تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۳۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

نظر العبادی درباره نیرو‌های «الحشد الشعبی»

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، شنبه (امروز ۱۰ مارس)، تاکید کرد که دستور ریاستی صادر شده درباره نیرو‌های «الحشد الشعبی» به منظور تساوی حقوق آن‌ها با نیرو‌های ارتش، برای حفظ هویت نیرو‌های امنیتی صادر شد.

به گزارش قائم آنلاین،  نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که دستور صادر شده درباره تساوی حقوق نیرو‌های الحشد الشعبی با ارتش، برای حفظ هویت نیرو‌های امنیتی صادر شده است.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، شنبه (امروز ۱۰ مارس)، تاکید کرد که دستور ریاستی صادر شده درباره نیرو‌های «الحشد الشعبی» به منظور تساوی حقوق آن‌ها با نیرو‌های ارتش، برای حفظ هویت نیرو‌های امنیتی صادر شد.

به نوشته پایگاه خبری «موازین نیوز»، وی طی مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی امنیت و صنایع جنگی در بغداد اظهار داشت که دستور صادر شده درباره تساوی حقوق الحشد الشعبی و نیرو‌های ارتشی، برای حفظ هویت نیرو‌های امنیتی بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اقدامات مربوط به انحصار اسلحه برای دولت به منظور حمایت از شهروندان عراقی انجام شده است و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور بدون بهبود وضعیت امنیتی، به وجود نخواهد آمد.

وی در ادامه به توانایی‌ها و پیشرفت‌های نظامی عراق در نبرد با داعش اشاره کرد و خواستار استفاده از توانایی‌های عراق برای بهبود سطح نظامی کشور در مرحله آتی شد.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: تروریسم از نظر نظامی در عراق به پایان رسیده است و اکنون باید بر تفکر تروریستی غلبه یافت. سلاحی که اکنون ما می‌خواهیم دیگر برای جنگ نیست بلکه برای برقراری صلح و سازندگی است.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه بین‌المللی امنیت و دفاع، امروز در بغداد با مشارکت بش از ۷۰ شرکت از ۲۲ کشور عربی و غیر عربی آغاز به کار کرد.

فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق روز پنجشنبه پیش (۸ مارس)، دستور داد تا نیرو‌های الحشد از حقوق مساوی با حقوق نیرو‌های ارتش این کشور برخوردار شوند.

طبق فرمان العبادی، نیرو‌های الحشد الشعبی از حقوق و مزایایی برابر با نیرو‌های ارتش برخوردار و قوانین خدمت نظامی بر آن‌ها اعمال خواهد شد.

شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق نیز از نخست‏‌وزیر عراق به دلیل پاسخ به مطالبه الحشد الشعبی برای رعایت مساوات و برابری حقوق نیرو‌های الحشد با نیرو‌های ارتش عراق تقدیر و تشکر کرد.

حیدر العبادی روز سه‌شنبه گذشته نیز اعلام کرده بود که بغداد متعهد به پرداخت حقوق نیرو‌های الحشد الشعبی است.

پارلمان عراق در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که موجب آن الحشد الشعبی به یکی از اعضای نیرو‌های مسلح عراق تبدیل شود و مستقیما از نخست وزیر، فرمانده کل قوا دستور بگیرد. این گروه پس از حمله داعش به شمال عراق در ژوئن ۲۰۱۴ و صدور فتوای آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق تشکیل شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه به آمریکا در اکتبر گذشته طی اظهاراتی مداخله‌جویانه در پی کاهش درگیری‌های ارتش عراق با داعش گفته بود «نیرو‌هایی که از سوی ایران حمایت می‌شوند» به کشورشان بازگردند.

در پی صدور این حکم جدید نخست‌وزیر عراق، برخی از منابع رسانه‌ای زمزمه ادغام این نیرو‌ها در دو سرویس امنیتی وزارت کشور و وزارت دفاع را آغاز کرده‌اند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.