تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

پیشنهاد «دوبخشی» آمریکایی‌ها به اروپا برای تحریم موشکی ایران

منابع آگاه گفته‌اند مذاکره‌کنندگان آمریکایی پیشنهادات جدیدی به طرف‌های اروپایی برای تحریم برنامه موشکی ایران ارائه کرده‌اند.

به گزارش قائم آنلاین، آسوشیتدپرس جزئیات جدیدی از پیشنهاد آمریکایی‌ها به طرف‌های اروپایی برای تحریم برنامه موشکی ایران در مذاکرات دو طرف درباره برجام ارائه کرده است.

یک منبع آگاه که از جزئیات گفت‌وگوهای طرف‌های آمریکایی و اروپایی در این خصوص آگاه است گفته هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در حال حاضر مشغول کار بر روی «اصلاحیه‌ای» دو بخشی است که برنامه موشکی ایران را به دو طبقه تقسیم می‌کند: موشک‌های بالستیک دوربُرد قاره‌پیما که قابلیت حمله به اروپا را دارند و پرتابه‌های کوتاه‌بردی که قابلیت هدف قرار دادن متحدان آمریکا اعم از اسرائیل، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی و پایگاه‌های نظامی آمریکا را دارند.

 برای هر دو طبقه، تحریم‌هایی در نظر گرفته خواهد شد، اما مجازات مربوط به موشک‌های دوربرد، احتمالاً سخت‌تر خواهند بود و در صورتی که ایران اقدام به آزمایش یا انتقال آنها بکند، این تحریم‌ها به شکل خودکارتری اعمال می‌شوند. این تحریم‌ها می‌توانند شرکت‌هایی که به موجب برجام از تحریم معاف شده‌اند را هم در بر بگیرد.

«دونالد ترامپ» روز ۲۲ دی‌ماه، در جدیدترین اقدام خود ضد برجام تهدید کرد ممکن است آخرین باری باشد که رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به موجب مفاد این توافق را تمدید می‌کند.

او به نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی ضرب‌الاجل داد تا فرارسیدن موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها در روز ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت‌ماه) برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام کنند و گرنه آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

دیپلمات‌های اروپایی تا کنون دیدارهایی را در لندن، پاریس و برلین با طرف‌های آمریکایی برگزار کرده و برای یافتن راهی جهت مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام تلاش کرده‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، انگلیس، فرانسه و آلمان در اصل با مجازات تهران بابت موشک‌های دور برد موافقند؛ دیپلمات‌های اروپایی اما روز پنجشنبه گفته‌اند اروپایی‌ها با این استدلال مبنی بر اینکه ایران برای دفاع مشروع به موشک‌های با برد کوتاه نیاز دارد، همراهی کرده‌اند.

آسوشیتدپرس می‌گوید تا کنون هنوز مشخص نیست که آیا اروپایی‌ها راهبرد دو بخشی آمریکایی‌ها در خصوص موشک‌ها را خواهد پذیرفت یا خیر و یا اینکه آیا ترامپ با آن موافق است یا نه.

دیدگاه خود را به ما بگویید.