تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

به زودی کیفرخواست ۳۰ نفر در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان صادر می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه در دانشگاه فردوسی مشهد درباره آخرین وضعیت پرونده برادر معاون رئیس جمهور، حقوق‌های نجومی، فاضل لاریجانی و خودکشی سید امامی توضیح داد.

به گزارش قائم آنلاین، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش دانشکده علوم پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع بررسی عملکرد قوه قضائیه از «گفت‌وگو تمدن‌ها تا عدالتخواهی و اعتدال» که به همت بسیج دانشجویی این دانشکده برگزار شد، اظهار داشت: خداوند سبحان در سوره بقره آیه ۱۶۵ یک واقعیت خارجی را که ارزش و واقعیت است مطرح می‌‏کند، که ما انسان‌ها، جوان و پیر تمایلاتی داریم و چیزی‌هایی را نمی‌پسندیم و مهم این است که نیل ما به چه چیزی باشد.

وی افزود: گاهی وقت‌ها دوستی‌ها به ضرر و گاهی به سود انسان است، گاهی بر اساس تشخیص عقل رغبت پیدا می‌کند به کسی یا چیزی این آیه شریفه به این مسئله اشاره دارد که ما هم میل پیدا می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: گاهی این امیال باعث خیانت می‌شود، این دیگر دوستی نیست، گاهی وقت‌ها این خطر آنقدر بالا می‌رود که حاضر می‌شود آن فردی که به آن رغبت داشت چون امروز حاضر نیست با او کنار بیاید متعرض ابروی او شود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه یک روز عکسی با او گرفته، اما چون با او کنار نیامده نابودش می‌کند و دست به جنایتی هولناک با تهیه اسید می‌زند، تصریح کرد: این واقعیت را به ما می‌گوید که ببینید با چه کسی دوست می‌شوید، کالا و متاع دین بی‌مشتری نیست، نگران نباشید، چنان که امروز نگاه دیگری پیدا کرده‌اند و در کنار آن ریزش‌ها رویش‌هایی نیز به وجود آمده است.

وی مطرح کرد: اگر دوستی مبتنی بر شناخت و عاقلانه باشد، باعث حسن عاقبت خواهد شد، اما دوستی‌های غیرعقلانی به نتایج تلخ و ناخوشایندی منجر می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: بسیاری از پرونده‌های قضایی از جمله پرونده‌های اسیدپاشی در جامعه ریشه در پیروی از هوای نفس در دوران جوانی دارد.

محسنی اژه‌ای بیان داشت: از دیدارهای مردمی استقبال می کنیم و آن را بسیار سودمند می‌دانیم، اما محدودیت‌های زمانی مانع از برگزاری جلسات بیشتر می‌شود و دیدار با همه مردم میسر نیست.

* بیان برخی از مسائل پرونده‌ها به دلیل حفظ حریم شخصی و به لحاظ قانونی امکان پذیر نیست

وی تشریح کرد: بیان برخی از مسائل پرونده‌ها به دلیل حفظ حریم شخصی امکان پذیر نیست، بیان برخی پرونده‌ها نیز به لحاظ قانونی امکان پذیر نیست.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: براساس قانون، رسانه ای و یا علنی کردن برخی پرونده‌ها ممکن نیست و اگر خبر منتشر شود به عنوان افترا قابل پیگیری است.

به گزارش فارس، محسنی اژه‌ای در ادامه با آغاز جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به اولین سؤال که هربار سوالی پرسیده می‌شود گفته می‌شود مصلحت نیست، مانند پرونده اقای احمدی‌نژاد، اما برای برخی پرونده‌ها رعایت نمی‌شود این واژه مصلحت بر چه مبنایی است؟ حد اختیارات قوه قضائیه چیست؟ مثلاً در موضوع شهردار تهران خیلی سریع وارد عمل می‌شوید، اما بسیاری از جاها این ورود دیده نمی‌شود؟ اظهار کرد: کاش یکی دو مورد از مواردی که من گفتم مصلحت نیست را بیان می‌کردید، من در مورد آقای احمدی‌نژاد و در رابطه با برخورد ایشان گفتم حکمتی است. در مورد برخورد دوگانه به پرونده‌های این مورد اینگونه درست است که گاهی وقت‌ها گزارش می‌رسد، اما اگر شاکی نداشته باشد قوه قضائیه نمی‌تواند ورود پیدا کند.

وی تأکید کرد: اگر پرونده‌ها کارشناسی نمی‌شود و راکد باشد حرف شما صحیح است، گزارش بدهید پیگیری می‌کنیم، اما اگر اینچنین هم باشد موردی و انگشت‌شمار است.

* به زودی کیفرخواست ۳۰ نفر در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان صادر می‌شود/ جزئیات پرونده لاریجانی

سخنگوی قوه قضائیه افزود: پرونده شهردار در زمان آقای قالیباف تشکیل شده است، قبل از اینکه گزارش شهردار مستعفی تهران برسد دادستان وارد عمل شده است.

