تاریخ انتشار :شنبه ۱۴ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

سرخس دریناریا گیاهی بسیار چشمگیر

برای اینکه در پرورش این گیاه موفق شوید، تنها کافی است به نیاز‌های اساسی‌اش رسیدگی کنید. بر خلاف دیگر گیاهان انگلی، سرخس دریناریا خیلی نسبت به رطوبت حساس نیست و در واقع پایه گیاه رطوبت را در خود گه می‌دارد. شاید سخت‌ترین قسمت نگهداری گیاه، تنظیم مقدار آبیاری‌ا‌ش باشد.

به گزارش قائم آنلاین، سرخس دریناریا یک ویژگی منحصر به فرد دارد آن هم این است که، این سرخس، گیاهی انگلی است. به نقل از فوت و فن به این معنی که می‌توانید آن را بر روی تکه‌ای چوب و یا هر ماده دیگری پرورش دهید! چه دکور‌های شیکی که با آن نمی‌توان درست کرد!

 

سرخس دریناریا گیاهی بسیار چشمگیر

 

سرخس دریناریا شاخسار نازک و ظریفی دارد و گیاهی بسیار چشم گیر است. آن را تهیه کنید تا خودتان ببینید! دریناریا بومی آسیا و جنوب اقیانوس آرام است. چینی‌ها از این گیاه در طب سنتی‌شان استفاده می‌کردند و از خاصیت دارویی آن بهره می‌بردند.

سرخس دریناریا به خاطر دارا بودن ۲ نوع برگ مختلف، بسیار شناخته شده است. یکی از برگ‌های گیاه کوتاه، بی استفاده و بدون بریدگی است که بر پایه گیاه رشد می‌کند. برگ دیگر گیاه (نوع دوم) بلند تر، لب دار و پر مانند است. اگر گیاه را در محیط طبیعی‌اش در بالای درختان ببینید، تنها برگ‌های نوع دوم قابل مشاهده هستند و برگ‌های پایینی دیده نمی‌شوند. گیاهانی که در سبد‌های آویز کاشته می‌شوند هم تنها این برگ‌ها را در معرض نمایش قرار می‌دهند.

برای اینکه در پرورش این گیاه موفق شوید، تنها کافی است به نیاز‌های اساسی‌اش رسیدگی کنید. بر خلاف دیگر گیاهان انگلی، سرخس دریناریا خیلی نسبت به رطوبت حساس نیست و در واقع پایه گیاه رطوبت را در خود گه می‌دارد. شاید سخت‌ترین قسمت نگهداری گیاه، تنظیم مقدار آبیاری‌ا‌ش باشد.

شرایط رشد

– نور

سرخس دریناریا بهترین رشد را در نور فیلتر شده و یا حتی محیطی سایه دار دارد. پس برای افرادی مناسب است که در خانه نور کمی دارند، اما می‌خواهند گیاهی سبز پرورش دهند. اگر گیاه را در معرض نور بیشتری قرار دهید، در شاخسار آن رنگ قرمزی چدیدار می‌شود.

این گیاه در محیط زندگی‌اش به شاخه درختان می‌چسبد و رشد می‌کند پس شما هم می‌توانید آن را روی تکه‌ای چوب پرورش دهید.

– آبیاری

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد. چون گیاه انگلی است، ممکن است مجبور شوید آن را هر روز آبیاری کنید. این گیاه را نمی‌توان در گلدان، برای مدت زیادی با موفقیت نگهداری کرد.

– رطوبت

این سرخس هم مانند هر سرخس دیگری برای رشد شاداب به رطوبت زیاد و همیشگی نیاز دارد، پس گیاه را مرتبا غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. البته بهتر است برای آسان شدن کار هر از گاهی از دستگاه‌های تولید کننده رطوبت (مانند دستگاه بخور سرد) استفاده کنید.

– خاک

بهتر است این سرخس را بر جایی آویزان کنید و یا در کل در خاک نکارید. اما اگر می‌خواهید آن را در خاک قرار دهید، خاکی مانند خاک ارکیده و گلدانی به همان صورت برایش تهیه کنید.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. می‌توانید از کود‌هایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند استفاده کنید.

تکثیر

یکی از روش‌های تکثیر گیاه، کاشت هاگ‌های آن است. برای این کار هاگ‌های دریناریا را از گیاه جدا کنید. گلدانی کم عمق را با خاک مخصوص جوانه زنی پر کنید و هاگ‌ها را در آن بکارید. گلدان را در محیطی گرم و بسیار مرطوب قرار دهید و آن را مرتب آبیاری کنید. البته این روش بیشتر به باغبانان حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود پس اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، بهتر است از تکثیر دریناریاتان به این روش صرف نظر کنید.

به جای آن می‌توانید گیاه را به روش تقسیم بوته تکثیر کنید. به این صورت که ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد، آن را از چوبی که به آن وصلش کرده اید جدا کنید، گیاه را با احتیاط به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید، مواظب باشید در این مرحله آسیبی به ریشه‌ها نزنید و توجه کنید که هر بوته باید دارای هر دو نوع برگ و مقداری ریشه باشد. حالا بوته‌های جدید را به تکه‌ای چوب (یا هر ماده دیگری) ببندید. گیاهان جدید باید به سرعت رشد خود را شروع کنند.

تعویض گلدان

گیاهان انگلی به تعویض گلدان خاصی نیاز ندارند. بهتر است سایز گیاه کوچک بماند. اگر دیدید گیاه رشد زیادی کرده و بزرگ‌تر از چیزی که می‌خواستید شده، آن را تقسیم بوته کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.