تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۶ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

۸ پرده از هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال

در پایان این هفته از رقابت‌ها تیم‌های پرسپولیس و استقلال توانستند به ترتیب برابر حریفان خود سپید رود رشت و سپاهان اصفهان به برتری دست یافتند. تنها تساوی این هفته نیز به بازی تراکتور با فولاد متعلق بود.

به گزارش قائم آنلاین،هفته پایانی نیم فصل اول رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور با برگزاری ۸ مسابقه بین ۱۶ تیم حاضر برگزار شد و پرسپولیسی های پایتخت یک هفته جلوتر و در هفته چهاردهم قهرمانی نیم فصل را به نام خود کردند.

در پایان این هفته از رقابت ها تیم های پرسپولیس و استقلال توانستند به ترتیب برابر حریفان خود سپید رود رشت و سپاهان اصفهان به برتری دست یافتند. تنها تساوی این هفته نیز به بازی تراکتور با فولاد متعلق بود.

۸ پرده از هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال +جدول

سه گل تماشایی برای پایان خوش نیم فصل

استقلال با گل های جپاروف در دقیقه ۳۵ و ۴۶ و علی قربانی در دقیقه ۴ سپاهان را شکست دادند تا با ۲۰ امتیاز در رده هشتم جدول رده بندی نیم فصل را تمام کند. سپاهان با این شکست در رده دوازدهم جدول رده بندی باقی ماند و شرایط سپاهان سخت از قبل شد.

هفته پانزدهم لیگ برتر/ ساعت: ۱۷:۳۰
استادیوم آزادی/ تعداد تماشاگر:
داور: علیرضا فغانی/ کمک ها: بابک داوری و میریعقوب حجتی

ترکیب استقلال

وریا غفوری، مجید حسینی، روزبه چشمی، امید نورافکن، امید ابراهیمی، جپاروف، داریوش شجاعیان، مهدی قائدی(خسرو حیدری ۶۵)، فرشید اسماعیلی (۷۷- فرشید باقری) و علی قربانی (یعقوب کریمی ۸۵)
سرمربی: وینفرد شفر

ترکیب سپاهان

مهدی صدقیانی، حسن جعفری، سیاوش یزدانی، مهدی رحیمی، سعید آقایی (۵۷ – مروان حسین)، علی کریمی، میلاد سرلک، جلال الدین علی محمدی، حسین پاپی (۵۷ – رسول نویدکیا)، رضا میرزایی (۴۶- مهرداد محمدی) و ساسان انصاری
سرمربی: زلاتکو کرانچار

اخطار

سعید آقایی(۸) – علی کریمی(۲۱) از سپاهان

شرح گل

۱-۰ (استقلال): پاس فرشید اسماعیلی در پشت محوطه جریمه به علی قربانی رسید و این بازیکن با یک ضربه زیبا و سر ضرب دروازه سپاهان را باز کرد.

۲-۰ (استقلال): ضربه ایستگاهی دیدنی جپاروف وارد دروازه سپاهان شد، بدون اینکه صدقیانی بتواند واکنشی روی این توپ نشان بدهد

۳-۰ (استقلال): پاس عمقی از عقب زمین به مهدی قائدی رسید، ضربه او به مدافعان سپاهان برخورد کرد و به چپاروف رسید که این بازیکن ضربه اش را به کنج دروازه سپاهان فرستاد.

شرح بازی

استقلال بازی را توفانی آغاز کرد و در همان دقایق ابتدایی بازی در سبک بازی این تیم کاملا دیده می شد. آبی ها در همان دقیقه ۴ بازی روی ضربه زیبای علی قربانی از پشت محوطه جریمه به گل رسیدند تا فشار از روی این تیم برداشته شود و آبی ها با خیال راحت بازی را در زمین ادامه دهند.
استقلالی ها در طول ۴۵ دقیقه نیمه اول بیشتر جریان بازی را در اختیار داشتند و با یک فوتبال مالکانه و تماشاگر پسند موقعیت های زیادی را روی دروازه سپاهان ایجاد کردند.
در دقیقه ۳۵ سرور جپاروف روی یک ضربه ایستگاهی به زیبایی دروازه سپاهان را باز کرد تا آبی ها با خیال راحت در ادامه در زمین بازی کنند.
بعد از این گل استقلالی ها بازهم روی نبوغ فردی قائدی روی دروازه سپاهان موقعیت ایجاد کردند؛ ولی از این فرصت ها استفاده نکردند تا فرصت زدن گل های بیشتری برای این تیم از دست برود.

