تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

از دست‌هایی که التهابات بازار ارز را رقم زدند تا رؤیای تحقق وعده‌های برجامی

نماز جمعه این هفته بیست و چهارم فروردین‌ماه در سراسر کشور با حضور مردم همیشه در صحنه برگزار شد.

به گزارش قائم آنلاین، نماز عبادی سیاسی جمعه دیروز بیست ‌و چهارم فروردین ماه با حضور ملت ولایی و دیندار در سراسر ایران اسلامیمان در حالی برگزار شد که محور سخنرانی‌های ائمه جمعه درباره مبعث رسول گرامی اسلام و ۲۹ فروردین روز ارتش و التهابات بازار ارز بود.

امام جمعه اصفهان: کشاورزان صف خود را از مغرضان و فتنه‌گران جدا کنند

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان گفت: به عنوان کسی که همواره طرفدار کشاورزان هستم باید بگویم به آن‌ها حق نمی‌دهم در راهپیمایی‌ها شرکت کنند زیرا به نظر نمی‌آید این کار از سوی کشاورزان متدین انقلابی باشد و آن‌ها خود را از مغرضین جدا کنند زیرا از شعار‌های آن‌ها معلوم است قصد آب را ندارند و می‌خواهند شیطنت کنند؛ به همه خانواده‌ها مبلغی داده شده و آب‌ نیز وجود ندارد و نباید توقع وجود داشته باشد.

وی تأکید داشت: ساخت سد شروع شده و قرار است از خلیج آب بیاید اما کار بزرگی است و باید تحمل کرد و حرف غیر معقول پذیرفته نیست و کشاورزان خود را از فتنه‌گران جدا کنند.

امام جمعه مشهد: دولت تقاضای ارز در جامعه را کاهش دهد/ چرا ۴ سال پیش بازار ارز را سامان ندادید؟

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی با اشاره به مسئله قیمت ارز و دلار ادامه داد: مسئله نوسان دلار قبل از تحریم‌ها هم بوده و مال امروز نیست، منتهی قبل تحریم‌ها دولت آن را مدیریت می‌کرد و چون ما به منابع ارزی خود دسترسی داشتیم، وقتی تقاضا برای دلار بالا می‌رفت، دولت هم دلار بیشتری عرضه می‌کرد.

وی تاکید کرد: قرار بود در جریان برجام این تحریم‌ها برداشته شود که نشد و از آن‌جا که محور اقتدارشان همین تحریم‌هاست، کوتاه نمی‌آیند، بنابراین ازآنجا که اگر دولت بخواهد ارز را مدیریت کند، به منابع ارزی دسترسی ندارد، باید تقاضای ارز را کاهش دهد.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه تقاضای ارز را از جانب بیماران، دانشجویان و کسانی که برای تفریح و یا کار ضروری می‌خواهند به خارج از کشور روند را نمی‌شود کاهش داد خاطرنشان کرد: آنجا که دولت می‌تواند تقاضا را کاهش دهد، معاملات سنگین و روابط تجاری مهم است.

امام جمعه شهرری: دشمنان بر طبل خالی می‌کوبند
سید علی شاهچراغی امام جمعه شهرری با بیان اینکه آمریکا شکست ذلیلانه‌ای را متحمل شده است، گفت: آمریکا اگر می‌توانست سوریه را شکست دهد، طی این هفت سال این کار را کرده بود.

امام جمعه شهرری با بیان اینکه امروز سوریه، لبنان و عراق هر سه در کنار ایران هستند، متذکر شد: سعودی‌ها در یمن پول گزافی خرج کردند اما شکست خوردند و حال انصارالله یمن را در کنار ایران می‌بینند، دشمن در هر جایی که پا گذاشت و در مقابل ایران ایستاد باعث استقامت و ریشه‌دار شدن عزت ملی ما و تضعیف خودش شد، دشمنان مطمئناً بر طبل خالی می‌کوبند و طولی نخواهید کشید که شکست خواهند خورد.

