تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

۳ ویژگی یک گلدان مناسب برای پرورش گل و گیاه

شاید یکی از مهم‌ترین مورد در انتخاب گلدان‌ها این است که آن‌ها دارای سوراخ‌های زهکشی مناسبی باشند گیاهان نه تنها نیاز به رشد مناسب دارند بلکه به ریشه‌های آن‌ها نیز باید اکسیژن کافی برسد اگر ریشه‌ها خوب تغذیه نشوند نمی‌توانند مواد غذایی مورد نیاز گیاه و یا گل را در اختیارش قرار دهند از این رو در هنگاه خرید گلدان دقت داشته باشید تا آن‌ها سوراخ‌های زهکشی مناسبی داشته باشند. در ادامه این گزارش شما را با سه عامل کلیدی برای انتخاب یک گلدان مناسب آشنا می‌کنیم.

به گزارش قائم آنلاین،  گل‌ها و گیاهانی که در خانه پرورش می‌دهید پس از یک مدتی نیاز به تعویض گلدان برای بهتر رشد کردن و حتی تکثیر شان، نیاز دارند از این رو انتخاب گلدان مناسب می‌تواند به آن‌ها این امکان را بدهد تا رشد بهتر و گلدهی بیشتری دشته باشند. اما شما باید در انتخاب گلدان مناسب برای گل‌های خود، نهایت دقت را داشته باشید. انتخاب غلط شما برای انتخاب یک گلدان نامناسب می‌تواند هم باعث هدر رفت زمان و هزینه و هم می‌تواند به گل‌های شما آسیب وارد کند. از این رو یک انتخاب صحیح هم به نفع شما است و هم به نفع گل‌ها و گیاهانتان. از یاد نبرید در هنگام خرید گلدان باید سه ویژگی مهم؛ زهکشی، متخلخل بودن و وزن گلدان‌ها را در نظر داشته باشید. چرا که این ویژگی‌ها نقش بسیار موثری بر روی انتخاب شما دارند.

