تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

مجلس شورای اسلامی نباید در زمینه FATF از مجالس عراق و افغانستان انفعالی‌تر عمل کند

نماینده خمینی‌شهر در مجلس با اشاره به تعهد دولت به FATF پیش از کسب اجازه از مجلس، گفت: مجلس نباید در دفاع از عزت و استقلال کشور از مجلس شورای ملی و یا پارلمان‌های کشور همسایه انفعالی‌تر عمل کند.

به گزارش قائم آنلاین، سیدمحمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اشاره به توقف موقت بررسی لایحه الحاق ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مجلس، گفت: فعلاً توافق ضمنی بین هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون اقتصادی مبنی بر توقف بررسی آن صورت گرفته است.

وی ادامه داد: آقایان دولتی نیز تعهدی دادند که تا دی امسال باید تشریفات قانونی پیوستن به این کنوانسیون طی شده باشد از این جهت در موضوع پیوستن به کنوانسیون پارلما فشار آوردند تا قدری جو و فشار علیه ایران کم شود.

ابطحی در ادامه گفت: مجلس ما در موضع‌گیری و اظهارنظر شفاف در دفاع از کیان مملکت و عزت و استقلال کشور نباید از مجالس قبل از انقلاب و حتی مجالس کشورهای همسایه چون عراق و افغانستان انفعالی‌تر عمل کند.

وی با یادآوری تصویب کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی اظهار داشت: این لایحه علناً به مجلس آمد و تصویب شد اما مطلب محرمانه‌ای نبود و ما انتظار داریم که دولت اصل ۷۷ و اصل ۱۲۵ قانون اساسی را درباره ارائه موافقت‌نامه‌های بین‌المللی به مجلس رعایت کرده و هیأت رئیسه مجلس نیز به سوگندی که خورده است وفادار باشد چرا که این موارد حساس است.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، گفت: الحاق ایران به FATF و معاهده مبارزه با تأمین مالی تروریسم همانند قرارداد استرداد مجرم با کشوری مثل سنگال و غیره نیست بلکه کنوانسیون‌های بین‌المللی است که کشورهایی را که مخالف منافع قدرت‌ها عمل کنند تهدید می‌کند و به آنها این اجازه را می‌دهد که پرونده ما را به شورای امنیت ببرد و اعلام کند که ایران مفاد این کنوانسیون‌ها را رعایت نکرده است تا مجوز بگیرند که به ما حمله نظامی هم بکنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما نباید با دست خود مجوز تحت فشار قرار گرفتن خود را امضا کنیم.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.