تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۶ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

توقف روند اخراج تروریست‌ها از «دوما» در شرق دمشق

رسانه‌های سوریه می‌گویند اختلاف عناصر گروهک تروریستی جیش الاسلام بر سر خروج از شهر دوما، باعث شده است توافق تخلیه این شهر به تعویق افتد.

به گزارش قائم آنلاین،  رسانه‌های سوریه علت تأخیر در اجرای توافق آتش ‌بس و خروج عناصر گروهک وابسته به «جیش الاسلام» از شهر دوما را اختلافات داخلی این گروهک اعلام کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) امروز (پنجشنبه) به نقل از خبرنگار مستقر خود در گذرگاه اردوگاه «الوافدین» اعلام کرد که اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که اختلافات داخلی جیش الاسلام مانع از آن شده است که چهارمین گروه از عناصر وابسته به گروهک مذکور به همراه خانواده‌های آن‌ها، شهر دوما واقع در غوطه شرقی را به مقصد شهر جرابلس در شمال سوریه ترک کنند.

به دنبال بروز اختلافات در بین عناصر گروهک جیش الاسلام، تمامی اتوبوس‌هایی مستقر در داخل شهر دوما که برای انتقال این عناصر در نظر گرفته شده بود، این شهر را خالی ترک کرده تا تروریست‌ها، اختلافاتشان را حل کنند.

خبرگزاری سانا اعلام کرد، به‌رغم اختلافات بین تروریست‌های جیش الاسلام، توافق تخلیه شهر دوما از تروریست‌ها همچنان جاری بوده و اتوبوس‌ها در نزدیکی مرکز ایست و بازرسی ارتش سوریه منتظر تکمیل خروج آن‌ها از این شهر هستند.

قرار بود چهارمین گروه از عناصر جیش الاسلام صبح پنجشنبه با نظارت هلال احمر سوریه شهر دوما را به مقصد شهر جرابلس ترک کنند که بنا به دلایلی که ذکر شد، این روند به حالت تعویق درآمده است.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بش سوریه» که وابسته به مخالفان دولت سوریه و مقر آن در لندن است، می‌گوید همزمان با توقف خخلیه دوما، مذاکرات جدیدی در خصوص منطقه «القلمون» و جنوب شهر دمشق صورت می‌گیرد.

سومین گروه از عناصر وابسته به جیش الاسلام به همراه خانواده‌های خود که ۶۳۵ نفر بودند در ۱۳ اتوبوس دوما را به مقصد شهر جرابلس که در اشغال عناصر گروهک ارتش آزاد و ارتش ترکیه است، ترک کردند.

نزدیک به یک ماه است که ارتش سوریه عملیات خود برای  پایان دادن به حضور تروریست‌ها در غوطه شرقی و شلیک راکت و خمپاره به محله های شهر دمشق شروع کرده است.

پیشروی برق آسای ارتش سوریه در منطقه غوطه شرقی باعث شد گروه‌های تروریستی مانند فیلق الرحمن، جبهه النصره و احرار الشام تن به توافق آتش‌بس و تخلیه این منطقه دهند.

گروهک جیش الاسلام که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی است و سرکرده‌های آن در ریاض مستقر هستند، از ابتدای عملیات ارتش سوریه در منطقه غوطه اعلام کرده بود که «هرگز» غوطه شرقی را ترک نخواهد کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.