تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

چطور بفهیم طلای خریداری شده دست دوم است؟

مهمترین نکته‌ای که در انتخاب و خرید طلا مدنظر قرار می‌گیرد عیار آن است که حتما تا بحال به گوشتان رسیده است که بطور مثال طلا ۲۴، ۱۸ یا ۱۴ عیار باشد.

به گزارش قائم آنلاین، خرید طلا با توجه به ارزش و قیمت آن برای بسیاری از افراد کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است که با گسترش فروش طلای دست دوم و کارکرده در بازار حساسیت خرید این کالا بالاتر رفته است.

مهمترین نکته‌ای که در انتخاب و خرید طلا مدنظر قرار می‌گیرد عیار آن است که حتما تا بحال به گوشتان رسیده است که بطور مثال طلا ۲۴، ۱۸ یا ۱۴ عیار باشد.

طلای ۲۴ عیار، طلای خالص است، طلای ۱۸ عیار ۷۵ درصد طلا بکار رفته و با یک فلز پایه مثل نیکل یا مس ترکیب شده است. طلای ۱۴ عیار هم ۵/۵۸ طلا تشکیل شده است.

به این نکته توجه کنید که معمولا هرچقدر عیار طلا بالاتر باشد، فلز نیز نرم‌تر است، پس طلای ۲۴ عیار بدلیل دوام کمتر خوب نیست و طلای ۱۴ عیار هم که نسبت به سایر طلا‌ها دارای دوام بیشتری است با فلزات دیگری ترکیب شده است.

اما معمولا در ایران خرید و فروش طلای ۱۸ عیار رواج بیشتری دارد.

طلا‌های موجود در بازار در دو رنگ دیده می‌شوند؛ سفید و زرد.

طلای سفید را نمی‌توان در طبیعت پیدا کرد و در حقیقت همان طلای زرد است که با فلزات رنگ روشن ترکیب آلیاژ شده و اغلب نیز به منظور این که سفیدتر به نظر برسد، با رادیوم فلزی از خانواده پلاتینیوم آب داده می‌شود.

برای آن که بتوانید به راحتی متوجه شوید طلای خریداری شده دست دوم و کارکرده است یا خیر باید نگاهی به ظاهر آن بیاندازید، بخصوص قفل یا بند آن.

زیرا در طلای دست دوم بدلیل اینکه قبل مورد استفاده قرار گرفته است خش‌هایی دیده می‌شود.

اما در مورد اصل یا تقلبی بودن طلای خریداری شده می‌توانید تا حدی به فاکتوری که از سمت فروشنده ارایه می‌شود کفایت کنید و این اطمینان را داشته باشید که طلای خریداری شده اصل است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.