اما در نیمه دوم هم استقلال کار را تهاجمی شروع کرد؛ اما و در همان دقیقه ۴۶ جپاروف دروازه سپاهان را برای بار سوم باز کرد تا همه چیز برای اولین برد پرگل استقلال آماده باشد. بعد از گل جپاروف که البته مشکوک به آفساید هم بود، کرانچار دو تعویض تهاجمی کرد و مروان حسین و رسول نویدکیا را به زمین فرستاد تا تیمش با حضور مهرداد محمدی در دقایق باقی مانده بازی سر پا حمله شود.
وینفرد شفر هم که تقریبا خیالش از پیروزی راحت شده بود با به زمین فرستادن خسرو حیدری و فرشید باقری ترکیب تیمش را برای ۳۰ دقیقه پایانی تدافعی کرد تا این بتواند رکورد گل نخوردن تیمش را به ۵ بازی برساند.
در این دقایق از بازی بازیکنان سپاهان سر و پا حمله شدند و چند موقعیت خوب روی دروازه استقلال خلق کردند؛ ولی نمایش خوب حسینی اجازه نداد دروازه استقلال باز شود تا آبی ها به یک پیروزی دلچسب دست پیدا کنند.

اتفاق ویژه

استقلال با پیروزی ۳ بر صفر برابر سپاهان به پرگل ترین پیروزی فصل خود رسید.
آبی ها با این ۳ گل ۱۱ گله شدند و دیگر بدترین خط حمله لیگ برتر نیستند

بهترین بازیکن

سرور جپاروف با ۲ گلی که در بازی با سپاهان زد تردیدی برای انتخاب بهترین بازیکن زمین باقی نگذاشت؛ اما سید حسین حسینی و امید ابراهیمی هم در این بازی نمایش خوبی داشتند.

دقایق حساس

دقیقه ۱۲: سانتر جلال الدین علی محمدی به روی دروازه را حسینی با یک عکس العمل مناسب در اختیار گرفت.

دقیقه ۲۱: ضربه آزاد جپاروف در موقعیت ایده آل به علی قربانی رسید، اما او در استپ توپ ناکام بود و این فرصت بسیار خوب از دست رفت.

دقیقه ۲۴: حرکات ترکیبی زیبای بازیکنان استقلال در پشت محوطه جریمه به شجاعیان رسید، اما ضربه او با اختلاف زیاد به بیرون رفت.

دقیقه ۲۷: اشتباه عجیب روزبه چشمی در دفع توپ یک موقعیت عالی نصیب سپاهان کرد، اما ضربه پاپی با اختلاف نسبتا زیاد به بیرون رفت.
دقیقه ۴۰: ضربه ایستگاهی جپاروف می رفت که به صورت مستقیم وارد دروازه سپاهان شود، اما توپ با اختلاف کم به بیرون رفت.

دقیقه ۴۹: ضربه میلاد محمدی از سمت راست محوطه جریمه به راحتی در دستان حسینی قرار گرفت.

دقیقه ۵۵: پاس داریوش شجاعیان در موقعیت ایده آل به قائدی رسید؛ اما داور این صحنه را آفساید اعلام کرد.

دقیقه ۶۱: ضربه مهرداد محمدی با عکس العمل زیبای حسینی دفع شد و توپ برگشتی را مروان حسین به سمت دروازه زد که روزبه چشمی توپ را از دروازه بیرون کشید.

دقیقه ۶۳: سانتر جپاروف از روی نقطه کرنر در موقعیت ایده آل به قربانی رسید، ولی توپ به سر این بازیکن نگرفت.

دقیقه ۶۴: ضربه داریوش شجاعیان در شرایطی که صدقیانی جلو آمد بود روانه دروازه شد، اما دروازه بان سپاهان توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۷۸ : پاس های خوب بازیکنان سپاهان باعث شد توپ در ۶ قدم به علی محمدی برسد، اما ضربه او را حسینی با یک عکس العمل زیبا دفع کرد.

۹۲ : ضربه زیبای علی کریمی با سیو تماشایی حسینی از دست رفت.

در حاشیه

*با تصمیم شفر نام سجاد شهباززاده و جابر انصاری از لیست ۱۸ نفره استقلال خط خورده است.
* حضور پژمان منتظری در لیست ۱۸ نفره استقلال یکی از مهمترین اتفاق های ترکیب استقلال است.
* مهدی رحمتی و سیدحسین حسینی پیش از شروع بازی سمت هواداران رفتند و به ابراز احساسات آنها پاسخ مثبت دادند.
*پیش از شروع بازی تماشاگران استقلال به شدت امید ابراهیمی، کاپیتان تیم شان را تشویق کردند.
*علی قربانی بعد از گلی که به سپاهان زد به دلیل هجمه هایی که در چند وقت اخیر روی او وجود داشت، اصلا خوشحالی نکرد.
*در دقیقه ۲۲ هواداران استقلال منصور پورحیدری را تشویق کردند.

