تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۶:۴۴ ب.ظ
فاقددیدگاه
معاون فرماندار شهرستان قائم‎شهر:

ضرورت درخت‎بانی در کنار فرهنگ درخت‎کاری

معاون فرماندار شهرستان قائم‎شهر، گفت: با دست نهال برزمین باید کاشت و با دست دیگر از روییده‌های تاریخ این سرزمین باید صیانت کرد و هردو را در دیده و دل بیاییم و به اندیشه بسپاریم و همه مردم ایران به فرهنگ درخت‎بانی روی بیاوریم.

به گزارش قائم آنلاین، عمران عباسی با بیان اینکه درخت حافظ حیات زمین است و بقا و استمرار انسان منوط به زیست درخت خواهد بود، اظهار کرد: به درستی کاشت درخت امری مهم و ضروری بشمار می‌رود و شاید به همین دلیل در پیشینه‌ی دیرینه‌ی تمدن ایرانیان کاشت درخت مورد توجه بود تا جایی که با عقاید مکتبی ما ممزوج گشت و بعد از ورود اسلام با تاکید پیشوایان معصوم جلوه‌ی تکریمی و تقدسی یافت.

وی افزود: امروز حدود ۱۶۰ سال از اندیشه‎ی پسندیده و زیبای جولیوس استرلینگ مورتون که پایه‌گذار آیین رسمی کاشت درخت در دنیاست و بعد از سال ۱۳۳۸ با شکل گیری سازمان جنگل‎بانی در کشور ما، باید به یک پرسش بزرگ پاسخ معقول داد بویژه در چند دهه ای اخیر، آن پرسش این است که در هر سال در نیمه‌ی دوم اسفند چه تعداد درخت می کاریم ؟ و در طی این سال‌ها تا به امروز چند درخت کاشتیم با مراجعه به آمار سالانه‌ی نهادهای رسمی (دخیل ) در این امر می توان به نتیجه رسید یک رقم بسیار حیرت‌انگیز در کاشت درخت بدست می‌آید.

معاون فرماندار شهرستان قائم‎شهر بیان کرد: برای آمار مذکور چه مقدار زمین، چه مقدار نهال، چه مقدار نیروی انسانی، چه مقدار هزینه زمان و هزینه ریالی نیاز است؟ از سر جمع همه این هزینه‌ها، چه نتیجه‌ای حاصل گردید؟ تابلوی شایسته‌ی رنج، همت و اندیشه‌ی زیبای درخت‌های کاشته شده در این مدت که باید حداقل ۱۰ یا ۲۰ یا ۳۰ سال سن داشته باشند را برای نمونه کجا می توان یافت .

این مسوول خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرستان قائم‌شهر در سال جاری ۴۰ هزار اصله درخت کاشته شد که اگر این تعداد هرساله تکرار شده را درتوالی ۳۰ سال بررسی کنیم نتیجه یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله درخت می‌شود.

عباسی با بیان اینکه باید به این مسئله هم عنایت داشت که وضعیت سرزمینی محدود است، تصریح کرد: قدرت زایش هم و حتی بنا به دلایل بسیاری که خود در از بین بردن موثرند نظیر تغییر کاربری پروژه‎های عمرانی مثل جاده‌سازی و سدسازی، گسترش برنامه صنایع چوب، برگستره‌ی زمین قابل کشت درخت کاسته می‌شود.

وی با سوال آیا باز هم نیاز هست ما سالانه به کاشت درخت با اعلام آمار دلخوش شویم و در راستایی نافرجام شعر درخت بسرایم یا باید این رویه را مورد تردید قرار داد و شجاعت بازنگری داشت و دنبال راه جدید بود؟، اظهار کرد: به نظر می‌رسد باید از کاشت به داشت کوچ کرد و تمام انسان‌های فهیمی که امروز در نهضت کاشت درخت شرکت می‌کنند به عنوان سرمایه‎ای گرانبها وقابل احترام مسیر تلاششان را تغییر یابد و در بستری مناسب جهت درخت‌بانی رهنمون گردد.

معاون فرماندار شهرستان قائم‌شهر، بیان کرد: اعتقاد دارم که باید از نماینده عالی دولت در استان که معتقد به امر مهم حفاظت از طبیعت وحفظ محیط زیست ونمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و تمام سرمایه فکری کارگزاران دولت تدبیر و امید در راستای پاسخ به ضرورت شکل گیری روز ملی درخت‌بانی در تقویم زندگی ایرانیان کمک گرفت تا در کنار درخت‌کاری درگذر از شرایط فوق حاد فقر پوشش گیاهی‎، فقر منابع آبی و فقر هوای پاک به درخت‌بانی روی بیاوریم .

این مسوول خاطرنشان کرد: در هر شهرستان کارگروه درختکاری بعد از کاشت درخت در غالب کارگروه درخت‌بانی به فعالیت خود بطور مرتب و با برنامه‎ریزی معیین برای حراست از درخت ادامه دهند بویژه از نهضت زیبای مردمی در غالب سازمان‎های مردم نهاد و مشارکت‌های مدنی بهره گرفت.

 

عباسی به کاشت ۴۰ هزار اصله درخت در شهرستان قائم‎شهر اشاره کرد و گفت: اگر این ۴۰ هزار اصله درخت که رقم قابل توجهی است خوب پرورش یابد، دیگر ضرورت کاشت درخت را در سال ۹۷ تقریباً به صفر می‎رساند چون اگر قطعه زمینی جهت کاشت وجود داشت این اداره جهت کاشت در اسفند ماه وجود داشت، زیباست به گونه ای عمل کنیم که سال ۹۷ ما همان تعداد امسال با همان گروه‌ها به جشن یک سالگی کاشت درخت کاشتمان بنشینیم نه اینکه دوباره همان تعداد به همان رویه سال‌های قبل زمین را شخم بزنیم چیزی را بکاریم که هرگز فرصت دیدن رشدو نموش را نداشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: اعتقادم به درخت‌بانی از میراث گران‌بهای منبعث می‌شود که چون گنجینه‌ی در ناحیه خزری در بستر این سرزمین تاریخ حفظ گشت ودر زمان ما مورد بی‌مهری و تجاوز قرار گرفت و آن وجود موزه‌ی طبیعی یا فسیل‌های زنده‌، بازمانده از دوره‌ی سوم زمین‌شناسی یا همان دوره‌ی ژوراسیک است که دارای قدمتی تقریباً ۴۰میلیون سال دارد.

معاون فرماندار شهرستان قائم‌شهر، خاطرنشان کرد: جنگل‌های هیرکانی که سند حیات پویایی کره زمین است، ارزشمندترین جنگل‌های جهان در ایران زمین در برابر تمامی بلایا وحوادث حیات طولانی‌اش ایستادگی کند و حال شایسته نیست که امروز بدست ما نامهربانی وزخم بینند.

این مسوول بیان کرد: در کنار رسالت شرح وظایفی و سازمانی نیروهای زحمت‌کش منابع طبیعی و آبخیزداری باید به فرموده‌ی مقام معظم رهبری جامعه عمل بپوشانیم و حراست از درخت را در غالب معارف عمومی بگنجانیم و هر ایرانی یک درخت‌بان یشویم تا از این موزه‌ی زنده‌ی تاریخ زمین گونه‌های نایاب گیاهی نگهبانی و پاسبانی و دیده‌بانی، مهربانی کنیم .

دیدگاه خود را به ما بگویید.