تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

ابراز نگرانی کشورهای اروپایی از خشونت‌های رژیم صهیونیستی علیه تظاهرات‌کنندگان غزه

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن استفاده از گلوله‌های جنگی توسط رژیم صهیونیستی، خواستار تحقیقات شفاف درباره حوادث روز جمعه در مرز غزه شدند.

به گزارش قائم آنلاین، کشورهای اروپایی بعد از به شهادت رسیدن ۱۰ فلسطینی و زخمی شدن بیش از ۱۳۰۰ نفر توسط نظامیان رژیم صهیونیستی در روز جمعه، نسبت به استفاده بیش از حد از قوه قهریه ابراز نگرانی کردند.

اتحادیه اروپا شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سوالات جدی درباره میزان استفاده از قوه قهریه و زور توسط نظامیان رژیم صهیونیستی علیه تظاهرات کنندگان در مرز غزه دارند.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» در این بیانیه آمده است: «روز گذشته بر اثر شلیک گلوله‌های جنگی توسط اسرائیلی‌ها، حداقل ۹ فلسطینی از جمله یک کودک و یک خبرنگار که لباس رسانه‌ای هم برتن داشت کشته و صدها نفر دیگر در غزه زخمی شدند…میزان استفاده از قوه قهریه باید توضیح داده شود».

اتحادیه اروپا همچنین خواستار خویشتن‌داری نظامیان صهیونیست در مواجهه با تظاهرات کنندگان فلسطینی و ارسال کمک‌های درمانی برای مجروحان و تسلط تشکیلات خودگردان فلسطین بر نوار غزه شد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار تحقیقات مستقل و شفاف درباره استفاده نظامیان صهیونیست از گلوله‌های جنگی در در تظاهرات هفته قبل شد.

به نوشته وبگاه «یدیعوت آحرونوت» دولت فرانسه نیز با محکوم کردن «شلیک بی‌ملاحظه» ارتش رژیم صهیونیستی به سمت فلسطینیان در مرز غزه، خواستار «محدودیت شدید» در استفاده از قوه قهریه شد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای گفت: «فرانسه مؤکدا شلیک بی‌ملاحظه توسط ارتش اسرائیل را محکوم کرده و باید درباره این اتفاقات مهم روشنگری شود».

در این بیانیه آمده است: «فقط با رفع محدودیت‌های اعمال شده بر غزه و ارائه ضمانت درباره امنیت اسرائیل است که می‌توان بحران انسانی در این منطقه را برطرف کرده و از تنش‌زایی‌هایی بیشتر اجتناب کرد».

روز جمعه بیش از ۲۰هزار فلسطینی ساکن غزه در ادامه جمعه «راهپیمایی بازگشت» در مناطق مرزی تظاهرات کردند. نظامیان رژیم صهیونیستی نیز با شلیک مستقیم گلوله جنگی به آنها ۱۰ نفر را شهید و بیش از ۱۳۰۰ نفر را زخمی کردند. (جزئیات بیشتر)

دیدگاه خود را به ما بگویید.