تاریخ انتشار :دوشنبه ۲ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

لیزیانتوس متفاوت‌ترین گیاه خانگی که می‌شناسید

گل‌های گیاه بزرگ هستند و در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند و شاخسار آن هم پرپشت و جذاب است. گیاه به مدت چند ماه از سال گل‌های فراوانی تولید می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین، لیزیانتوس مدت زیادی نیست که به عنوان گیاه خانگی رواج پیدا کرده، شاید ۱۰ سال. اما زیبایی گل‌ها به سرعت باعث محبوبیت آن شده است.به نقل از فوت و فن گل‌های لیزیانتوس شبیه هیچ یک از گل‌های دیگر گیاهان خانگی‌تان نیست!

 

لیزیانتوس متفاوت‌ترین گیاه خانگی که می‌شناسید

 

این گیاه در سال‌های گذشته بیشتر به عنوان گیاهی برای کاشت در بیرون از خانه استفاده می‌شد، اما نگهداری از آن درون خانه هم آسان است و با توجه به زیبایی خیره کننده‌ای که دارد، چرا آن را درون خانه پرورش ندهیم تا همیشه جلوی چشم‌مان باشد؟

گل‌های گیاه بزرگ هستند و در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند و شاخسار آن هم پرپشت و جذاب است. گیاه به مدت چند ماه از سال گل‌های فراوانی تولید می‌کند.

لیزیانتوس تقریبا در همه فصل‌ها قابل یافت است پس از بابت پیدا کردن آن مشکلی ندارید. مانند بیشتر گیاهان گلدار گلدانی لیزیانتوس هم همیشگی و پایدار نیست و هر از گاهی بعد از گل دهی گیاه، باید آن را دور انداخت. اما اگر شما می‌خواهید گیاه‌تان را نگه دارید، باید خود را برای ضعف آن در سال بعد آماده کنید!

شرایط رشد

– نور

لیزیانتوس در مکانی با نوری روشن و غیر مستقیم بهترین رشد را دارد. این گیاه از گرمای شدید خوشش نمی‌آید. گرمای زیاد محیط و آفتاب مستقیم می‌تواند بر گلدهی اثر نامطلوب گذاشته و تعداد گل‌ها را کم کند. پس در طول ماه‌های گرم تابستان گیاه را در برابر آفتاب شدید قرار ندهید. در زمستان رسیدن نور بیشتر به گیاه اشکالی ندارد.

– آبیاری

در طول فصل رشد گیاه را مرتبا آبیاری کنید، اما اجازه دهید خام گیاه در بین دو آبیاری خشک شود. هرگز به گیاه خشکی بیش از اندازه ندهید و نگذارید شرایط بی‌آبی را برای مدت زیادی تحمل کند.

– رطوبت

گیاه را هر از گاهی غبار پاشی کنید. لیزیانتوس مرطوب بودن محیط را دوست دارد. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

– خاک

خاکی غنی، با پایه پیت و دارای زهکشی عالی، بهترین خاک برای کاشت لیزیانتوس است. زهکشی بد موجب پوسیدگی ریشه‌های گیاه می‌شود پس همواره مطمئن شوید آب برای مدت طولانی در خاک نمی‌ماند و زهکشی خوب است.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. در زمستان گیاه را ماهی یک بار یا کمتر کود دهی کنید.

تکثیر

از آنجایی که این گیاه به تازگی در گلدان پرورش داده شده، تعداد کمی از باغبانان تاکنون آن را تکثیر کرده اند. با این حال این گیاه را می‌توان به وسیله دانه تکثیر کرد، اما سایز گیاهان جدید شما را سورپزایز خواهد کرد! گیاهان جدیدی که از دانه رشد می‌کنند اندازه‌ای بزرگ‌تر از گیاه قبلی شما خواهند داشت.

یک روش دیگر تکثیر گیاه قلمه ساقه است. برای تکثیر گیاه به این روش، در فصل بهار چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تعویض گلدان

گیاه را در اوایل بهار تعویض گلدان کنید. البته بسیاری افراد لیزیانتوس را فقط یک فصل نگه می‌دارند و بعد از آن گیاه را دور انداخته و گیاه جدیدی می‌کارند.

به هر حال اگر تمایل داشتید که گیاه‌تان را نگه دارید برای تعویض گلدان در ابتدای بهار گیاه را از گلدان قبلی‌اش خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.