تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۴:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

تک‌نرخی شدن راهکار مناسبی برای کنترل نوسانات بازار ارز است

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس گفت: تک‌نرخی شدن راهکار مناسبی برای کنترل نوسانات بازار ارز است.

به گزارش قائم آنلاین،  مجید کیانپور امروز در گفت‌وگو در خرم‌آباد در خصوص مهم‌ترین عوامل نوسانات نرخ ارز، اظهار کرد: عدم کنترل بازار و نبود مدیریت صحیح در تیم اقتصادی دولت مهم‌ترین عوامل نوسانات نرخ ارز در چند روز اخیر است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در چند روز اخیر شاهد بودیم که صدای واحدی از سوی دولت در خصوص مباحث اقتصادی ارز شنیده نمی‌شود و یک سیاست دوصدایی را شاهد هستیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم سیاست واحد از سوی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و همچنین تیم اقتصادی دولت، بیان کرد: منابع درآمدی ارزی کشور ۲٫۵ برابر مصرف است، بنابراین باید مکانیزمی ارائه شود که ارز حاصل از صادرات به درون کشور بازگردد و این‌گونه نباشد که تنها ارز دولتی و نه ارز خصوصی به درون کشور بازگردد.

کیانپور تصریح کرد: در چند روز اخیر نوسانات نرخ ارز را می‌توان ناشی از عدم مدیریت بازار دانست و اگر از ظرفیت قوه‌های مقننه و قضائیه در بحث برخورد با صرافی‌های غیرمجاز و احوال‌گران سیستم اقتصادی استفاده شود، قطعاً تنش و حواشی در بازار ارز به وجود نخواهد آمد.

وی بر لزوم اطمینان‌بخشی دولت به مردم در جهت سپرده‌گذاری ارز در بانک‌ها تأکید کرد و افزود: باید تلاش شود ارزهای خانگی که در اختیار مردم قرار دارد در بانک‌ها با نرخ سود مناسب به صورت ارزی سپرده‌گذاری شوند و دولت به مردم این اطمینان را بدهد که اگر ارزی در بانک سپرده‌گذاری می‌شود به همان طریق بازگردانده شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: تک‌نرخی‌کردن ارز به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان می‌تواند گزینه مناسبی برای اطمینان‌بخشی به مردم محسوب شود، اما برخی بخش‌ها همانند بیماران و دانشجویان که نیاز به ارز یارانه‌ای دارند با نرخ یارانه‌ای بهتری ارز به آنان پرداخت شود.

کیانپور، ثابت‌ ماندن نرخ ارز را مغایر با قانون عنوان و بیان کرد: شاخص‌های اقتصادی مربوط به مباحث ارزی حداکثر تا ۶ درصد باید در فضایی منطقی و کارشناسی‌شده افزایش یابند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.