رشتی ها شایسته شکست نبودند

تیم فوتبال پرسپولیس که در بازی های خارج از خانه خود نمایشی فوق العاده داشت توانست در یک دیدار حساس سپیدرود را هم با نتیجه یک بر صفر شکست دهد. با اینکه گل علی علیپور ۳ امتیاز را برای پرسپولیس به همراه داشت؛ اما علیرضا بیرانوند توانست با واکنش های پی در پی دروازه تیم برانکو را بسته نگه دارد. این برد پرسپولیس را در صدر نگه داشت و سایر نتایج برای آنها دیگر اهمیت چندانی نخواهد داشت.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ساعت: ۱۵ ؛ تاریخ:۹۶/۰۹/۱۵
استادیوم: سردار جنگل
داوران: بیژن حیدری – سعید قاسمی – علیرضا ایلدروم – محمدحسین ترابیان – ناظر: حسین عسکری.
اخطار: حسین کعبی (۸۱) از سپیدرود و محسن ربیع خواه (۸۴) از پرسپولیس

سپیدرود رشت

سیدمحمدحسینی- سیدهادی موسوی- احمد آهی(۷ جواد آقایی پور)- امید سام کن- حسین کعبی- حمید ملکی- میثم تهیدست- میثم فردوسی- میعاد یزدانی (۷۲ علی دهقان)- پویا نزهتی- حسین ابراهیمی(۷۷ میلاد قربانزاده)
سرمربی: علی نظرمحمدی

پرسپولیس تهران

علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری(۵۷ صادق محرمی)، حسین ماهینی، محسن ربیع خواه، کمال کامیابی نیا، محسن مسلمان(۹۰ شایان مصلح)، وحید امیری، گادوین منشا(۷۴ فرشاد احمدزاده) و علی علیپور.
سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

شرح بازی:

با تغییر مدیریتی که در سپیدرود به وجود آمده بود و با تزریق مالی که انجام شد این تیم انگیزه و تلاش زیادی داشت. از طرف دیگر پرسپولیس تیم همیشه هجومی هم با توجه به پیروزی پارس جم به ۳ امتیاز بازی نیاز داشت. دو تیم حملات پی در پی روی دروازه هم داشتند و بازی سرعت بسیار بالایی داشت. با اینکه دو تیم روی دروازه هم بودند و دو تیم بازی هجومی داشتند؛ اما بازی تنها یک گل داشت. از یک سو بی دقتی مهاجمان سپید رود و از طرفی دیگر درخشش بیرانوند مانع از ورود توپ به دروازه این تیم می شد. حسینی هم در دروازه تیم میزبان نمایش خوبی داشت؛ اما در نهایت با تک گل علیپور از روی یک ضربه ایستگاهی موفق به پیروزی در این دیدار شدند.

شرح گل:

سپیدرود صفر – پرسپولیس یک (علی علیپور دقیقه ۸۱): ضربه کاشته محسن مسلمان توپ را به محوطه ۶ قدم سپیدرود رساند و ضربه پای چپ علی علیپور توپ را به دروازه فرستاد.

بهترین بازیکن: علیرضا بیرانوند

در روزی که سپیدرود حملات زیادی را روی دروازه پرسپولیس داشت، دروازبان این تیم توانست با عکس العمل های پی در پی مانع از گلزنی تیم حریف شود. دو دروازبان روز خوبی را پشت سر گذاشتند؛ اما بیرانوند توانست یک ۳ امتیاز و یک کلین شیت دیگر را رقم بزند.

لحظات حساس

دقیقه ۸: پرتاب اوت وحید امیری نزدیک محوطه ۶ قدم پرسپولیس با ضربه سر شجاع خلیل زاده همراه بود که دروازبان سپیدرود با دست مخالف توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۱۰: حرکت وحید امیری توپ را به میانه های محوطه جریمه سپیدرود رساند و محسن مسلمان با ضربه پای راست توپ را از نزدیکی تیر عمودی به اوت فرستاد.

دقیقه ۱۵: ارسال از گوشه محوطه جریمه حسین ابراهیمی را در موقعیتی مناسب مقابل بیرانوند قرار داد، اما ضربه سر او توسط دروازبان پرسپولیس گرفته شد.

دقیقه ۲۵: ضربه پشت محوطه جریمه پویا نزهتی به مدافعان پرسپولیس برخورد کرد و تغییر مسیر داد، اما بیرانوند درازکش توانست توپ را مهار کند.

دقیقه ۲۷: سانتر از جناح چپ زمین سپیدرود توپ را در موقعیتی مناسب روی سر علی پور نشاند، اما ضربه او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۲۹: خطای هند منشا ضربه ای را برای سپیدرود مهیا کرد که با ضربه سر بسیار خطرناک از محوطه ۶ قدم همراه شد، اما واکنش عالی بیرانوند مانع از گل خوردن پرسپولیس شد.

دقیقه ۳۸: پاسکاری های پر شمار پرسپولیسی ها توپ را به پشت محوطه جریمه رساند که ضربه کمال کامیابی نیا از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۰: استارت ملکی تا نزدیکی خط کرنر ادامه داشت و ارسال او روی سر یزدانی فرصتی خوب را ایجاد کرد که از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۶۳: پاس کمال کامیابی نیا در داخل محوطه جریمه سپیدرود منشا را در موقعیت عالی گلزنی قرار داد که منشا نتوانست ضربه آخر را بزند و این موقعیت برای پرسپولیس از دست رفت.

