تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

سقوط شاخص‌های اصلی بورس وال استریت

نگرانی ها در مورد تاثیر کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار کار آمریکا بر چشم انداز نرخ تورم و افزایش بازدهی اوراق قرضه موجب شد تا شاخص متوسط صنعتی داو جونز روز جمعه حدود ۶۶۶ واحد سقوط کند.

به گزارش قائم آنلاین، نگرانی‌ها در مورد تاثیر کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار کار آمریکا بر چشم انداز نرخ تورم و افزایش بازدهی اوراق قرضه موجب شد تا سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن سرمایه‌های خود از بازار بورس آمریکا کنند، به نحوی که شاخص متوسط صنعتی داو جونز روز جمعه با حدود ۶۶۶ واحد سقوط، بیشتری افت یک روزه در طی ۲۰ ماه گذشته را تجربه کرد.

این بیشترین کاهش ارزش شاخص صنعتی داوجونز در یک روز از دسامبر ۲۰۰۸ یعنی بحبوحه بحران مالی جهانی تاکنون است.

در حالی که ۳ شاخص عمده وال استریت هفته گذشته به رقم‌های بالای بی سابقه‌ای رسیده بودند، در این هفته این شاخص‌ها بیشترین افت هفتگی در طی ۲ سال اخیر را به ثبت رساندند. شاخص‌های اس اند پی ۵۰۰ و داو جونز شاهد بدترین عملکرد هفتگی خود از اوایل ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون بودند در حالی که شاخص نزدک بدترین عملکرد هفتگی از اوایل فوریه ۲۰۱۶ را به ثبت رساند.

چاک کارلسون، مدیر موسسه هورایزون اینوستمنت در ایندیانا گفت: «مردم دارند به نحو فزاینده‌ای در مورد افزایش سریع نرخ بهره در آمریکا احساس ناراحتی می‌کنند.»

پس از آنکه وزارت کار آمریکا اعلام کرد که میزان فرصت‌های شغلی ایجاد شده در ماه ژانویه بیش از حد انتظار بوده و بیشترین رشد دستمزد‌ها در طی بیش از ۸ سال و نیم گذشته رخ داده است، افت ناگهانی شاخص‌های سهام شتاب بیشتری به خود گرفت. تصویر ارائه شده از کارگرانی که با دستمزد‌های بالاتری کار می‌کنند این انتظار را تقویت کرد که نرخ تورم در آمریکا در حال افزایش است و این می‌تواند فدرال رزرو را به سمت اتخاذ رویکردی تهاجمی‌تر در زمینه افزایش نرخ بهره سوق دهد.

این امر موجب شد تا میزان بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا به ۲.۸۴۵۰ درصد برسد که بالاترین رقم از ژانویه ۲۰۱۴ تاکنون است. این خود می‌تواند موجب جذاب‌تر شدن سرمایه گذاری در اوراق قرضه به جای سرمایه گذاری در بازار بورس شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.