تاریخ انتشار :جمعه ۱۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

نجم آبی با برگ‌هایی شمشیری

نجم آبی ارتفاعی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پیدا خواهد کرد. اما به خاطر ساقه گل دهنده‌ای که در فصل بهار تولید می‌کند، ارتفاع بیشتری پیدا خواهد کرد.

به گزارش قائم آنلاین،  اگر یک گیاه با گل‌های آبی در ابتدای بهار نظر شما را به خود جلب کرده است، احتمالا نجم آبی را دیده‌اید.به نقل از فوت و فن آن را بکارید تا با گل‌های بهاره‌اش سر زنده تان کند!

نجم آبی ارتفاعی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پیدا خواهد کرد. اما به خاطر ساقه گل دهنده‌ای که در فصل بهار تولید می‌کند، ارتفاع بیشتری پیدا خواهد کرد.

نجم آبی گیاهی پیاز دار است و پیاز‌های کوچک آن همزمان با رشد گیاه بزرگ می‌شوند و تکثیر می‌یابند. البته خود گیاه هم دانه افشانی خود را انجام می‌دهد و کار شما را راحت می‌کند.

برگ‌های نازک و شمشیر مانند گیاه از پایه آن رشد خواهند کرد و بعد از مدتی حالتی قوسی می‌گیرند و به این ترتیب اجازه می‌دهند گل‌ها بهتر دیده شوند. گل‌های گیاه ستاره مانند یا زنگ شکل هستند.

اگر توضیحات بالا شما را متقاعد به کاشتن این گیاه کرد، به شرایط پرورش آن هم نگاهی بیاندازید!

شرایط پرورش

– نور

اگر چه نجم آبی در شرایط آفتاب کامل و مستقیم، تا مکانی با مقداری سایه رشد بهتری دارد، اما می‌توان آن را تقریبا در هر جایی کاشت، حتی در زیر درختان!

آبیاری

زمانی که گیاه را تازه کاشته‌اید، آن را به خوبی آبیاری کنید. بعد از آن آبیاری متوسط و منظم مناسب خواهد بود.

– خاک

نجم آبی نسبت به خاکش خیلی سخت گیر نیست و تنها به زهکشی آن اهمیت می‌دهد. خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد.

– نجم آبی برای رشد خوب به گذراندن دوره‌ای سرما نیاز دارد.

کاشت

پیاز‌های نجم آبی در اواسط تا اواخر پاییز کاشه می‌شوند، یعنی در همان موقعی که منتظر اولین موج سرما هستیم. پیاز‌ها و خود گیاه خیلی بزرگ نیستند پس برای اینکه منظره خوبی با آن‌ها به وجود آورید باید تعدادی از آن‌ها را در کنار هم بکارید. کاشت نجم آبی به همراه دیگر گیاهان هم فکر خوبی است. گل‌های زیبای این گیاه می‌تواند ترکیبی عالی با گیاهان گل‌دار یا گیاهان برگی دیگر بسازد.

انتهای پیاز‌ها گرد است و قسمت بالای آن‌ها اندکی نوک تیز‌تر است. این قسمت نوک تیز باید رو به بالا کاشته شود. اما نگران نباشید، حتی اگر پیاز گیاه را برعکس هم کاشته باشید، گیاه خودش کار را درست می‌کند و درمی‌آید.

پیاز‌ها را در عمق ۷ تا ۱۲ سانتی متری خاک بکارید. می‌توانید پیاز‌ها را نزدیک به هم بکارید چرا که گیاهان کوچک هستند. مثلا با رعایت یک فاصله ۷ سانتی متری بین پیازها، آن‌ها را در قطعه‌ای زمین نزدیک به هم بکارید. می‌توانید یک چاله بزرگ حفر کنید و چند پیاز را با هم بکارید به جای اینکه بخواهید برای هر پیاز چاله‌ای جدا بکنید، با این روش کارتان ساده‌تر می‌شود.

این گیاه در طول زمستان سبز نخواهد بود و تنها پیاز آن خواهد ماند. بهتر است ۶ هفته بعد از گلدهی، شاخسار گیاه را بچینید تا فرصت اندوختن انرژی داشته باشد و سپس به دوره استراحت برود.

اگر می‌خواهید نجم آبی را به جای دیگری از باغچه‌تان منتقل کنید، می‌توانید پیاز‌های گیاه را از خاک درآورده و در آن قسمت بکارید و یا دانه‌های گیاه را در آن قطعه از زمین پخش کنید. پاییز بهترین زمان برای انتقال پیاز‌ها از جایی به جای دیگر است. اگر زمانی غیر از پاییز این کار را انجام دادید، گیاه را تا مدتی به خوبی آبیاری کنید تا در خاک مستقر شود.

می‌توانید نجم آبی را در گلدان هم بکارید. اگر می‌خواهید آن‌ها را از باغچه به داخل گلدان منتقل کنید، اجازه دهید گلدهی‌شان تمام شود، سپس آن‌ها را جا به جا کنید.

تکثیر

همانطور که گفتیم می‌توان گیاه را از طریق ازدیاد پیاز یا کاشت دانه تکثیر کرد.

برای تکثیر گیاه به وسیله تکثیر پیاز، ابتدا اجازه دهید تا گیاه به خوبی رشد کند و بزرگ شود، با بزرگ شدن گیاه پیاز آن هم بزرگ می‌شود و پیاز‌های کوچکی در اطراف پیاز اصلی نمایان می‌شوند. این پیاز‌های کوچک همان چیزی است که برای پرورش گیاه به آن نیاز داریم. اجازه دهید این پیاز‌های کوچک اندکی بزرگ شوند. سپس آن‌ها را به وسیله تیغ یا چاقویی تیز و تمیز از گیاه جدا کنید. در هنگام جدا کردن دقت داشته باشید که مقداری ریشه برای هر پیاز ببرید. این پیاز‌ها را در قسمت دیگری از باغچه و یا گلدانی جداگانه بکارید.

برای تکثیر گیاه به روش کاشت دانه، ابتدا اجازه دهید غلاف دانه‌ها خشک شود. سپس دانه‌ها را از غلاف خارج کرده و در جایی که می‌خواهید بکارید. بقیه کار با خود گیاه است!

دیدگاه خود را به ما بگویید.