دقیقه ۷۵: پاسکاری احمدزاده و وحید امیری توپ را تا نزدیکی محوطه جریمه سپیدرود برد، اما ضربه احمدزاده با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۸۴: ضربه کاشته ملکی توپ را روی سر نزهتی فرستاد، اما واکنش فوق العاده بیرانوند توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۸۹: ضربه ایستگاهی سپیدرود در حالیکه به نظر می رسید قرار است سانتر شود مستقیما به سمت دروازه پرسپولیس رفت که بیرانوند موفق به مهار توپ شد.

حواشی:

* در دقیقه ۵ خطای شدید روی احمید آهی این بازیکن را با مصدومیتی شدید رو به رو کرد تا جایی که او مجبور به ترک زمین شد.

* حسین کعبی با خطایی شدید وحید امیری را متوقف کرد، اما دو بازیکن پس از بلند شدن هم دیگر را در آغوش گرفتند.

* تکل سید جلال حسینی باعث واژگونی مهاجم سپیدرود در محوطه جریمه پرسپولیس شد که نیمکت تیم میزبان به شدت اعتراض داشتند.

دربی به کام آبادانی‌ها!

تیم صنعت نفت آبادان موفق شد تا با تک گل حسین بغلانی از روی نقطه پنالتی در دقیقه ١٩ بازی را به سود خود به پایان برساند تا صنعت نفت با این برد ٢١ امتیازی شود و به رده هفتم جدول صعود کند.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ساعت: ۱۵ ؛ تاریخ: ۹۶/۰۹/۱۴
استادیوم: غدیر اهواز/ تماشاگر: حدود دوهزار نفر
داور: رضا مهدوی – علی میرزابیگی – محمدعلی پورمتقی – احمد محمدی / ناظر: حیدر شکور

اخطار:

حکیم نصاری (۵۷)- عقیل کعبی(۷۷) از استقلال خوزستان

زبیر نیک نفس (۲۳)- مگنو باتیستا (۴۴) از نفت آبادان

استقلال خوزستان:

وحید شیخ ویسی، محمدعلی فرامرزی، عقیل کعبی، موسی کولیبالی، میثم دورقی، فرید بهزادی کریمی(۶۰- رضا کرملاچعب)، حکیم نصاری(۷۸- سابا تاوادزه)، سعید زارع(۸۷- فرزاد بهمنی)، وحید نامداری، حسین صادقی و مهرداد پورابوالقاسم
سرمربی: عبداله ویسی

نفت آبادان:

داود نوشی صوفیانی، مرتضی اسدی، مسعود ابراهیم‌زاده، حسین بغلانی، حسین ساکی، مگنو باتیستا، زبیر نیک نفس، کرار جاسم(۷۲- مسلم مجدمی)، محمد امین درویشی(۷۴-رضا جبیره)، آگوستو سزار(۹۱- مجتبی رشیدی) و لوسیانو پریرا
سرمربی: فراز کمالوند

شرح گل:

١-٠(حسین بغلانی-صنعت نفت آبادان): کرنر جاسم کرار از سمت راست در محوطه جریمه به دستان وحید نامداری برخورد کرد تا داور بازی نقطه پنالتی را نشان بدهد. حسین بغلانی مدافع باتجربه این تیم با یک ضربه دقیق و بر خلاف جهت حرکت شیخ ویسی توپ را وارد دروازه کرد.

لحظات حساس

دقیقه ٣٢: شوت از راه دور میثم دورقی با اختلاف زیاد از دروازه نوشی صوفیانی به بیرون رفت.

دقیقه ٣٤: سانتر پور ابوالقاسم در محوطه جریمه به صادقی رسید و کنترل او را فرید بهزادی کریمی با یک ضربه نه چندان محکم به سمت دروازه نواخت که در اختیار نوشی صوفیانی قرار گرفت.

دقیقه ٤٠: شوت محکم جاسم کرار از میانه زمین با اختلاف زیاد به بیرون رفت.

دقیقه ٥٣: شوت از راه دور فرید بهزادی کریمی با اختلاف زیاد از دروازه صوفیانی به بیرون رفت.

دقیقه ٥٨: سانتر از راست اگوستو سزار درون محوطه جریمه به شیمبا رسید؛ اما مهاجم برزیلی نتوانست از این موقعیت استفاده کند و توپ را وارد دروازه شیخ ویسی کند.

دقیقه ٦٨: سانتر از سمت راست مهرداد پور ابوالقاسم با ضربه نصاری همراه شد و از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ٦٩:حرکت انفرادی و ضربه کرار جاسم را وحید شیخ ویسی در دو ضرب گرفت و مانع از گل دوم آبادانی ها شد.

دقیقه ٨٠: شوت از راه دور وحید نامداری در آغوش نوشی صوفیانی آرام گرفت.

دقیقه ٨٩: شوت فرزاد بهمنی با اختلاف کم از دروازه نوشی صوفیانی به بیرون رفت.

بهترین بازیکن:

مگنو باتیستا در میانه زمین بازی درخشانی از خود به نمایش گذاشت و موفق شد تا لقب بهترین بازیکن را مال خود کند. حسین بغلانی نیز در این بازی تک گل سه امتیازی تیمش را به ثمر رساند تا نمایش خوبی داشته باشد.

