تاریخ انتشار :جمعه ۱۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

۷ خاصیت شگفت انگیز آدامس بدون قند

دلیل جوییدن آدامس می‌تواند متفاوت باشد. بعضی فکر می‌کنند این کار آن‌ها را جذاب‌تر نشان می‌دهد و عده‌ای دیگر تنها از طعم آن خوششان می‌آید! به خاطر محبوبیت همه گیر آدامس‌ها، امروزه فروشگاه‌ها پر از آدامس‌های گوناگون است و محبوب‌ترین طعم‌ها هم نعنا و نعنا فلفلی هستند.

به گزارش قائم آنلاین، قدیمی‌ترین آدامس دنیا مربوط به ۹۰۰۰ سال پیش است! باورش سخت است، نه؟! به نقل از فوت و فن به هر حال از آن روز تا به حال انواع و اقسام آدامس‌ها در طعم‌های مختلف به بازار عرضه شده که یکی از آن‌ها آدامس بدون قند است.

دلیل جوییدن آدامس می‌تواند متفاوت باشد. بعضی فکر می‌کنند این کار آن‌ها را جذاب‌تر نشان می‌دهد و عده‌ای دیگر تنها از طعم آن خوششان می‌آید! به خاطر محبوبیت همه گیر آدامس‌ها، امروزه فروشگاه‌ها پر از آدامس‌های گوناگون است و محبوب‌ترین طعم‌ها هم نعنا و نعنا فلفلی هستند.

اما روز به روز دارد بر محبوبیت آدامس‌های بدون قند هم افزوده می‌شود که با توجه به فوایدی که دارند دور از انتظار هم نیست.

۱- حفظ سلامت دهان و دندان

جوین آدامس باعث افزایش ترشح بزاق می‌شود که در نتیجه موجب شسته شدن اسید‌ها از دهان خواهد شد. این عمل در نهایت منجر به سالم ماندن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها می‌شود و خطر کرم خوردگی را کاهش می‌دهد. این کار همچنین باعث استحکام مینای دندان و کاهش حساسیت آن‌ها می‌شود.

۲- با بوی بد دهان مبارزه می‌کند

فرقی ندارد بوی دهان‌تان به چه علت به وجود آمده، سیر، پیاز یا هر چیز بو دار دیگری خورده‌اید، جویدن یک آدامس بدون قند راه حل مناسبی برای از بین بردن آن است. جویدن آدامس‌های بدون قند دهان و دندان را تمیز نگه می‌دارد و باکتری‌هایی که در تولید بو نقش دارند را، به وسیله تشویق غده‌های بزاقی به تولید بزاق، از بین می‌برد. پس دفعه بعدی که احساس کردید دهان‌تان بو می‌دهد، تنها کافی است که یک آدامس بدون قند بجویید. طعم‌های نعنا یا طعم‌های ترش بهترین انتخاب‌ها هستند.

۳- به کاهش وزن کمک می‌کنند

جویدن آدامس‌های بدون قند باعث کاهش وزن‌تان هم خواهند شد. این به آن علت است که جویدن آدامس ولع برای خوردن را سرکوب کرده و باعث می‌شود کمتر غذا بخورید. در حقیقت جویدن آدامس باعث کاهش اشتها برای خوردن غذا‌های شیرین، که اصلی‌ترین علت چاقی هستند، می‌شود.

تحقیقات نشان داده جویدن آدامس باعث کاهش احساس گرسنگی کاذب و کاهش ترشح هورمون‌های مربوط به گرسنگی می‌شود.

پس اگر می‌خواهید چند کیلویی وزن کم کنید، همیشه یک بسته آدامس بدون شکر در کیف‌تان داشته باشید تا جلوی اشتهاتان را بگیرد. بهتر است از طعم‌های نعنایی استفاده کنید.

۴- جلوی ترش کردن و رفلکس معده را می‌گیرد

جویدن یک تکه آدامس بدون شکر می‌تواند جلوی اسیدی شدن معده را بگیرد و با رفلکس معده مبارزه کند.

جویدن آدامس باعث تحریک و تولید بزاق، که یک ماده قلیایی است، می‌شود و باعث خنثی شدن اسید معده خواهد شد و سریعا شما را از درد می‌رهاند. اگر به رفلکس معده مبتلا هستید بعد از هر وعده غذایی یک تکه آدامس بدون قند بجویید تا دردتان سریعا کاهش پیدا کرده و اسید معده‌تان خنثی شود. اما از آدامس‌های قند دار و طعم‌های نعنایی استفاده نکنید.

۵- باعث کاهش استرس می‌شود

استرس می‌تواند اثرات جبران ناپذیری روی سلامت‌تان، چه ذهنی و چه جسمی، داشته باشد. یکی از تکنیک‌های آسان برای کاهش استرس جوییدن آدامسی با طعم مورد علاقه‌تان است.

پروسه جویدن به کاهش میزان هورمون کورتیزول در بدن کمک می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. جویدن آدامس‌های بدون قند حتی می‌تواند با حس اضطراب و نگرانی هم مبارزه کند. تحقیقات هم این مسئله را ثابت کرده و اظهار داشته جویدن آدامس می‌تواند باعث کاهش سطح استرسی که هر فرد روزانه احساس می‌کند، شود.

۶- افزایش تمرکز

جویدن آدامس می‌تواند تمرکزتان را هم افزایش دهد و تاثیری مثبت بر روی حافظه‌تان داشته باشد. جویدن آدامس موجب افزایش گردش خون در مغز می‌شود؛ که این در نهایت موجب افزایش اکسیژن دریافتی مغز می‌شود و باعث می‌شود درس یا هر چیز دیگری را بهتر فراگیرید.

پس هر وقت احساس کردید تمرکز ندارید، یک تکه آدامس بدون قند بجویید.

۷- گرفتگی گوش را باز می‌کند

گرفتگی گوش با اینکه به نظر مسئله مهمی نمی‌آید، اما می‌تواند بسیار آزاد دهنده باشد. گاهی احساس می‌کنید گوش‌تان بسته شده، ممکن است حس کنید صدایی در آن می‌آید و یا انگار کسی در آن سوت می‌کشد، جویدن آدامس بدون شکر می‌تواند همه این مشکلات را حل کند. جویدن آدامس باعث تغییر ناگهانی فشار در گوش شده و منجر به باز شدن آن می‌شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.