تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

روزنامه دولت: روحانی تا زمانی رئیس‌جمهور می‌ماند که…

کولایی: مردم برای تأیید سیاست‌های آقایان به راهپیمایی نیامدند!

به گزارش قائم آنلاین،  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

دختر خیابان انقلاب به جای «غافلگیری نجفی»

«ناهید خداکرمی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران به تازگی در واکنش به کشف حجاب عمدی یک فعال اصلاح‌طلب در یکی از خیابان‌های تهران و دستگیری او توسط پلیس توییت‌هایی را منتشر کرد.

او در یکی از این توییت‌ها می‌نویسد:

«کمترین حقی که می شود برای یک زن قائل شد انتخاب نوع حجاب است. نسل امروز را باور کنیم و تا دیر نشده اداره امورشان را بخودشان بسپاریم.»

این خانم نماینده در نوشته مذکور همچنین دو هشتگ «برای ایران و دختران خیابان انقلاب» را نیز افزوده است.

خداکرمی در توییتی دیگر نیز با اشاره به دستگیر شدن فرد مذکور تصریح می‌کند:

«از دیدن فیلم امروز خیابان انقلاب دلم گرفت؟ چرا اعظم‌ها این شیوه اعتراض را انتخاب کرده‌اند؟ چگونه آن مأمور بخود اجازه داد با یک دختر جوان به بهانه عدم رعایت حجاب اینگونه برخورد کند؟ کدام گناهش بیشتر است؟ موهای اعظم جنگروی(اشاره به نام فعال اصلاح‌طلب دستگیرشده) یا دست‌های آن مرد؟»

این عضو شورای شهر تهران برای این نوشته نیز از دو هشتگ «برای ایران» و «برای تهران»! استفاده کرده است.

*مقولاتی مثل غافلگیری شهردار نجفی در ماجرای بارش برف شدید تهران، عدم جمع‌آوری بموقع زباله‌های مردم در ایام سرما و یا تزئین نشدن کافی تهران در ایام دهه فجر مقولات مهمی نبوده‌اند که خانم خداکرمی به مسئله مبارزه علنی یک فعال اصلاح‌طلب با قوانین نظام جمهوری اسلامی توجه نشان داده و حتی از آن حمایت کرده است.

اشاره خانم خداکرمی به ماجرای «حق» نیز یک مغالطه است زیرا حق را شرع و قانون تعریف می‌کند نه خواست برخی افراد.

تأکید این عضو شورای شهر بر وقوع خشونت در دستگیری یک خانم کشف‌حجاب‌کرده هم در حالی است که طبق فیلم‌های منتشر شده از این صحنه؛ پلیس چندین مرتبه به او تذکر می‌دهد اما پس از بی‌تفاوتی، وی را از روی سکّو پایین کشیده و به داخل خودروی پلیس منتقل می‌کنند.

در این صحنه نیز نه اثری از ضرب و شتم (به عنوان مصادیق خشونت پلیس) وجود دارد، نه شوکر و باتوم و نه حتی فریاد و غیره.

عمل غیر قانونی هم از عملکرد پلیس و مأموران امنیتی حاضر در صحنه دیده نمی‌شود.

البته اینکه مأمور قانون مجبور به تماس با سوژه ناهمجنس شده است؛ در قوانین پلیس حتی‌الامکان بایستی از چنین رخدادی جلوگیری شود اما در مواقعی که امکان خطر بیشتر وجود داشته باشد و یا مأموران حاضر در صحنه احساس اضطرار کنند؛ این کار بلامانع است.

کما اینکه در شرع مقدس اسلام نیز هنگام اضطرار و نجات جان، قوانین محرم و نامحرمی وجود ندارد. (پر واضح است که در عملکرد پلیس، مرحله اضطرار بلافاصله پس از اولین اخطار پلیس آغاز می‌شود.)

ما در اینجا نیز فیلمی از رفتار خشونت‌آمیز پلیس آمریکا با مردم این کشور را برای تنویر افکار عمومی و البته برای اطلاع بیشتر خانم خداکرمی منتشر می‌کنیم تا معنای برخورد ناصحیح با متهم یا مجرم بهتر مشخص شود.

گفتنیست، آذر منصوری، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز در یک توییت با حمایت از کشف حجاب اشاره شده، نوشته است:

«امروز دختر دیگری در اعتراض به پوشش اجباری دستگیر شد. آیا وقت آن نرسیده پس از ۴ دهه بدون سرپوش گذاشتن بر واقعیتها صدای این اعتراض به درستی شنیده شود و به برخوردهای قهری با پوشش زنان خاتمه داده شود. تردید ندارم هزینه اصلاح این رویکرد۴۰ساله واشتباه به مراتب کمتر از پافشاری بر ادامه آنست»!

توضیح ضروری آنکه خانم خداکرمی چندی قبل خواستار اعطای پستهای مدیریتی در وزارتخانه‌ها به اغتشاشگران دستگیر شده در فتنه اقتصادی دیماه ۹۶ نیز شده بود.

***

ارگان دولت: روحانی تا زمانی رئیس‌جمهور می‌ماند که…

روزنامه دولتی ایران، در شماره چهارشنبه گذشته خود (مورخ ۲۵ بهمن ۹۶) در یادداشتی در صفحه نخست این روزنامه به قلم «حسین انصاری‌راد»، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم به ماجرای رفراندوم‌خواهی رئیس‌جمهور روحانی اشاره کرده است.