البته در بیشتر موارد اندازه گلدان خریداری شدن نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چرا که در بیشتر موارد برای اینکه گل و یا گیاه تان رشد بیشتری داشته باشد گلدان را عوض می‌کنند تا آن‌ها راحت‌تر بتوانند تکثیر شوند.
یک نکته بسیار مهم در هنگام خرید گلدان این است که شما نباید گول گران بودن آن را بخورید سه ویژه گی ایکه عنوان شد برای هر گلدانی ضروری است چرا که سلامت گل شما به نوع گلدانی که در آن کاشته می‌شود بستگی دارد. در ادامه این گزارش شما را به صورت دقیق‌تر با سه عامل کلیدی و اساسی برای انتخاب یک گلدان مناسب برای گل‌ها و گیاهان تان آشنا می‌کنیم.
انتخاب گلدان‌هایی با قابلیت زهکشی مناسب
شاید یکی از مهم‌ترین مورد در انتخاب گلدان‌ها این است که آن‌ها دارای سوراخ‌های زهکشی مناسبی باشند گیاهان نه تنها نیاز به رشد مناسب دارند بلکه به ریشه‌های آن‌ها نیز باید اکسیژن کافی برسد اگر ریشه‌ها خوب تغذیه نشوند نمی‌توانند مواد غذایی مورد نیاز گیاه و یا گل را در اختیارش قرار دهند از این رو در هنگاه خرید گلدان دقت داشته باشید تا آن‌ها سوراخ‌های زهکشی مناسبی داشته باشند. البته سوراخ‌های زیر گلدان یک کار مهم دیگر نیز انجام می‌دهد و آن هم این است که آب اضافی را از محیط داخلی گلدان خارج می‌کند. همان طور که می‌دانید برخی از گیاهان برای رشد تنها به رطوبت خاک نیاز دارند نه اینکه تمام ریشه شان در آب غرق شده باشد. غرق شدن دراز مدت ریشه‌ها در آب باعث پوسیده شدن آن‌ها می‌شود از این رو سعی کنید با خرید گلدان‌های دارای سوراخ زهکشی عمر مفید گل و یا گیاه خود را بالا ببرید.
انتخاب گلدان‌های متخلخل
ظروف متخلخل معمولا از خاک رس و یا ترکیبی از چوب و چسب و دیگر مواد طبیعی ساخته می‌شوند. این ظروف به گونه‌ای هستند که می‌توانند مقداری رطوبت و هوا را از جداره خود عبور دهند و با این روش مقداری از آب و هوای مورد نیاز گلدان‌ها را در اختیارشان قرار دهند. مزایای کلیدی ظروف متخلخل این است که اجازه می‌دهد هوا در اطراف ریشه‌های گیاه گردش کند و از آنجا که رطوبت از طریق بدنه گلدان تبخیر می‌شود، خاک را خنک نگه داشته و باعث می‌شود که رطوبت و آب اضافی از طریق بدنه گلدان تبخیر شود و با این روش از پوسیدگی ریشه گل و یا گیاه جلوگیری می‌کند. اما نباید از یاد برد چنین گلدان‌هایی نیاز به آبیاری بیشتری دارند.
انتخاب یک گلدان با یک وزن مناسب
خاک وقتی خیس می‌شود سنگینی آن چند برابر می‌شود از این رو اگر شما در انتخاب گلدان، وزن آن را در نظر نداشته باشید بی شک در هنگام جابجایی گلدان به همراه گل درون آن، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. توصیه می‌شود وزن کلی (گل + گلدان + گیاهان + آب) هر ظرف را در نظر بگیرید. این امر بسیار مهم است به ویژه اگر شما باغبانی را روی بالکن و یا نرده‌های خانه تان انجام می‌دهید. در این زمینه گا‌ها لازم می‌شود با یک مهندس معمارم نیز شورت کنید تا مشخص شود که آیا مکانی که شما گلدان‌های تان را در آنجا قرار می‌دهید ظرفیت باری که روی آن قرار داده اید را دارند یا نه؟. در چنین شرایطی اگر وزن گلدان برای شما مهم است، بهترین گزینه انتخاب گلدان‌های سبک است، اما اگر تحمل گلدان و مقاومت آن در برابر باد برای شما مهم است بهتر است از گلدان‌های سنگین‌تری خریداری کنید. یک نکته مهم دیگر این است که اگر شما مجبور هستید به دفعات جای گلدان تان را باید عوض کنید بهتر است از گلدان‌هایی استفاده کنید که از مواد سبک تهیه شده اند این گونه گلدان‌ها در هنگام جابجایی فشار کمتری بر شما وارد می‌کنند. از این رو انتخاب آن‌ها هوشمندانه‌تر نیز است. در ادامه این مطلب به جنبه‌های دیگری که در هنگام خرید گلدان ممکن است در تصمیم گیری شما نقش موثری داشته باشند می‌پردازیم.
هزینه و زمان
