تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

امیری‌اسفندقه: شعر انقلاب در شاهنامه فردوسی هم به رخ کشیده شده

در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره شهر انقلاب مرتضی امیری اسفندقه با اشاره به شعر انقلاب گفت: شعر انقلاب در شاهنامه فردوسی هم به رخ کشیده شده است.

به گزارش قائم آنلاین، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره شعر انقلاب در مجموعه باغ موزه هنرهای ایرانی با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

*شعر انقلاب با نقد ادبی مانا خواهد شد

براساس این گزارش محمدرضا ترکی دبیر علمی این جشنواره اظهار داشت: انتظار می‌رود جشنواره شعر انقلاب به یک مراسم رسمی و انتشار چند خبر بسنده نکند بلکه اختتامیه و مراسم اینگونه باید تداومی در جهت جریان شعر انقلاب باشد.

وی با بیان اینکه برگزیدگان باید بیشتر به جامعه ادبی شناسانده شود گفت: این افراد و شاعران سرمایه‌های جدی کشور محسوب می‌شوند و باید بدانیم جریان شعر انقلاب به جایی رسیده است که قابل انکار نیست. در حالی که در روزگاری برخی آن را بایکوت می‌کردند ولی امروز به جایی رسیده که مخالفان نیز آن را نقد کرده و به رسمیت می‌شناسند؛ این امر را باید به فال نیک بگیریم و مضامین و موجی که انقلاب برای ادبیات بوجود آورده را جدی بگیریم.

ترکی خاطرنشان کرد: باید در مقوله ادبیات کار علمی انجام دهیم، امروز در کنار شعر شاهد مقوله‌ای به نام نقد ادبی در شعر انقلاب هستیم. منتقدانی داریم که توانایی بالایی دارند و باید نقد آنها را جدی مکتوب کنیم چرا که هر اثری با کتابت ماندگار خواهد شد.

وی در پایان گفت: منتقدان باید اندیشه‌هایشان را به شیوه مکتوب درآوردند و شعر انقلاب زمانی ماندگار و مانا خواهد شد که در کنار آن نقد ادبی هم وجود داشته باشد.

*شعر موجب تجلی روحیه مقاومت در رزمندگان دوران جنگ می‌شد

در ادامه این مراسم اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سخنانی ضمن یادکردی از مرحوم حمید سبزواری، مهرداد اوستا و قیصر امین‌پور ابراز داشت: امروز شاهد هستیم که همچنان سروده‌های این شاعران راهگشا است؛ در دوره تحول انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحولی هم در رشته‌های هنر انقلاب صورت گرفت، شعر و ادبیات هم به عنوان حوزه‌های هنری شاهد تحولی اساسی بودند.

این مقام مسئول در شهرداری تقارن هفتمین دوره از شعر انقلاب را با طلیعه چهل سالگی پیروزی انقلاب مبارک دانست و گفت: امیدواریم زمینه‌ای فراهم شود تا بتوانیم سال جاری را به عنوان بالندگی،‌ بلوغ و شکوفایی شعر انقلاب بدانیم.

وی افزود: سال ۱۳۶۱ به اسارت درآمدم و تا سال ۶۹ اسیر بودم، در آن دوره می‌دیدم یکی از زیبایی‌هایی که باعث می‌شود روحیه مقاومت در رزمندگان تجلی پیدا کند شعر است. شعر انقلاب و شعر حماسی بود که اسرا در دوران اسارت آن را حفظ کردند.

اوحدی با بیان اینکه شعر از روز اول در اسارت اثرات خود را در اسارتگاه‌ها داشت و همیشه زمینه رشد را فراهم می‌کرد گفت: شاید انتقال یک فیلم و تعریف کردن آن کار ساده‌ای نباشد اما از زیبایی‌های شعر این است که به راحتی منتقل شده و اثرگذار است؛ ضمن اینکه اثرگذاری ماندگاری نیز دارد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه امروز شعر وارد مرحله جدیدی با عنوان شعر مقاومت شده توضیح داد: ما حتی در جریان عظیم و زیبایی چون حماسه اربعین نیز شاهد تولید آثار زیبایی هستیم از سوی دیگر باید بدانیم شعر انقلاب بیانگر ارزش‌های درونی انسان‌ها است و ما امیدواریم نگاهی که رهبر انقلاب به شعر و شعرا در نیمه ماه مبارک رمضان دارند و ساعت‌ها وقت خود را صرف این مراسم می‌کنند در جامعه نیز بسط یابد.

*شعر انقلاب در شاهنامه فردوسی هم به رخ کشیده شده

مرتضی امیری اسفندقه در این مراسم گفت: خجالت می‌کشم از عکس شهیدان و کوچه‌هایی که به نام شهدا مزین و مراقب نام ایران هستند. هم احساس شرم دارم هم احساس شعف. احساس شرم از این که ما چه کرده‌ایم؟! و احساس شعف از این که آن‌ها کار خود را درست انجام داده‌اند.

وی افزود: شعر انقلاب در شاهنامه فردوسی هم به رخ کشیده شده است. حکیم ابوالقاسم فردوسی همت خود را گذاشت تا از آیین، دین و زبان پارسی دفاع کند. اگرچه در آن دوره، فضای مجازی دوران در اختیار شاعرانی بود که اکنون نامی از آن‌ها نیست. بعدها فکر و فرهنگ او به سنایی، ناصر خسرو، سعدی و بیدل و میرزاده عشقی و پروین اعتصامی و…. رسید. همه این شاعران از حیثیت زبان پارسی دفاع کردند.

وی در پایان سخنان خود جای مرحوم غلامرضا شکوهی را خالی کرد و غزل‌هایی برای او خواند. در این مراسم محمدمهدی سیار و عباس براتی‌پور شعرخوانی کردند و محمد معتمدی از خوانندگان کشورمان به اجرای برنامه پرداخت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.