تاریخ انتشار :جمعه ۱۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

آغاز مسابقات «ورق بازی» در عربستان با مشارکت مبلغان وهابی+ عکس

مسابقات سراسری «ورق بازی» در عربستان سعودی برای اولین بار در این کشور از روز چهارشنبه به مدت 5 روز و با حمایت و مشارکت شخصیت‌های دینی این کشور آغاز شد.

به گزارش قائم آنلاین، اولین مسابقات «ورق بازی» در عربستان سعودی رسما از (چهارشنبه) در شهر ریاض، پایتخت این کشور شروع شد.

 «ترکی آل الشیخ»، رئیس شورای اداره کل ورزش عربستان ماه فوریه گذشته  رئیس کمیته المپیک این کشور را مأمور برگزاری این مسابقه کرد. این نشست قرار است به مدت ۵ روز از ۴  تا ۸ آوریل ( ۱۹ فروردین) ادامه داشته باشد.

اداره کل ورزش عربستان اعلام کرده است که جوایز نقدی به ارزش ۵۰۰ هزار ریال سعودی (۱۳۳ هزار دلار) برای این مسابقات در نظر گرفته شده و قرار است برای نفرات اول تا چهارم به ترتریب، ۱۳۳ هزار دلار، ۶۶ هزار دلار، ۴۰ هزار دلار و ۲۶ هزار دلار به عنوان جایزه پرداخت شود.

بازی ورق یا همان پاسور یکی از محبوب ترین باری‌های رایج در مجالس و اوقات فراغت عربستان سعودی به شمار می‌رود.

گفته می‌شود برگزاری مسابقات سراسری ورق بازی در قالب چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی صورت می‌گیرد که طی ما‌های گذشته از سوی محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور با هدف ایجاد فضای باز اجتماعی و فرهنگی و اصلاحات اجتماعی در عربستان و کاهش وابستگی این کشور به نفت روی نمایی شد.

با این حال اعلام برگزاری این مسابقات و حمایت برخی از مفتی‌های عربستان سعودی از مسابقات ورق بازی و حضور آن‌ها در مراسم افتتاح واکنش و انتقاد فعالان و کابران فضای مجازی را به همراه داشته است.

برخی از کابران ضمن انتقاد از برگزاری این بازی‌ها و بی‌توجهی به مراکز آموزشی، سرمایه گذاری در بخش آموزش عربستان سعودی را بهتر از برگزاری چنین بازی‌های بی‌ارزش دانستند و عکس‌هایی از سالن‌های برگزاری این مسابقات با سالن‌های برگزاری امتحانات را منتشر کردند.

به گزارش «ارم نیوز»، «عادل بن سالم بن سعید الکلبانی» از مبلغان سعودی و امام جماعت نمازهای تراویح مسجد الحرام ( از سال ۱۳۸۷) دیروز (چهارشنبه) در این مسابقات حضور یافت و مشارکت کرد که انتقاد فعالان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت.

عربستان سعودی در حالی مسابقات بازی ورق را به صورت رسمی برگزار می کند که «عبدالعزیز ابن باز»، مفتی اعظم عربستان ( از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹) آن را از منکرات و از ابزارهای لهو و لعب دانسته که موجب ترک نماز یا تاخیر آن می‌شود و ضررهایش برای همه معلوم و بیشتر از منفعتش است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.