محسنی اژه‌ای تبیین کرد: بعد از اتفاقات سال ۸۸ در شورای امنیت ملی تصمیمی گرفته شد و تا زمانی که آن احکام وجود دارد آن تصمیمات همچنان به قوت خود باقی است و اگر منظور شما محتوای آن احکام است که من مجاز به بازگو کردن و افشای آن نیستم.

وی اظهار کرد: درباره تفاوت شیوه‌های تصمیم‌گیری قوه قضائیه اینکه چه چیزی جزء حقوق عامه است، ما در حال تهیه دستورالعملی هستیم که دستگاه‌های مختلف قضا رویه واحد پیدا کنند.

سخنگوی قوه قضائیه متذکر شد: گاهی برای پرونده‌های محیط زیستی می‌گویند فلان پروژه ملی است و نباید متوقف شود، ما دنبال این هستیم که دستورالعمل واحدی تهیه کنیم و حقوق عامه را دقیق‌تر مشخص کنیم.

محسنی اژه‌ای درباره به این سؤال که چرا در مورد حقوق‌های نجومی و صندوق فرهنگیان چیزی نگفتید؟ لطفاً صریح بگویید شهردار تهران به قید وثیقه آزاد است؟ اتهامات آقای بقایی، فریدون و لاریجانی به کجا رسید؟ چنین پاسخ داد: در مورد حقوق‌های نجومی  ۱۰ نفر تاکنون در دادگاه حکمشان صادر شده و ۱۰ نفر دیگر به زودی حکم صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه باید به جرم رسیدگی کند، دولت هیچ شکایتی نکرد که ما رسیدگی کنیم، اما بازرسی کل کشور وارد عمل شد و مشخص شد دو دسته حقوق اضافه گرفته‌اند، دسته اول که حقوق اضافه گرفته‌اند اما جرمی مرتکب نشده‌اند که باید اضافه را بازپس بدهند، اما برخی جرم هم مرتکب شده‌اند که باید بررسی شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرونده برادر آقای روحانی، برادر جهانگیری و فاضل لاریجانی در چه مرحله‌ای است، گفت: هیچ کدام هنوز به کیفرخواست نرسیده است؛ اما هر سه پرونده مطرح و در حال رسیدگی است. پرونده آقای فاضل دو مشکل دارد: یکی اینکه طرف مقابل فراری است و دوم اینکه کاری که آقای مرتضوی آن زمان کرده بود (مطالبی را که گفته بود) خلاف آن ثابت شد و از طرفی مطالبی منتسب به کسی گفته بود که در آن مجلس حضور نداشت.

معاون اول دستگاه قضا گفت: پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور یک پرونده سنگین مالی است که بخش‌های مختلف آن مربوط به  داخل و خارج از کشور است و نیازمند کار کارشناسی سنگین است.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: در مورد صندوق فرهنگیان هم برای ۳۰ نفر تشکیل پرونده شده و به‌زودی عوامل اصلی آن کیفرخواست می‌شوند.

* پاسخ به شایعه‌ای در مورد استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی

وی در ادامه این جلسه درباره فیلترینگ ادامه داد: مرزها توسط اینترنت درنوردیده شده است، ما باید از حریم و خطوط کشور محافظت کنیم. باید زیرساخت فضای مجازی را در کشور درست و بخش خارجی را مدیریت کنیم و این تصمیم شورای ملی فضای مجازی است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: شایعه‌ای هم درست شده که اگر از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کنیم امنیت اطلاعات به خطر می‌افتد که صحت ندارد.

اژه‌ای افزود: مصوبه شورای عالی فضای مجازی قوه قضائیه آیین‌نامه‌ای در ۱۲ ماده دارد، ۶ ماده از آن مربوط به حفظ اطلاعات شخصی افراد است.

وی در ادامه با اشاره به اسیدپاشی اصفهان اظهار کرد: وزارت اطلاعات و دستگاه قضا با همه توان در بحث اسیدپاشی اصفهان به میدان آمدند، صدمه‌ای که وارد شده، از بیت‌المال به عنوان دیه پرداخت شده، اما هنوز متهم دستگیر نشده است.

* انگیزه کاووس سیدامامی از خودکشی مشخص نیست

سخنگوی قوه قضائیه در مورد فوت و خودکشی زندانیان گفت: تمام تلاشمان را برای ادامه زندگی زندانیان انجام خواهیم داد، بعضی از زندانی‌ها که در زندان خودکشی کرده‌اند، اعتیاد داشتند و یا دچار بیماری‌های مختلف بودند. درباره خودکشی کاووس سیدامامی تردیدی نیست، اما انگیزه او از خودکشی مشخص نیست.

