تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

عجیب ترین قنات ایران کجاست؟

معاون میراث فرهنگی کشور گفت:قنات دوطبقه اردستان یکی از عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات‌های کشور بود که ثبت جهانی شد.

به گزارش قائم آنلاین، معاون میراث فرهنگی کشور گفت:قنات دوطبقه اردستان یکی از عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات‌های کشور بود که ثبت جهانی شد.

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از قنات دوطبقه اردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در کشور بیش از ۱۲۰ هزار قنات مستند شده و دارای شناسه وجود دارد که بیش از ۳۷ هزار از آن‌ها فعال و زنده هستند. تاکنون فعالیت مهمی که در موضوع قنات‌های کشور صورت گرفته است این است که از هر نوع قنات یک نمونه انتخاب شده است و عجیب‌ترین و منحصربه فردترین قنات کشور را قنات دوطبقه اردستان انتخاب کردیم.

طالبیان اضافه کرد: قنات دو طبقه اردستان که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به شماره ۹۰۲۳ به ثبت رسیده بود در سال ۱۳۹۵ بعنوان بیستمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. از میان قنات‌های موجود کشور تاکنون ۱۱ قنات ثبت جهانی شده است و در سطح استان اصفهان تاکنون ۳ رشته قنات ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: مردم در ۲۵۰۰ سال پیش قنوات را خلق کردند و آن هم با هوشمندی، زیرا که آب آن‌ها در فصول سال کم و زیاد نمی‌شود. اشتباه زمان شاه این بود که برای حفر چاه‌های عمیق یارانه پرداخت می‌شد و باعث شده است قنات‌ها در طی این سال‌ها کم آب شوند و امروز خشک شوند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.