امام جمعه شیراز: التهابات اخیر بازار ارز توطئه دشمن بود

آیت‌الله ابوفاضل رضوی اردکانی امام جمعه شیراز در خصوص نوسانات ارز و التهابات اخیر پیش‌آمده در بازار گفت: این مسئله‌ توطئه بود اگرچه سوءمدیریت‌های داخل هم به آن دامن زد، دشمن می‌داند که با حضور نظامی نمی‌تواند موفق شود برای همین با جنگ اقتصادی می‌خواهد ملت ایران را از پای درآورد.

امام‌ جمعه شیراز با بیان اینکه وعده‌های داده ‌شده با برجام محقق نشد و ایران را مجدد تحریم کردند و پس از دو سال از برجام هنوز بانک‌های جهانی پول ما را به رسمیت نمی‌شناسند، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب فرمودند که به خارج از کشور امید نداشته باشیم و اقتصاد داخلی تقویت شود.

اردکانی ابراز داشت: پس از بروز نوسانات ارز روسای سه قوه تدابیری را اتخاذ کردند تا جو آرام شود اما سؤال است که چرا باید به این وضعیت می‌رسیدیم، چرا تدابیر از قبل اندیشیده نشده بود، امیدواریم این نوش دارو موقت نباشد.

وی متذکر شد: التهابات اخیر متأثر از سوء مدیریت تیم اقتصادی دولت روحانی بود، می‌گویند تورم ۹ درصد است، اما چنین نیست؛ چرا در التهابات اخیر رئیس بانک مرکزی عزل نشد و چرا وزیر اقتصاد و دارایی پاسخگو نبود.

امام جمعه قم: ارتش سوریه هدف خود را فراموش نکرد و به پیروزی رسید/ با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد شود

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به نواسانات اخیر قیمت ارز در کشور بیان کرد: نوسان ارز در مقاطع مختلف منطقی و اجتناب ناپذیر است ولی افزایش ساعتی و دقیقه‌ای قیمت ارز منطقی نیست و نشان می‌دهد که دستی در کار است تا اقتصاد کشور آسیب ببیند تا در آشوب اقتصادی ارز‌های خود را به فروش برسانند.

امام جمعه قم اظهار کرد: مسؤولان باید با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد کنند، باید ارز در اختیار افرادی قرار گیرد که فعالیت اقتصادی می‌کنند؛ همچنین زمانی که دولت نرخی برای ارز تعیین کرد، باید همان نرخ ملاک عمل قرار گیرد و اگر دولت می‌داند که افرادی در این زمینه ناکارآمد هستند، باید آن‌ها را برکنار کند.

وی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی مایه خرسندی بود گفت: استکبار جهانی بارها تلاش کرد تا با توطئه‌های مختلف مانع پیروزی ارتش سوریه شود، اما ارتش سوریه هدف خود را فراموش نکرد و در نهایت به پیروزی رسید.

امام جمعه قم گفت: در حال حاضر تمام ملت‌های اسلامی باید اتحاد داشته باشند چرا که با اتحاد و انسجام دولت‌های اسلامی، رژیم صهیونیستی که مسبب تمام مشکلات منطقه است را ریشه‌کن خواهیم کرد.

امام جمعه تبریز: رویای تحقق وعده‌های برجام تا کی ادامه خواهد داشت

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم گفت: افزایش بی‌رویه نرخ ارزهای خارجی در بازار طی روزهای گذشته از یک طرف گرانی ارز خارجی از طرف دیگر، بی‌تحرکی نهادهای مسؤول، بازار اقتصادی کشور را دست‌خوش تلاطم‌ کرد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: اگرچه اقدامات دولت در اعلام نرخ رسمی دلار و کنترل بازار ارز، نوسانات بازار ارز را کم کرد اما این موضوع مسئله مهمی است که سؤالات مهم‌تری در قبال این مسئله مخصوصاً در حال حاضر به وجود آورده که جامعه منتظر پاسخ‌های قانع‌کننده از سوی دستگاه‌های مربوطه در این خصوص است.

آل‌هاشم ادامه داد: مقام‌های مسؤول علل بحران ارز در کشور را موارد مختلف از جمله روند ناصحیح داخلی و شیطنت‌های خارجی اعلام می‌کنند، اما تا کی باید چشمان به خارج باشد؟ تا کی باید منتظر باشیم، ببینیم آمریکا یا فلان کشور ما را تحریم می‌کند یا نمی‌کند؟

وی بیان داشت: رویای تحقق وعده‌های برجام تا کی ادامه خواهد داشت، مگر راه حل‌های کوتاه مدت و بلند مدت این مشکل هنوز مشخص نشده است و مشکلات ساختاری اقتصادی ایران برای صاحب‌نظران و مسوولان مبهم است.