محسنی اژه‌ای در ادامه  این جلسه در پاسخ  به پرسش یکی از دانشجویان به عنوان نماینده دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر اینکه که بالا رفتن هرساله حق دادرسی چه توجیهی دارد؟ موسسه میزان یک تعاونی اعتباری بوده و محور آن برای فعالیت در دادگستری است و تخلفات آن از زمانی شروع شد که تبدیل به مؤسسه کشوری شد، وقتی کارمندان و مسؤولان این مؤسسه از بازنشستگان قوه قضائیه است چطور می‌خواهید برخورد کنید؟  همچنین در مورد اهانت به یکی از محلات مشهد، در سایت آفتاب درخواست پیگیری داریم، اظهار کرد: قوه قضائیه تعاونی میزان نداشته و برخی از کارمندان در این مؤسسه شاغل بودند.

وی ادامه داد: اما خبطی که صورت گرفته یک شعبه از این تعاونی را در دادگاه دایر کردند و این مؤسسه به دادگستری ربطی ندارد و به کارمندان شاغل هم گفته شد یا در دستگاه قضا بمانید یا در مؤسسه فعالیت داشته باشید‌. ما اولین برخورد با مؤسسه‌ها را از میزان شروع کردیم.

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: هزینه‌ پرونده‌های کیفری، پایین است، در پرونده‌های حقوقی بازهم هزینه دادرسی ما از بسیاری از کشورهای دنیا کمتر است، وجه هم به خزانه واریز می‌شود و به حساب قوه قضائیه واریز نمی‌شود.

محسنی‌اژه‌ای افزود: اگر یک قاضی اشتباه کرد، نباید آن را به پای همه نوشت و اگر یک قاضی تخلف کند دستور داده‌ایم تا هیچ اغماضی در مورد وی صورت نگیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که نقش قوه قضاییه در آزادی بیان چیست؟ در مورد آزادیخواهان شیرازی، آیا سوال پرسیدن از امام جمعه و یا شخصیت‌های نظام جرم است؟ با اشاره به زندانی شدن لیلا حسین‌زاده خالق شعار «اصولگرا، اصلاح‌طلب دیگه تمامه ماجرا»، مصادیق جرم چیست؟ در مورد احمدی نژاد، علت بازداشت یکباره افرادی از جبهه بهار چیست؟ چرا وکیل بقایی به‌خاطر جمله «وای به روزی که بگندد نمک به دو و نیم سال زندان محاکمه شده است؟ گفت: آزادی بیان با اشاره به قانون مطبوعات و انتقاد در مطبوعات چند قید دارد: سازنده باشد، تحریف نشده باشد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: یقین دارم چنین حرفی درست نیست، انتقاد به امام جمعه اشکال ندارد و اگر شکایتی صورت گیرد پیگیری خواهیم کرد و کسی به خاطر بیان جمله‌ای حکم قضایی نگرفته است.

اژه‌ای بیان داشت: در مورد پرونده‌هایی که اطلاع ندارم توضیحی ندارم و باید پرونده را مطالعه کنم تا زمانی که حکم قطعی نشده قانون به من اجازه نمی‌دهد افشا کنم و تا زمان صدور حکم، قانون چنین اجازه‌ای نداده است.

* اولین بار حمایت از حقوق شهروندی از طرف دستگاه قضایی بخشنامه و بعدها به قانون تبدیل شد

وی در ادامه جلسه پرسش و پاسخ  با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سؤال که چرا ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به مدت ۴ ماه تشکیل نشده است؟ چرا طرحی در مجلس مطرح شده که اموال نامشروع مسوولان برگشت داده شود. مگر تاکنون چنین طرحی نداشته‌ایم؟ عنوان کرد: طرح مطرح شده در مجلس و مجمع، طرحی ابتدایی است و در برخی موارد خلاف قانون اساسی است و هنوز تصویب نشده است. ساختار و تشکیلات خاصی در این باره وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه سپس در پاسخ به اینکه چرا قوه قضاییه طلایه‌دار دفاع از حقوق شهروندی نیست؟ چرا تکلیف سند ۲۰۳۰ روشن نیست؟ و چرا قوه قضاییه که آماج حملات دشمنان نظام است، برنامه مشخصی برای اعتمادسازی برای مردم ندارد؟ اظهار کرد: اولین بار حمایت از حقوق شهروندی از طرف دستگاه قضایی بخشنامه و بعدها به قانون تبدیل شد. در امور مستحدثه جای کار بیشتری وجود دارد.

اژه‌ای بیان داشت: اگر قوه قضاییه اطلاع‌رسانی کامل داشته باشد، ترفندهای دشمنان در بی‌اعتمادسازی مردم خنثی خواهد شد. دستگاه قضا در بحث اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای کردن موضوعات به اشکال مختلف و با ابزارهای متنوع کمبود دارد.

وی در پاسخ درباره اعلام لیست قضات فاسد، گفت: در بهمن‌ماه سال گذشته رئیس قوه قضاییه هشدار داد که اگر یک قاضی، تخلفی کند و جرمش ثابت شود، علنی اعلام خواهیم کرد که تاکنون چنین موردی اتفاق نیفتاده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.