تاریخ انتشار :جمعه ۲۰ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۹:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

تولمیا گیاهی جوان بر سر پیر

تکثیر تولمیا بسیار آسان است. یکی از بهترین روش‌های تکثیر گیاه قلمه گیری است. برای این کار به یک برگ بالغ به همراه ساقه آن نیاز دارید.

به گزارش قائم آنلاین،  یک چیز غیر عادی در مورد این گیاه وجود دارد که آن هم عادت رشدی غیر معمول آن است.به نقل از فوت و فن این عادت رشدی تولمیا را بسیار خواستنی و خاص کرده است.

 

تولمیا گیاهی جوان بر سر پیر

 

عادت رشدی تولمیا به این صورت است که برگ‌های جدید گیاه از میان برگ‌های قدیمی آن ظهور می‌کنند! یعنی به این صورت که جوانه‌های برگ جدید از میان برگ قبلی گیاه و درست از محلی که برگ به دم برگ می‌چسبد، تولید می‌شود. این عادت عجیب گیاه نام انگلیسی “piggy-back plant,” و یا “جوان بر سر پیر” را به آن داده است! این گیاه بومی آمریکا به خاطر شاخسار‌تر و تازه و شادابی که دارد هم بسیار محبوب است.

اگر متقاعد شده‌اید که تولمیا را پرورش دهید، این شما و این هم شرایط نگهداری آن!

شرایط رشد

– نور

تولمیا به مکانی روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. البته گیاه در معرض نور صبحگاهی مشکلی ندارد و می‌تواند با مقداری نور مستقیم صبح هنگام هم رشد کند، اما به طور کل نور لکه دار را ترجیح می‌دهد. تولمیا را می‌توان در مقداری سایه هم پرورش داد. پس گیاه مناسبی برای افرادی است که خانه پر نوری ندارند.

آبیاری

خاک گیاه را در تمام طول سال مرطوب نگه دارید. به زهکشی گلدان گیاه هم توجه کنید و گلدانی با سوراخ‌های زهکش باز برایش فراهم کنید.

رطوبت

گیاه را در محیط‌هایی با هوای خشک هر روز غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. تولمیا رطوبت بالا را دوست دارد.

دما

تولمیا دمای متعادل را دوست دارد و از گرمای شدید و هوای گرم و خشک بیزار است.

– خاک

گیاه به خاکی سست و با زهکشی خوب نیاز دارد.

کود دهی

تولمیا را در طول فصل رشد با کود‌های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. می‌توانید از کود‌هایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند هم استفاده کنید. کود دهی را بر طبق دستور روی بسته کود انجام دهید.

تکثیر

تکثیر تولمیا بسیار آسان است. یکی از بهترین روش‌های تکثیر گیاه قلمه گیری است. برای این کار به یک برگ بالغ به همراه ساقه آن نیاز دارید. پس در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید.

قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تولمیا در درون خانه عمر زیادی ندارد، پس فکر خوبی است که هر سال از گیاه قلمه بگیرید تا همیشه این گیاه را در خانه داشته باشید. می‌توانید این قلمه‌ها را به دوستان‌تان هم هدیه دهید!

تعویض گلدان

بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان تولمیا است، البته بهترین زمان برای قلمه گیری و تکثیر گیاه هم هست.

برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. مقداری از خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

تولمیا بعد از دو سال قدرت و شادابی خود را از دست می‌دهد. در این زمان بهتر است توجه خود را به گیاهان کوچکتر معطوف کنید و گیاهان بزرگ‌تر را در حیاط یا بالکن قرار دهید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.