تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۶ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۶:۴۲ ب.ظ
فاقددیدگاه
رئیس منابع طبیعی شهرستان قائم‎شهر خبر داد:

کاشت و توزیع ۷۹ هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی

رئیس منابع طبیعی شهرستان قائم‎شهر، گفت: بمناسبت هفته منابع طبیعی حدود 79 هزار اصله نهال در شهرستان قائم‎شهر کاشت و توزیع شد.

به گزارش قائم آنلاین، بمناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری نشست خبری علی امینی ریس منابع طبیعی شهرستان قائم‌شهر برگزار شد و اظهار کرد: وظایف سازمانی منابع طبیعی، توسعه و ترویج فرهنگ منابع طبیعی، درختکاری و حفظ عرصه‌های منابع است و امروزه آثار مخرب تغییر اقلیم چالش مهمی است که کشور را تهدید می‌کند و در بحث ریزگردها‌، بیست استان کشور را درگیر این موضوع کرده است.

وی افزود: سر منشا ریزگردها در کشورهای عراق و عربستان است و ریزگردها صدها کیلومتر در داخل و خارج کشور باعث از بین رفتن محیط زیست و برای مردم مشکلات ایجاد می‌کند.

رئیس منابع طبیعی شهرستان قائم‎شهر، بیان کرد: با توجه به تصویب قانون برنامه ششم در مجلس و مصوبه هیئت دولت بحث تنفس جنگل و تعطیلی بهره برداری قسمتی از جنگل مطرح شد و در سال ۱۳۹۶ هیچ نشانه گذاری از جنگل‎های سرپا انجام نشد و قراردادهای ۱۰ ساله که به اتمام رسیده بود دوباره تمدید نکردند و قرار دادهایی که از ۱۰ سال انها مانده با توافقاتی که با مجریان انها انجام داده بودن متوقف شد و دولت بحث زراعت چوب و توسعه فضای سبز و توسعه جنگل‌ها در خارج از محیط جنگل را در دستور کار خود قرار دادند و بر حفظ جنگل‎هایی موجود تاکید دارند.

این مسوول خاطرنشان کرد: برابر برنامه ششم سازمان جنگل‌ها و سازمان کشاورزی ۱۵ هزار هکتار باید خارج از محدوده جنگل‎ها، جنگلکاری انجام شود و برای جبران بحث کمبود صنایع چوبی و برای کارگاه‎های صنایع چوبی انجام شود.

امینی با بیان اینکه اجرای طرح زراعت چوب که با مشارکت موثر فرماندار، بخشدار، دهیاری و شوراها وبسیج و سپاه در سه شهرستان قائمشهر، جویبار وسیمرغ انجام گرفت، تصریح کرد: در هفته منابع طبیعی ۶۳ هزار اصله نهال در قالب طرح زراعتی چوب کاشته شد که ۱۶هزار اصله نهال در این هفته بین اقشار مختلف مردم توزیع شد.

وی به عملکرد اداره منابع طبیعی شهرستان قائم‌شهر در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: نشانه گذاری درختان باغی، ۸۴۸ متر مکعب-فروش چوب الات بازداشتی یا قاچاقی ۱۰/۸متر مکعب و هیزمی ۱۸۰استر مجموعا به ارزش ۱۸ میلیون ۸۴۱ هزار تومان فروش محصولات خارج از طرح جنگل داری در اثر باد و طوفان۲۹۰ استر به مبلغ۱۲ میلیون ۶۱۲ هزار تومان در بحث حفاطت، ۶۹ فقره کشف چوب‌آلات قاچاق، قطع درختان غیر مجاز۱۳۶ اصله درخت و ۲۶ اصله نهال که عمده درختان انها ممرز، بلوط و انجیلی بودند.

ایجاد می‌کند.

رئیس منابع طبیعی شهرستان قائم‎شهر، بیان کرد: در بخث اجرای احکام دادستانی که در ۸فقره ۱۲۸ هزار ۵۲۸ متر مربع ، زمین‌ها با حکم دادستانی ازاد سازی شد و اجرای طرح کاداس (همسان سازی نقشه ها و حد نگاری) اجرای رفع تداخلات برای اراضی ملی که شامل نه پلاک در ده روستابه مساحت ۳۱۲۱ هکتار-پاسخ به استعلامات مردم برای گرفتن ۵۲۳ مورد سند و ۹۳ مورد مربوط به پنجره واحد است.(پنجره واحد یک برنامه استانی است که تمام ادارات و سازمانهای مربوطه برای تسهیل و آسانی یک سرمایه گذارمورد استفاده قرار میگیرد.)

این مسوول خاطرنشان کرد: در واحد حقوقی ۲۰ فقره دادخواست خلعیت و قلع و قمع صادر شده و ۶۰ مورد دادخواست به کمیسیون ماده واحده، تعداد تخلفات ماده ۱۴۴۳ فقره ( قطع درخت) و تعدادتخلفات ماده ۴۸که شامل حمل غیر مجاز محصولات جنگلی است ۶۰ فقره است و در ماده ۵۵که شامل تصرف عدوانی است، شش فقره که ۱۳هزار ۹۲۱ متر انجام شد.

امینی با بیان اینکه در بحث آموزش و ترویج آن تصریح کرد: برگزاری جلسه‎ی اموزش بهره بردارن ۴۵۰نفر دادخواست ماده ۶۹۰ ، یازده فقره اموزش همیاران طبیعت دانش اموزی ۹۲۰ نفر است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.