تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ دی ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

مجازات‌ سنگین برای ۲۶۲ هوادار «مرسی»

دادگاه جنایی مصر امروز سه‌شنبه 17 تن از هواداران محمد مرسی رئیس‌جمهور سابق این کشور را به اتهام ارتکاب خشونت در جریان حمله نیروهای امنیتی به تحصن هواداران مرسی در میدان النهضه، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش قائم آنلاین، دادگاهی در مصر ده‌ها تن از هواداران رئیس‌جمهور سابق این کشور را به مجازات‌های سنگین همچون حبس ابد و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

دادگاه جنایی مصر امروز سه‌شنبه ۱۷ تن از هواداران محمد مرسی رئیس‌جمهور سابق این کشور را به اتهام ارتکاب خشونت در جریان حمله نیروهای امنیتی به تحصن هواداران مرسی در میدان النهضه، به حبس ابد محکوم کرد.
این دادگاه همچنین ۲۴۵ تن دیگر را در همین پرونده به ۳ الی ۱۵ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۲٫۲۶ میلیون دلار به‌دلیل آسیب رساندن به تاسیسات در آن منطقه محکوم کرد.

دادگاه جنایی قاهره ۱۱۵ متهم این پرونده را تبرئه کرد.

این پرونده قضایی مربوط به حوادثی است که پس از حمله نیروهای امنیتی به تحصن هواداران مرسی در میدان النهصه در شهر الجیزه و میدان رابعة العدویه در شهر نصر قاهره رخ داد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی در جریان حمله نیروهای امنیتی به هواداران مرسی که در اعتراض به برکناری رئیس‌جمهور منتخب خود توسط ارتش در این دو میدان تحصن کرده بودند، صدها تن از آن‌ها و تعداد کمی از نیروهای امنیتی کشته شدند.

دادستانی مصر در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی پرونده متهمان را به دادگاه ارجاع داد و اولین جلسات رسیدگی به اتهامات این افراد، در جولای همان سال برگزار شد.

متهمان می‌توانند درخواست تجدید نظر خود درباره این حکم را به دیوان عالی مصر که عالی‌ترین دادگاه استیناف در این کشور به شمار می‌رود، تقدیم کنند.

از زمان عزل مرسی از قدرت در سال ۲۰۱۳ میلادی، نیروهای پلیس و ارتش این کشور دست‌کم ۱۴۰۰ تظاهرات کننده طرفدار مرسی را کشته و بیش از ۱۵ هزار اسلامگرا را سرکوب و زندانی کرده‌اند.

تاکنون صدها نفر از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر هم دولت السیسی را سرکوبگرتر از رژیم مبارک دانسته‌اند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.