تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۹:۰۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

اگر از پرورش گیاهان رایج خسته شدید بخوانید

گاستریا بومی جنوب آفریقا است، جایی که گیاه در مکانی تقریبا سایه دار رشد می‌کند و خاکش زهکشی عالی دارد. پس همانطور که می‌بینید گیاه گاستریا به نور کم هم آدابته شده و بیشتر از بقیه ساکولنت‌ها با این شرایط کنار می‌آید.

به گزارش قائم آنلاین، مطلب امروز به نقل از فوت و فن برای افرادی است که از پرورش گیاهان رایج خسته شده‌اند! گیاهی که امروز به شما معرفی می‌کنیم به یکی از عجیب‌ترین و زیبا‌ترین گیاهان خانگی‌تان تبدیل خواهد شد.

گاستریا نام گیاه عجیبی است که در عکس می‌بینید! این گیاه یک ساکولنت کمیاب است. گاستریا بومی جنوب آفریقا است، جایی که گیاه در مکانی تقریبا سایه دار رشد می‌کند و خاکش زهکشی عالی دارد. پس همانطور که می‌بینید گیاه گاستریا به نور کم هم آدابته شده و بیشتر از بقیه ساکولنت‌ها با این شرایط کنار می‌آید.

گاستریا در واقع یک جنس است که گونه‌های مختلفی دارد و طرح برگ‌ها در هر گونه آن متفاوت است، البته رنگ آن‌ها هم با هم فرق می‌کند. یکی از گونه‌های این گیاه که اتفاقا از بقیه هم محبوب‌تر است، برگ‌هایی با برآمدگی‌های زگیل مانند دارد. البته ممکن است این طرح از نظر خیلی‌ها چندش آور باشد، اما اگر شما این طور فکر نمی‌کنید، بهتر است یک گاستریا برای خودتان دست و پا کنید!

شرایط رشد

– نور

گیاه به مکانی روشن نیاز دارد، اما آفتاب مستقیم را تحمل نمی‌کند. اگر تا به حال ساکولنت هاورتیا پرورش داده باشید، در نگهداری این گیاه هم مشکلی نخواهید داشت چرا که نیازهاشان تقریبا مشابه است. اگر برگ‌های گیاه به رنگ زرد و سفید در آمدند، این نشانه تابش آفتاب بیش از حد به گیاه است. جای گیاه را عوض کنید و آن را به مکان کم نور تری منتقل کنید.

– آبیاری

در فصل تابستان گیاه را به خوبی آبیاری کنید. اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری کاملا خشک شود و سپس آبیاری بعدی را انجام دهید. در زمستان آبیاری را ماهی یک بار کاهش دهید، اما آن را به کل متوقف نکنید. هرگز اجازه ندهید آب در بین برگ‌های گیاه جمع شود.

– دما

گاستریا در طول تابستان به هوایی گرم و در زمستان به هوایی سردتر نیاز دارد. ممکن است برگ‌های گیاه در هوا‌های گرم‌تر رنگ براق تری بگیرد و یا ممکن است گیاه شروع به تولید گل‌های رنگارنگ، کوچک و کیسه مانندی بکند.

– خاک

برای کاشت و نگهداری گاستریا از خاک کاکاتوس و یا هر خاکی با زهکشی عالی استفاده کنید. بهتر است خاک را با مقداری شن مخلوط کنید.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد، فصل تابستان، با کود‌های مخصوص کاکتوس، تغذیه کنید. گیاه را در زمستان کود دهی نکنید.

تکثیر

گاستریا را می‌توان از طریق کاشت گیاهچه‌هایی که گیاه مادر تولید می‌کند، تکثیر کرد. گیاهچه‌ها را در زمان تعویض گلدان گاستریا از گیاه اصلی جدا کنید. بعضی گونه‌های گیاه را از طریق قلمه برگ هم می‌توان تکثیر کرد.

گیاهانی که بزرگ می‌شوند و به خوبی رشد می‌کنند، بعد از مدتی شروع به تولید گیاهچه می‌کنند. برای تکثیر گیاه از طریق کاشت گیاهچه‌ها ابتدا اجازه دهید گیاهچه‌های تولیدی گیاه به خوبی رشد کنند و اندکی بزرگ شوند. سپس با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و تمیز گیاهچه‌ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا کنید. سعی کنید برش را تا حد امکان از نزدیک ریشه‌های گیاه مادر بزنید تا برای هر گیاهچه ریشه بیشتری ببرید. حالا گیاهچه‌ها را در جایی تمیز قرار دهید تا قبل از کاشت، محل برش اندکی خشک شود. چند گلدان کوچک را با خاکی مانند خاکی که برای کاشت گیاه مادر استفاده کرده بودید، پر کنید. گیاهچه‌ها را در این گلدان‌های کوچک بکارید و آن‌ها را در محیطی گرم و روشن قرار دهید و به مقدار مناسب آبیاری کنید (روش تکثیر گاستریا تا حدودی شبیه به قلمه گرفتن از کاکتوس‌ها است).

تعویض گلدان

گاستریا سیستم ریشه‌ای کوچک و کم عمقی دارد و به همین دلیل رشد آرامی دارد. این گیاهان معمولا در گلدان‌هایی با دهانه باز و عمق کم کاشته می‌شوند و در این گلدان‌ها در دسته‌های کوچکی رشد می‌کنند. بعد از گذشت مدتی، گیاه مادر گیاهچه‌های بیشتری تولید می‌کند و این دسته‌ها بزرگ‌تر می‌شوند. وقتی گیاه آنقدر رشد کرد که از ظرفش بیرون زد، آن را در بهار یا اوایل تابستان درون گلدان بزرگ تری با خاک تازه بکارید. البته می‌توانید در این هنگام گیاه را تقسیم بوته هم بکنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.