تاریخ انتشار :جمعه ۱۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۴:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

خروج «مزاحمت» از ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه می‌گوید عنوان اتهامی «مزاحمت» که در سال۹۵ در بین ۱۰ عنوان اتهامی نخست قرار داشت،از لیست ۱۰ عنوان اتهامی نخست در سال ۹۶ خارج شد.

به گزارش قائم آنلاین، علیرضا ساوری در پاسخ به این سؤال که آیا ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تغییری کرده است یا خیر اظهار کرد: تنها تغییر فهرست ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور در سال ۹۶ این بوده که رانندگی بدون پروانه، وارد این فهرست شده و جای عنوان اتهامی «مزاحمت» را گرفته است.

این مقام مسئول در معاونت اجتماعی قوه‌ قضاییه افزود: عنوان اتهامی «رانندگی بدون پروانه» در بیشتر ماه‌ها در رتبه نهم عناوین اتهامی قرار داشته و برخی ماه‌ها نیز دهم بوده است.

ساوری علت قرار گرفتن «رانندگی بدون پروانه» در فهرست ۱۰ عنوان اتهامی نخست را جرم تلقی شدن این کار در قانون جدید عنوان کرد و گفت: در قانون جدید، رانندگی بدون پروانه جرم دانسته شده و مراجع قضایی مکلف به تشکیل پرونده برای این دست افراد هستند.

به گفته ساوری، عنوان اتهامی «مزاحمت» در رتبه یازدهم عناوین اتهامی کشور از لحاظ تعداد فراوانی قرار دارد و عنوان اتهامی «سرقت» نیز همچنان در رتبه نخست است.

ساوری پیشتر عنوان کرده بود که  سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، توهین، ایراد ضرب و جرح غیر عمدی ناشی از سوانح رانندگی، تهدید، تخریب، کلاهبرداری، رانندگی بدون پروانه رسمی، خیانت در امانت و نگهداری و مالکیت مواد مخدر، ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور از لحاظ تعداد فراوانی هستند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.