تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ دی ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

نزدیکان فعال سیاسی عربستان، ممنوع الخروج شدند

سازمان حقوق بشری «هیومن رایتس ووچ» در بیانیه‏ای اعلام کرد که مقامات سعودی از حدود چهار ماه گذشته مانع سفر ۱۷ نفر از نزدیکان حامی «سلمان العوده» فعال معارض سیاسی شدند.

به گزارش قائم آنلاین، یک نهاد حقوق بشری عربستان فاش کرد که مقامات امنیتی این کشور حدود چهار ماه است که مانع سفر ۱۷ نفر از نزدیکان «سلمان العوده» معارض و فعال سیاسی بازداشت‎شده به خارج کشور می‎شوند.

سازمان حقوق بشری «هیومن رایتس ووچ» در بیانیه‏ای اعلام کرد که مقامات سعودی از حدود چهار ماه گذشته مانع سفر ۱۷ نفر از نزدیکان حامی «سلمان العوده» فعال معارض سیاسی شدند.

این نهاد حقوق بشری در بیانیه‏ای اعلام کرد که یکی از نزدیکان العوده فاش کرد که وی هنگام تلاش برای ترک عربستان متوجه شد که ممنوع الخروج است و دربار سلطنتی عربستان دستور داد که به دلایل نامشخص حق سفر به خارج از کشور را ندارد.

سارا لیا ویتسن مدیر بخش خاورمیانه مرکز دیده بان حقوق بشر گفته که تلاش‎های ولی‌عهد سعودی برای اصلاح اقتصاد و جامعه عربستان با شکست مواجه شده است…جای هیچ گونه توجیهی وجود ندارد که نزدیکان بازداشت شدگان بدون هیچ گونه اتهام و محاکمه، مجازات شوند.

نهاد حقوق بشری افزود: اگر بن‌ سلمان‌ می‌خواهد‌ این گونه نشان دهد که مرحله جدیدی در عربستان سعودی آغاز شده است، باید به آزادسازی فعالان و مخالفانی که اتهامات‌ قانونی به آ‌نها‌ وارد نشده است؛ اقدام کند.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات سعودی هیچ اتهامی به سلمان العوده وارد نکردند و به وی تنها اجازاه دادند که در اکتبر گذشته، به مدت ۱۳ دقیقه تلفنی صحبت کند.

خبرگزاری رویترز شهریورماه سال جاری به نقل از منابع سعودی گزارش داده بود که «سلمان العوده»، «عوض القرنی» و «علی العمری» به دستور مقامات ارشد عربستان دستگیر شدند.

فعالان عربستانی اعلام کردند که دست کم هشت نفر از شخصیت‎های بارز دیگر اعم از روحانیون و اساتید و خبرنگاران و شاعر در شهریرماه گذشته بازداشت شدند. برخی فعالان اسامی برخی فعالان سیاسی بازداشت شده از جمله «محمد الهبدان، غرم البیشی، شیخ عبدالمحسن الاحمد، محمد عبدالعزیز الخضیری، ابراهیم الحارثی، حسن ابراهیم المالکی، خبرنگار (فهد السنیدی) و زیاد بن نحبت(شاعر)» و همچنین یک فرد دیگری که متهم به ارتباط داشتن با جنبش انصارالله یمن است، منتشر کردند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.