اتفاق ویژه:

سومین دربی خوزستانی ها در لیگ هفدهم و در جدال استقلال خوزستان -صنعت به سود نفتی های آبادان به پایان رسید تا شاگردان کمالوند به رده هفتم جدول صعود کنند.

در حاشیه

*علی عبدالله زاده مدافع محروم صنعت نفت از جایگاه ویژه نظاره گر بازی است.

*عیسی زاده به همراه چند نفر از اعضای باشگاه صنعت نفت در جایگاه ویژه حضور دارند.

* نزدیک به ٣٠٠ هوادار صنعت نفت در ورزشگاه حاضر هستتد و تیمشان را تشویق می کنند.

*بهروز مکوندی و بهنام سراج دو مربی دو تیم که روزگاری باهم در صنعت نفت همبازی بودند پیش از شروع بازی با هم صحبت گرمی داشتند.

سایپا نیم فصل را خوشحال تمام کرد

سایپا در شرایطی پا به این دیدار گذاشته بود که شش سال از آخرین برد این تیم برابر پیکان می گذشت و سرانجام موفق شد در دیداری که موقعیت های زیادی هم به همراه نداشت، با گل دقیقه ۷۰ محمد سلیمانی دیگر تیم خودرو ساز پایتخت را از پیش رو بردارد و با ۲۳ امتیاز شرایط خود را در جدول بهبود بخشد.

سایپـا تهران- پیکان تهران / ساعت ۱۵:۰۰- ورزشگاه پاس قوامین
سیدمهدی سیدعلی – رحیم شاهین – علی اکبر عظیم پور – علی اصغر مومنی – ناظر: خداداد افشاریان
اخطار: روزبه شاه علیدوست (۸۶) از سایپا

ترکیب سایپا

حامد فلاح زاده، رضا علیاری، روزبه شاه علی دوست، آرش رضاوند، مهدی ترابی، رضا اسدی، رضا جعفری( ۷۹ محمد سلطانی)، حامد شیری ،امید خالدی، حسین کامیاب(۴۵ علی قلی زاده)، محمد سلیمانی (۹۲ طاها شریعتی)

سرمربی: علی دایی

ترکیب پیکان

پیام نیازمند، آرمان قاسمی، حجت حق وردی، مهدی شیری، ابوالفضل رزاقپور، امیرحسین کریمی(۴۴ محمد خدابنده لو)، صادق بارانی، بختیار رحمانی، فراز امامعلی( ۷۴ مهدی مومنی)، آرفنگ دافه و کنت ایکه چوکو(۶۹ امیر روستایی)

سرمربی: مجید جلالی

شرح بازی:

بازی دو تیم در نیمه اول را می توان به سه قسمت تبدیل کرد. در ۲۰ دقیقه ابتدایی شاگردان علی دایی صاحب توپ و میدان بودند؛ ولی نتوانستند موقعیت های خوبی ایجاد کنند و چند شوت به دروازه داشتند. از دقیقه ۲۰ تا ۳۵ بازی به تعادل کشیده شد و پیکان تا حدودی از لاک دفاعی خود بیرون آمد؛ ولی در دقایق باقی مانده باز هم این تیم سایپا بود که نمایش بهتری داشت؛ ولی نتوانست موقعیت سازی خوبی داشته باشد تا بازی با تساوی بدون گل خاتمه یابد.

در نیمه دوم با حضور علی قلی زاده سایپا با سرعت بیشتری حمله می کرد و موقعیت های خوبی هم ایجاد کرد و روی یکی از همین موقعیت ها بود که موفق شد با حرکت قلی زاده و پاس او به گل برتری برسد. پیکان اما که این هفته ها از روند خوب خود فاصله گرفته در این دیدار نمایش پرطراوتی نداشت و حملات احساسی دقایق پایانی نیز مانع شکست آنها نشد

شرح گل:

۱-۰ (سایپا): در دقیقه ۷۰ حرکت علی قلی زاده با پاس در عرض این بازیکن همراه شد و محمد سلیمانی موفق شد با یک ضربه بغل پا دروازه شاگردان مجید جلالی را باز کند.

بهترین بازیکن:

علی قلی زاده را می توان بهترین بازیکن میدان دانست؛ چرا که حضور او باعث طراوات بیشتر در خط حمله نارنجی پوشان شد و موقعیت های خوبی با حرکت های خود ایجاد کرد. ضمن اینکه گل محمد سلیمانی هم روی پاس این بازیکن سرعتی به دست آمد.

دقایق حساس:

دقیقه ۲: نفوذ امامعلی درون محوطه سایپا و ضربه اش به تیر دروازه سایپا خورد.

دقیقه ۱۸: شوت حسین کامیاب از پشت محوطه جریمه راهی اوت شد.
دقیقه ۲۴: شوت سنگین حامد شیری از پشت محوطه جریمه راهی به چارچوب دروازه پیدا نکرد.