بسته به زمان و بودجه‌ای که قرار است برای خرید گلدان تان خرج کنید می‌توانید یا یک گلدان جدید خریداری کنید و یا گلدان‌های قدیمی را مرمت و بازسازی کنید. البته شما می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه از برخی ظروف غذا که دیگر برای شما کارایی ندارند به عنوان گلدان استفاده کنید البته در چنین ظروفی باید سوراخ‌های زهکشی را خودتان ایجاد کنید.
انتخاب گلدان مناسب
برخی از گلدان‌های فلزی و یا پلاستیکی می‌توانند باعث آلودگی خاک گلدان شوند از این رو دقت کنید قبل از استفاده از چنین ظروفی حتما از سازگار بودن آن‌ها با گل و یا گیاه‌تان مطمئن شوید تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود.
تعمیر و نگهداری
اگر گلدان‌تان از جنس چوب است نباید از یاد ببرد که رطوبت موجود در گلدان‌های چوبی می‌تواند باعث فرسایش و نابودی آن شود از این رو هر سال باید گلدان‌های چوبی را چک کنید و در صورت مشکل آن‌ها را تعمیر و یا تعویض کنید.
طول عمرگلدان‌ها
طول عمر گلدان‌ها بستگی به کیفیت و نوع مواد مورد استفاده و محل قرارگیری آن‌ها دارد. از این رو شما از روی شکل ظاهری نیز می‌توانید بفهمید که گلدان شما نیاز به تعویض دارد یا نه. معمولا اگر آسیبی به گلدان‌ها وارد نشود عمری بیش از ۵ الی ۱۰ سال را خواهند داشت البته در بیشتر مواقع کوچک شدن گلدان برای گل دلیل اصلی تعویض آن به شمار می‌آید.
خصوصیات حرارتی گلدان
زمان گرم و یا سرد شدن یک گلدان نقش بسیار مهمی در انتخاب آن بازی می‌کند. به طور مثال در آب و هوای سرد انتخاب یک گلدان تیره که توانایی جذب نور بالایی داشته باشد در اولویت قرار دارد البته این مورد در آب و هوای گرم می‌تواند کاملا برعکس باشد به نحوی که شما با انتخاب گلدان‌های روشن‌تر می‌توانید نور و حرارت اضافی را از محیط اطراف گل و یا گیاه خود دور کنید و با این روش از گرما زده شدن گل خود جلوگری کنید.
قابلیت حمل آسان
یک گلدان علاوه بر مسائلی که بالا ذکر شد و همچنین داشتن زیبایی، باید قابل حمل باشد به نحوی که شما برای جابجا کردن آن با مشکلی روبرو نشوید. چرا که وقتی گلدان را با خاک پر می‌کنید و پس از کاشت گیاه باید به یک مکان مناسب حمل کنید از این رو حمل آسان گلدان از جایگاه ویژه‌ای در چنین شرایطی برخوردار است.
استفاده از گلدان‌های سفالی
گلدان‌های سفالی پس از پایان کارایی شان به راحتی جذب محیط زیست می‌شوند از این رو مشکلی برای محیط زیست به وجود نمی‌آورند بزرگ‌ترین مشکل گلدان‌های سفالی این است که اگر در هنگام حمل و نقل دقت نشود امکان شکستن ان‌ها وجود داردا ما نباید از یاد برد که آلوده نکردن محیط زیست از جایگاه بالای تری برخوردار است از این رو سعی کنید با خرید گلدان‌های سفالی و دستی در هر چه پاکیزه‌تر ماندن محیط زیست کوشا باشید.
استفاده نکردن از گلدان‌های پلاستیکی
شاید استفاده از گلدان‌های پلاستیکی کاملا به صرفه و راحت باشد. اما نباید از یاد برد که پلاستیک شاید به بیش از ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال زمان نیاز دارد تا تجرزیه شود از این رو گلدان‌های پلاستیکی از یک مدت رنگ و زیبایی خودشان را از دست می‌دهد این امر باعث می‌شود تا شما مجبور شوید آن را با یک گلدان جدید تعویض کنید از آنجایی که طبیعت ابزار خاصی برای تجزیه آن‌ها ندارد این مواد سالیان سال در دل طبیعت باقی می‌مانند. در چنین شرایطی حداقل کار ممکن این است که گلدان‌های پلاستیکی دور ریختنی را جهت باز یافت به مراکز مربوطه تحویل دهید تا این مواد وارد چرخه طبیعت نشوند.
نکته: «اگر احساس می‌کنید که گلدان شما برای گل تان کوچک شده است پس از تعویض گلدان کوچک را برای پرورش گل‌های و گیاهن کوچک‌تر استفاده کنید تا با این روش در صرف هزینه‌ها نیز صرفه جویی کرده باشید».

دیدگاه خود را به ما بگویید.