امام جمعه موقت سمنان: مردم به کالای ایرانی تعصب داشته باشند

حجت‌الاسلام محمدباقر عبدوس اظهار داشت: با اندکی مطالعه در تاریخ و زندگی مردم در تمام کشورهایی که در بحث اقتصادی برای جمهوری اسلامی ایران نقشه می‌کشند، درمی‌یابیم که آن‌ها در جهت رسیدن به استقلال اقتصادی، ورود و خرید هر نوع کالایی جز تولید داخل کشورشان را تحریم کرده بودند.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد تا مردم کشورمان نیز با تعصب نشان دادن نسبت به کالای خارجی و تبلیغ فرهنگ استفاده از کالای داخلی در جهت تحقق شعار امسال اقدام کنند.

امام جمعه موقت بندرعباس: دولت جریان ارز را کنترل کند

سید علی حسینی‌پور تاکید داشت: دولت نه تنها جریان ارز را باید کنترل کند بلکه باید پیش‌بینی و سپس و پیشگیری کند و جلوی هر اقدامی را پیش از اینکه به وقوع بپوندد بگیرد.

وی بیان داشت: دولت همچنین باید فضای مجازی را کنترل و شبکه‌های پیام‌رسان داخلی را تقویت کند، حتی بالاتر از آن، می‌بایست با مطالعه دقیق و فکری بلند، تمامی امکانات و احتیاجات مملکت ارزیابی کند، اگرچه امروزه در جایگاه خوبی قرار گرفته‌ایم، اما می‌توانست بهتر از این باشد.

امام جمعه موقت بندرعباس تاکید کرد: از هم اکنون نباید در هیچ زمینه‌ای چشممان به خارج از کشور باشد و باید مواظب باشیم تا از دروازه‌های غرب در مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای کشور برنامه‌ریزی نکنند.

امام جمعه ارومیه: لزوم توجه به جایگاه و شخصیت رهبری در نگرش‌های بین‌المللی

حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی ضمن تاکید بر لزوم توجه به بیانات شیخ حسن نصرالله، ادامه داد: ایرانیان انقلابی زمینه‌ساز ظهور هستند و باید قدر این نعمت را دانسته و از جایگاه ولی فقیه مراقبت کنند، کسانی این چنین در مورد جایگاه ولایت فقیه حرف می‌زنند که در ایران نیستند، اما با اطاعت از فرمان ایشان امروز به جایگاه اثرگذاری در جهان رسیده‌اند.

امام جمعه ارومیه توضیح داد: ما مردم ایران باید به نگرش‌های خارج از ایران در خصوص جایگاه و شخصیت امام خامنه‌ای توجه و دقت کنیم تا متوجه شان و مقام ایشان بوده و به درستی مطیع فرمان حضرت‌شان باشیم.

امام جمعه قزوین: بهترین مسیر برای نجات صهیونیسم این است که بساطش را جمع کند و برود

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین گفت: بهترین مسیر برای نجات صهیونیست‌ها این است که بساط خود را از سرزمین‌های اشغالی جمع کنند و اگر این اقدام را انجام ندهند به‌طور یقین ایران بساط ظلم آنها را جمع می‌کند.

وی با محکوم کردن فتنه و جنگ‌افروزی مستکبران در همه عالم، یادآور شد: آن‌ها خواستند در سوریه حیله و نیرنگ نخ‌نما شده‌ای را تکرار کنند؛ ولی خیلی زود امیدشان به یأس تبدیل شد.

امام‌ جمعه قزوین با اشاره به تحولات اخیر سوریه ابراز کرد: استکبار جهانی با محوریت آمریکا و اسرائیل زمانی که نتوانستند به اهداف خود در سوریه دست پیدا کنند، با شایعه‌پراکنی رسانه‌ای خود این‌گونه بیان کردند که گویی دولت سوریه علیه مردم خود از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.