دقیقه ۲۹: داخل محوطه جریمه توپ به محمد سلیمانی مهاجم جوان تیم سایپا رسید و این بازیکن پس از چرخشی که داشت به توپ ضربه زد که واکنش نیازمند این موقعیت را دفع کرد.

دقیقه ۳۲: فرار بوباکارداف از راست که بعد از دریبل دو بازیکن ضربه ای زمینی زد را گلر سایپا به کرنر فرستاد.

دقیقه ۶۱: در شلوغی محوطه جریمه توپ زیر پای کنت افتاد و ضربه این بازیکن از کنار دروازه سایپا به اوت رفت

دقیقه ۷۳: ضربه ایستگاهی از محلی مناسب و چسبیده به محوطه جریمه توسط بختیار رحمانی زده شد که فلاح زاده به خوبی توپ را برگشت داد و در ریباند هم مهاجم پیکان با بی دقتی توپ را به آسمان زد.

اتفاق ویژه:

تیم سایپا پس از ۶ سال موفق شد تیم پیکان را شکست دهد. آنها در دو بازی رفت و برگشت فصل گذشته هم برابر پیکان شکست خورده بودند. همچنین می توان به ادامه روند ناکامی پیکان اشاره کرد که پس از ۷ برد پیاپی، طی ۴ هفته اخیر تنها ۲ امتیاز کسب کرده است.

حواشی:

* حدود ۱۰۰ تماشاگر این دیدار را از نزدیک تماشا می کنند.

* آمبولانس ها با تاخیر چند دقیقه ای در ورزشگاه پاس قوامین مستقر شدند.

* دیدار دو تیم علیرغم اینکه ۲۰ دقیقه را پشت سر گذاشته، بدون هیچ صحنه ی خطرناکی دنبال می شود و سایپا کم و بیش تیم برتر میدان است.

* احسان قائم مقامی به همراه برادران دایی و ایوب کلانتری از جایگاه ویژه این دیدار را دنبال می کنند.

* درویش مدیرعامل سایپا هم در جایگاه ویژه حضور دارد.
*امیرحسین کریمی بازیکن تیم پیکان پس از مصدومیت نتوانست به بازی ادامه دهد و خدابنده لو جایگزین او شد.
* رضا جعفری هم مانند امیرحسین کریمی بازیکن تیم پیکان به دلیل مصدومیت قادر به ادامه بازی نشد.
* بازیکنان سایپا بعد از گلی که به ثمر رساندند در صدد حفظ نتیجه هستند و در برخی صحنه ها پیکانی ها معتقدند که تیم حریف وقت تلف می کند.

بدشانسی شاگردان عنایتی با یک پنالتی

شاگردان مهدی تارتار که تا هفته یازدهم لیگ برتر شکست نخورده بودند با دو باخت و یک تساوی از صدر جدول فاصله گرفتند و امروز هم در حال رسیدن به یک تساوی بدون گل دیگر مقابل سیاه جامگان بودند؛ اما اعلام پنالتی در ثانیه‌های پایانی مسابقه و گل حسین پورامینی موجب شد آنها با ۲۹ امتیاز دور رفت را تمام کنند و در پایان نیم‌فصل رتبه دوم را به خود اختصاص دهند؛ سیاه جامگان نیز که طی هشت هفته اخیر تنها یک امتیاز گرفته بود، با وجود ارائه نمایش منطقی دفاعی با بدشانسی از کسب تساوی در جم ناکام ماند و نیم‌فصل را با ۸ امتیاز و قعرنشینی به پایان برد.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ساعت: ۱۵ ؛ تاریخ: ۹۶/۰۹/۱۴
استادیوم: تختی جم/ تماشاگر: ۴ هزار نفر
داور: شاهو اصلانی؛ کمک‌ها: آرمان اسعدی، امیر مبشر و یاسر همرنگ/ ناظر: حسین خانبان.

پارس جنوبی جم

محسن فروزان، مجتبی لطفی، حامد نورمحمدی، فرشاد محمدی‌مهر، میثم تیموری، میثم نقی‌زاده، حسین پورامینی، علی دشتی(۸۷- احسان اسدزادی)، مجید علیاری(۶۶- احسان تاییدی)، آلویس نانگ و ابراهیم صالحی.
سرمربی: مهدی تارتار

سیاه‌جامگان

محمدحسین عین‌افشار، وحید عسگری(۶۸- محمدرضا خرسندنیا)، محسن آقایی، سجاد دانایی، رضا شربتی، مصطفی احمدی، امیرحسین صالحی، حسین بادامکی(۸۲- سبحان خاقانی)، محمدمهدی عسگری، امیرمحمد پناهی و روح‌الله سیف‌اللهی.
سرمربی: رضا عنایت

