور باید هوشیار باشند و بتوانند علیرغم برخی اختلاف سلیقه ها و تفاوت دیدگاه ها روند گذشته را همچنان ادامه دهند و کمک کنند تروریسم در منطقه ریشه کن و تمامیت و حاکمیت سوریه حفظ شود و از تجزیه سوریه که می تواند عواقب زیادی در منطقه و جهان داشته باشد، جلوگیری به عمل آورند.

*دریافت رشوه و مبالغ هنگفت ازبرخی ایرانیان در برخی سفارتخانه‌های اروپایی

‎سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره دریافت رشوه و مبالغ هنگفت از برخی اتباع ایرانی برای دریافت ویزا از برخی سفارتخانه های اروپایی در تهران از جمله فرانسه خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته یکی دو مورد دوستان سؤال کردند و من پاسخ دادم.

وی افزود:در حاشیه و در کنار برخی از سفارتخانه های خارجی در تهران وضعیت نابهنجاری وجود داشت، درباره اخاذی و سرکیسه کردن شهروندان ایرانی برای ارائه ویزا یا حتی دادن وقت که موضوع در این جا مطرح و هشدارهای لازم داده شد و هم از مجاری لازم توسط دستگاه های ذیربط این موضوع پیگیری شد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: همواره این رفتارها و عملکرد سفارتخانه های خارجی مورد رصد واقع شد، در برخی موارد به صراحت به برخی از کشورهایی که دارای مشکلات عدیده در این زمینه بودند و خطاها و اشتباهاتشان محرز بود، تذکر لازم داده شد و تعدادی از سفارتخانه‌ها به سرعت سعی کردند با تغییر سیستم و مکانیسم‌های دادن ویزا اتخاذ می‌کنند و استفاده از ابزارهای نوین و سیستماتیک از این نوع حواشی بکاهند. برخی از آنها دیرتر اعلام کردند شاید به دلایل کمبود ابزارهای لازم.

‎قاسمی ادامه داد: تعدادی از سفارتخانه ها در حال ترمیم سیستم‌های خودشان هستند، امیدواریم با پیگیریهایی که صورت گرفته و اطلاعاتی که توسط شهروندان ایرانی در اختیار دستگاه های ذیربط از جمله وزارت خارجه قرار گرفته این سفارتخانه هایی که هنوز در اطراف آنها عده ای می تواند مردم را مورد سواستفاده قرار دهند، سریع تر با انتخاب گزینه های بهتر از این سوءاستفاده‌ها بکاهند.

وی گفت: ما به عنوان وزارت خارجه بیشترین تلاش و دغدغه را برای شهروندان ایرانی که دچار مشکل می شوند، داریم و اقدامات لازم را در زمان خود انجام داده و خواهیم داد. خود آنها می دانند این مسائل و اتفاقات برای مدت زیادی نمی تواند در پرده باقی بماند و نهایتا افشا خواهد شد و موجب سرافکندگی کسانی خواهند شد که از روش‌های درست استفاده نمی‌کنند و وضعیت امروز نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری است، امیدوارم با رایزنی‌هایی که وجود دارد، دریافت ویزا برای شهروندان ایرانی که متقاضی هستند، مشکلات کمتر و کمتر بشود.

*عکس العمل حق دولت و مردم سوریه

قاسمی درباره تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه نیز بیان کرد: در مورد این تجاوز بهنگام و در زمان لازم موضع گیری کردیم. این حق دولت و مردم سوریه است که در قبال تجاوزات رژیم صهیونیستی اتخاذ تصمیم کرده و عکس العمل‌های لازم را نشان دهند.‎

* سفر ظریف به آفریقا و آمریکای جنوبی

به گزارش فارس، بهرام قاسمی در ادامه این نشست خبری درباره سفر اخیر ظریف به چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی و دستاوردهای حاصله، این گونه سفرها را سودمند و گام‌هایی رو به جلو در راستای توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها خواند و این سفر را موفق برشمرد و گفت: نمایندگان بیش از ۴۰ کشور وزیر خارجه را در این سفر همراهی کردند و تعدادی سند هم در برزیل و سنگال به امضا رسید.

