تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۹ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۲:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

هوای تهران در وضعیت قرمز

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه وضعیت هوای تهران در وضعیت قرمز قرار دارد، هشدار داد که گروه‌های حساس در منزل بمانند.

به گزارش قائم آنلاین، محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص آلودگی هوا گفت: روز گذشته که معاون بهداشت وزارت بهداشت، از استانداری تهران درخواست کرد تا ضمن انجام سایر اقدامات، با دو ساعت تاخیر در شروع ساعات کار ادارات موافقت کند، شاخص آلودگی در مرز ۲۰۰ AQI بود و این عدد وزارت بهداشت را ملزم می‌کند تا هشدار دهد، یعنی روز گذشته به وضعیت بنفش رسیده بودیم، اما براساس پیش بینی سازمان هواشناسی، سطح آلاینده‌ها به عدد ۱۵۷ کاهش پیدا کرد، یعنی در شرایط اضطرار سطح پایین- قرمز- قرار داشتیم و در این شرایط اقدامات کمیته بحران شهر تهران کفایت می‌کند که این اقدامات مبنی بر کنترل خودرو‌های دودزا، طرح زوج و فرد وسایل نقلیه شخصی از درب منازل و تعطیلی مدارس بوده است.

وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت ضمن دادن هشدار، اطلاع رسانی است و علاوه براینها، پایگاه‌های سیار اورژانس و هلال احمر در سطح شهر مستقر هستند.

فرهادی خاطرنشان کرد: در شرایط وضعیت قرمز اضطرار سطح پایین، توصیه ما این است که گروه‌های حساس جامعه، از قبیل: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی، کودکان، سالمندان، بیماران دیابتیک، افرادی که فشارخون بالا دارند و زنان باردار، از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر گروه‌های حساس، عموم مردم نیز باید از فعالیت طولانی و سنگین یا ورزش خارج از منزل خودداری کنند، تصریح کرد: از کمیته بحران نیز درخواست کردیم، مسابقات ورزشی نیز در فصای باز برگزار نشود.

فرهادی درخصوص تاثیرات زیست محیطی آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا علاوه برنکاتی که ذکر شد، ضرر زیست محیطی و ضرر‌های اقتصادی نیز به همراه دارد، اخیرا آلودگی‌های هوا با باران‌های اسیدی همراه نبوده است، این باران‌های اسیدی مواد آلاینده را شسته و به سفره‌های آب زیرزمینی آسیب می‌زند و درنهایت آب شرب را آلوده می‌کند، از طرفی نمای ساختمان‌ها را نیز خراب کرده و محصولات کشاورزی نیز به تبع آن با روان شدن سیلاب‌های آلوده آسیب می‌بینند که خوشبختانه در این آلودگی‌ها بارندگی اسیدی نداشتیم و این ضرر‌های زیست محیطی کمتر بوده و آلودگی هوا بیشتر به ضرر‌های انسانی دامن زده است.

وی گفت: طبق اعلام سازمان هواشناسی با افزایش سرعت باد، سطح آلاینده‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در سال جاری تهران ۱۲ روز پاک داشته است.

فرهادی تاکید کرد: توصیه می‌شود، از دو نوع ماسک N۹۵ و FFP۲ استفاده شود تا افراد کار‌های ضروری خارج از منزل را بتوانند انجام دهند. ماسک‌های معمولی مناسب نیست، زیرا از ماسک باید به گونه‌ای استفاده شود که کاملا بر صورت منطبق باشد و تنها راه تنفس فرد از طریق ماسک باشد و روزنه دیگری وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنند، گفت: طبق برآورد‌های سازمان هواشناسی، غلظت آلاینده‌ها در یکی دو روز آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در طول سال اغلب کلانشهر‌ها با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند، اما درحال حاضر تهران بیشترین سطح آلاینده‌ها را در بردارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.