اخطار

رضا شربتی(۷۸) روح‌الله سیف‌اللهی(۵+۹۰) از سیاه جامگان

علی دشتی(۸۶) از پارس جنوبی

شرح بازی

هر دو تیم در لحظات ابتدایی مسابقه بازی سرعتی را در دستور کار قرار داده بودند و توپ گردش زیادی در زمین هر دو تیم داشت؛ اما به مرور زمان بازیکنان بیشتر در میانه زمین کار می‌کردند؛ حضور محمدی‌مهر و تیموری در گوشه‌های خط دفاعی پارس جنوبی موجب شده بود بیشتر تاکتیک این تیم روی ارسال این دو بازیکن باشد که نتیجه‌ای در پی نداشت؛ پاس بلند به پشت مدافعان سیاه جامگان، بهره‌گیری از ضربات ایستگاهی و همچنین زدن ضربات والی جزو اصلی‌ترین برنامه‌های تیم تارتار بود که در نیمه اول حاصلی برای آنها نداشت؛ سیاه جامگان نیز که بیشتر چشم به ضد حملات داشت، تنها دو موقعیت بی‌نتیجه روی دروازه پارس جنوبی به وجود آورد تا دو تیم بدون گل به رختکن بروند.

به غیر از دو شوت راه دور تیموری برای پارس جنوبی و یک ضربه از مهاجمان سیاه جامگان خطر آن چنان جدی روی دروازه دو تیم شکل نگرفت؛ شاگردان تارتار تکاپوی زیادی برای رسیدن به گل دوم داشتند و با نفوذ از بین مدافعان میانی سیاه جامگان قصد داشتند به ناکامی خود در گلزنی پایان دهند؛ ولی دفاع منطقی تیم مشهدی تا لحظات پایانی اجازه نداد پارسی‌ها به خواسته خود برسند و حملات آنها حاصلی به همراه نداشت؛ سیاه جامگان که چشم به ضد حملات روی سرعت و حرکات تکنیکی سیف‌اللهی دوخته بود تنها یک فرصت نصف و نیمه به وجود آورد؛ ولی تیم تارتار بعد از گردش توپ زیادی که در زمین سیاه جامگان انجام داد و حمله‌ای که از جناح راست زمین طراحی شد توانست به یک پنالتی برسد و در واپسین لحظات سه امتیاز را با گل پورامینی بگیرد.

شرح گل

پارس جنوبی جم ۱ – سیاه جامگان ۰ (دقیقه ۶+۹۰: حسین پورامینی): پنالتی لحظه آخری برای پارس جنوبی که با یک خطای هند به دست آمد را پورامینی به مرکز دروازه زد تا سه امتیاز ارزشمند برای تیمش به ارمغان بیاورد.

بهترین بازیکن

میثم تیموری، مدافع چپ پارس جنوبی جم عملکرد خوبی در گرفتن توپ‌هایی که از سمت او بود، داشت و علاوه بر آن در ایجاد حملات موثر ظاهر شد و بهتر از سایر نفرات تیمش کار کرد؛ اما در سمت مقابل محمدحسین عین‌افشار، دروازه‌بان سیاه جامگان مقابل بسیاری از شوت‌ها و ضربات سر مهاجمان پارس جنوبی جم ایستادگی کرد و علاوه بر آن روی ارسال از جناحین اجازه کار به حریف را نداد و ستاره زمین بود؛ ولی بدشانسی او با دریافت یک گل پنالتی بازی خوب او را کمرنگ کرد.

اتفاق ویژه

پارس جنوبی جم که بعد از ۱۱ هفته نباختن، در سه هفته اخیر هیچ گلی نزده بود و دو باخت و یک تساوی داشت، در ششمین دقیقه وقت‌های تلف شده بازی امروز با سیاه جامگان به این روند ناکامی پایان داد و با تک گل پنالتی پورامینی، شگفتی خود در نخستین سال حضورش در لیگ برتر را تکمیل کرد و نایب قهرمان نیم‌فصل شد.

لحظات حساس

دقیقه ۴: ارسال تیموری از جناح چپ و روی ضربه آزاد را علیاری با ضربه سر زد که توپ با اختلاف کمی از بالای دروازه سیاه‌جامگان به اوت رفت.

دقیقه ۹: شوت روی پای سیف‌اللهی از پشت محوطه جریمه را فروزان با شیرجه و دو دست دفع کرد.

دقیقه ۱۳: پاس بلند محمدی‌مهر از زمین خودی به پشت مدافعان سیاه‌جامگان را صالحی از زاویه بسته شوت زد که توپ او را عین‌افشار راهی کرنر کرد.

دقیقه ۲۴: شوت نانگ دقت لازم را نداشت؛ ولی در حال رسیدن به صالحی بود که عین‌افشار با خروج از دروازه توپ را جمع کرد.
دقیقه ۳۱: نورمحمدی بهترین فرصت را داشت تا سانتر دقیق تیموری از سمت چپ زمین را در محوطه ۶ قدم تبدیل به گل کند که شوت او راهی اوت شد.

دقیقه ۳۵: عین‌افشار روی ارسال محمدی‌مهر با خروج از دروازه توپ را دفع کرد و در ادامه نیز ضربه سر علیاری را جمع کرد.
دقیقه ۳۷: علیاری به خوبی توپ را به محوطه جریمه سیاه جامگان سانتر کرد که عین‌افشار مجددا روی توپ تاثیر گذاشت.