انصاری‌راد در این یادداشت می‌نویسد: سؤال این است که رئیس جمهوری به‌عنوان حافظ و مجری قسم خورده قانون اساسی وقتی یک بند از قانون اساسی را برای مردم بازخوانی می‌کند و خود را مسئول اجرای قانون اساسی می‌خواند، چرا عده‌ای از این موضوع عصبانی می‌شوند؟ مگر امام راحل ما اصل را قانون اساسی نمی‌دانستند؟ مگر ایشان بارها تأکید نکردند برای حل اختلافات به دور قانون جمع شوید؟ نکته دیگر اینکه قانون اساسی برآمده از رأی مردم است. اگر امروز همه از قانون اساسی دم می‌زنیم یعنی از حاکمیت مردم سخن می‌گوییم. بنابر این اگر قرار باشد برای حل اختلاف یا موضوعی باز به رأی مردم در قالب همه‌پرسی مراجعه کرد آیا سخن ناروایی است؟

او همچنین در بخش پایانی مطلب خود تأکید کرده است:

«سخن این است که اگر می‌خواهیم نظام، کشور و حکومت دوام پیدا کند راهی جز بازگشت به قانون و اجرای صریح همه اصول قانون اساسی نداریم. اگر رئیس جمهوری معتقد است برای حل مشکلات کشور و در راستای اهداف نظام باید به همه پرسی تن داد باید همه به او کمک کنیم تا بتواند به اجرای بهتر قانون عمل کند. چرا که او مسئولیت اجرای قانون اساسی را عهده دار است. رئیس جمهوری تا زمانی رئیس جمهوری خواهد ماند که بتواند به سوگند خود پایبند بماند و مجری همه اصول قانون اساسی و حافظ منافع مردم باشد.»[۱]

*ما قضاوت درباره اظهارات انصاری‌راد مبنی بر اینکه «رئیس جمهوری تا زمانی رئیس جمهوری خواهد ماند که بتواند…» را به عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم.

خاصه اینکه مردم ایران خاطره خوبی از این نوع اظهارات مبنی بر ماندن یا نماندن رئیس‌جمهور هم در خاطر ندارند و این قبیل حرف‌ها نوستالژی اظهارات محمود احمدی‌نژاد است که درباره ژست عدم تمایلش به ماندن در پست ریاست‌جمهوری می‌گفت: یک خط می‌نویسیم و خداحافظ![۲]

در این باره دو نکته گفتنی نیز وجود دارد:

یکم: روزنامه ایران پیش از این هم در یادداشتی دیگر خواستار ارائه اختیار «انحلال مجلس» به رئیس‌جمهور شده بود![۳]

دوم: طبق اصل ۵۹ قانون اساسی، مسئله همه‌پرسی از اختیارات مجلس شورای اسلامی است نه از اختیارات دولت.

***

کولایی: مردم برای تأیید سیاست‌های آقایان به راهپیمایی نیامدند!

«الهه کولایی»، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی طی نشستی در حزب اتحاد ملت گفت است:

«من در راهپیمایی ۲۲ بهمن دیدم بیشتر حاضرین همان‌هایی هستند که فشار اقتصادی دارند اما برای انقلاب می‌آیند. مفهومش تایید سیاست‌های آقایون نیست، معنایش تایید آرمان‌های انقلاب است.»

به گزارش امتداد، او همچنین تصریح می‌کند: آرمان‌هایی که ما در انقلاب اسلامی داشتیم این بود که پیوند اسلامی در سیاست یک محافظ برای عدم شکل گیری فساد و تبعیض بود که دیدیم این چنین نشد.

*خانم کولایی مشخص نکرده‌اند که می‌دانند آیا که انقلاب اسلامی به معنی سیاست‌ها و مبانی امام راحل است و امام راحل نیز تمام این سیاست‌ها را در عبارت «ولایت فقیه» به ودیعه گذاشته است.

این حقیقتی است انقلابیون اصیل و مردم می‌دانند و حمایت راهپیمایان ۲۲ بهمن و ایضا راهپیمایان ۹ دی از آن نیز به هیچ وجه قابل کتمان نیست اما گویا برخی اصلاح‌طلبان درباره‌اش ان‌قلت‌هایی دارند و یا حتی در مواردی مثل آقای حجاریان معتقد به دگردیسی امام راحل در پیش و پساانقلاب هم هستند.

جمله دیگر خانم کولایی نیز از مبنای منطقی برخوردار نیست.

فساد امری ممکن‌الوقوع در همه ازمنه است و حتی در دولت امام معصوم نیز رخ می‌دهد.

توضیح آنکه گناه اصلی در مقوله فساد نه وقوع آن که عدم برخورد با آنست.

مسئله‌ای که مردم در جمهوری اسلامی با بر دار شدن مفسدین و زندانی شدن مجرمین اثبات شده، شاهد آن هستند و به معنای تامّ کلمه این آرمان انقلاب اسلامی محقق شده است.

به سخن دیگر اینکه امروز دیگر مثل دوران پهلوی نیست که ارکان حکومت خود عامل فساد باشند و از معاملات بزرگ و کوچک کمیسیون دریافت کنند.

در مسئله تبعیض نیز اگرچه اشاره اصلاح‌طلبان در این زمینه همواره مبهم بوده است اما باید اشاره کرد گناه تبعیض متوجه کسانی است که رأی به یک کاندیدا را ترویج کردند اما هنگامیکه در دولت همان کاندیدا حقوق‌های نجومی داده شد و بحثی به نام «ژن خوب» به میان آمد؛ لام تا کام سخنی برنیاوردند و حتی به دفاع از دوستان خود که یا حقوق نجومی گرفته بودند و یا ژن خوب داشتند نیز پرداختند.

***

۱_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/457906

۲_ farda.fr/000wCh

۳_ mshrgh.ir/831094

دیدگاه خود را به ما بگویید.