*سفر لاورنتیف امر عجیب و غریبی نبود

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر اخیر الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه به تهران و رایزنی‌ها با شمخانی و جابری‌انصاری بیان کرد: این سفر امر عجیب و غریبی نیست و طی سالیان اخیر و در ادامه روابط راهبردی و تلاش‌های مشترکی که ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در مجموعه منطقه و به خصوص سوریه داشتند، هیأت‌های متعددی همواره بین دو کشور تبادل شده و این تماس‌ها به صورت دائمی و منظم وجود دارد.

وی افزود: در نشست سه‌جانبه روسای سه کشور (ایران، روسیه و ترکیه) در آنکارا در مذاکراتی که بین آقای روحانی و پوتین انجام شد، باز هم قرار شد که دو کشور از نزدیک جزییات دیگری را مورد سوریه و مبارزه با تروریسم و بحث روند آستانه و آینده منطقه داشته باشند و متعاقب آن نشست، نماینده پوتین در امور سوریه به تهران آمد و دیدارهایی را داشت و آخرین تحولات منطقه، سوریه و فرآیندهای آتی در بحث مبارزه با تروریسم و راهکارهای سیاسی که می‌تواند به حل و فصل مسئله سوریه کمک کند، مورد گفت‌وگو و مذاکره طرفین در تهران قرار گرفت.

*هنوز تصمیم قاطعی در آمریکا درباره برجام گرفته نشده

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره آینده برجام و احتمال خروج آمریکا از این توافق نیز بیان کرد: ما سخنان متفاوت، متضاد و غریبی درباره ایران و برجام و تصمیماتی که ممکن است ترامپ اتخاذ کند، دریافت می‌کنیم و بسیاری از اینها گمانه‌زنی و اظهارنظر فردی و … است.

وی خاطرنشان کرد: در باره آنچه که آمریکا احتمالا تصمیم خواهد گرفت، باید صبر کرد. هنوز تصمیم قاطعی در آمریکا گرفته نشده و با توجه به شخصیت و کاراکتر رئیس جمهور آمریکا که معروف است در بزنگاه‌های خاص تصمیمات متفاوت و متضادی را اتخاذ می‌کند، باید کمی صبر کنیم. شاید بعدا بیشتر در این خصوص بتوانیم صحبت کنیم.

* رایزنی‌ها با اروپا درباره برجام در حال انجام است و ادامه خواهد یافت

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره ارتباطات ایران با اروپا تا قبل از ضرب الاجل ترامپ در خصوص برجام بیان کرد: ارتباطات، تماس‌ها، گفت‌وگوها و رایزنی‌های ما با اروپا درباره بحث برجام در حال انجام است و ادامه خواهد یافت.

وی افزود: این بحثی قابل توجه هم برای جمهوری اسلامی است و هم برای اتحادیه اروپا و این کشورها چه در مصاحبه‌های مقامات اروپایی و چه در مذاکراتی که با طرف ایرانی داشته‌ و دارند، همواره با جدیت تمام از مواضع خودشان نسبت به برجام صحبت کردند.

به گزارش فارس، قاسمی ادامه داد: آنها با جدیت تمام اعتقاد راسخ دارند که برجام بدون هیچ کم و کاستی باید معتبر بماند و ادامه یابد و با سیاست‌های ترامپ در این خصوص موافقت ندارند و تلاش خودشان را از این جهت انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: این تماس‌ها، مذاکرات و رایزنی‌ها تا مقطع مورد نظر ادامه می‌یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا فشار زیادی را به اتحادیه اروپا برای تغییر موضع اتحادیه و کشورهای اروپایی وارد می‌کند، یادآور شد: ولی با توجه به شناخت اتحادیه اروپا از جایگاه و موقعیت و ظرفیت‌های اساسی ایران و نقش مهم جمهوری اسلامی در ثبات و امنیت منطقه و امنیت جهانی، این اتحادیه تاکنون با جدیت بر این موضع ایستادگی و پافشاری می‌کند و فکر می‌کنم بتوانیم در یک محیط همسو در این جهت با همکاری بیشتر این مسیر را علیرغم همه فشارها و کارشکنی‌هایی که توسط آمریکا و هیأت حاکمه جدید این کشور صورت می‌پذیرد، ادامه دهیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.