دقیقه ۴۰: صالحی از خروج عجیب و ناموفق عین‌افشار استفاده کرد و در سمت راست زمین او را جای گذاشت؛ ولی ارسال کوتاه او، بعد از ضربه نانگ به عسگری برخورد داشت و به کرنر رفت.
دقیقه ۴۲: شوت روی پای چپ نانگ ضرب لازم را نداشت و بعد از برخورد به آقایی راهی کرنر شد.

دقیقه ۴۴: پس از پرتاب اوت محمدی‌مهر توپ به نانگ رسید، اما ضربه او برگشت داده شد و در ریباند هم شوت محکم تیموری با کمترین فاصله از کنار تیرک عمودی دروازه سیاه جامگاه به اوت رفت.

دقیقه ۲+۴۵: پورامینی و تیموری با حرکت عجیبی روی ضربه آزاد با عبور از روی توپ به یکدیگر برخورد کردند که در ادامه شوت محمدی‌مهر بعد از برخورد به دیوار دفاعی بازیکنان سیاه جامگانی تبدیل به کرنر شد.
دقیقه ۳+۴۵: سانتر محمدی‌مهر و ضربه سر تیموری را عین‌افشار به راحتی جمع کرد.
دقیقه ۴+۴۵: پاس در عمق سیف‌اللهی و ضربه کم قدرت زمینی عسگری را فروزان با کف دست دفع کرد تا نیمه اول بدون گل به اتمام برسد.

دقیقه ۶۲: بی‌دقتی مهاجمان سیاه جامگان موجب شد پارس جنوبی ضد حمله سریعی ترتیب دهد؛ ولی در این موقعیت شوت راه دور تیموری ثمر بخش نبود.
دقیقه ۶۲: شوت بی‌دقت محمدمهدی عسگری روی پاس خوب سیف‌اللهی به بیرون رفت.

دقیقه ۸۱: شوت مستقیم تیموری از روی ضربه آزاد را عین‌افشار به خوبی مشت کرد.

در حاشیه

* کیوان امرایی از سیاه‌جامگان تنها محروم این مسابقه است.

* مصدومیت محسن آقایی دو بار بازی را به وقفه انداخت.
* عنایتی اعتراض شدیدی به برخی تصمیم‌های داوری داشته است.
* تماشاگران پارس جنوبی جم پرچم بزرگ این تیم را روی سکوهای ورزشگاه تختی پهن کرده‌اند.
* تماشای رایگان این مسابقه نیز موجب نشده سکوهای روبروی جایگاه به طور کامل تکمیل شود.

* در دقیقه ۶۶ پورامینی قصد داشت با دریبل سر پا موقعیت گلزنی ایجاد کند که وحید عسگری اجازه کار به او نداد؛ در این صحنه تماشاگران پارس جنوبی اعتقاد به خطای هند پنالتی داشتند.

* در دومین دقیقه وقت‌های تلف شده نیمه دوم بازیکنان پارس جنوبی به شدت اعتقاد به خطای هند پنالتی داشتند.

اولین پیروزی در نقش جهان

تیمهای ذوب آهن و نفت تهران در شرایطی به مصاف یکدیگر رفتند که هردو با توجه به نتایج ضعیف در چند هفته گذشته به دنبال پیروزی بودند. با این حال ذوب آهن مزد بازی خوب خود را گرفت و با دو گل موفق شد حریفش را شکست دهد. این برد با توجه به وجود شایعات زیاد درباره احتمال برکناری امیر قلعه نویی به ذوب آهن کمک کرد تا از بحران موجود خارج شود و به روزهای خوب بیندیشد.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ۱۵ آذرماه ۹۶؛ ساعت: ۱۵:۱۵
ورزشگاه نقش جهان اصفهان/ تماشاگر: حدود ۵۰۰ نفر
داور: علی صفایی کمک ها: محمدرضا منصوری و قهرمان نجفی داور چهارم: علیرضا حیدرپناه/ ناظر: محمدعلی فروغی

ذوب آهن اصفهان:
رشید مظاهری، محمد نژادمهدی، وحید محمدزاده، جورجی ولسیانی، مهدی مهدی پور(۵۹- مهدی رجب زاده)، سیدمحمدرضا حسینی(۶۶- ربیع عطایا)، مرتضی تبریزی، دانیال اسماعیلی فر(۷۶- احسان پهلوان)، محمد ستاری، حمید بوحمدان و کی روش استنلی
سرمربی: امیر قلعه نویی

نفت تهران:
میلاد فراهانی، فرید محمدی زاده، جهانبخش ذبیحی، علیرضا عزت کرامت، امین منوچهری(۷۴- حامد آقایی)، سینا خادم پور(۶۳- مجتبی حقدوست)، سامان آقازمانی، هاشم بیگ زاده(۵۴- عیسی آل کثیر)، محمد نصرتی، امیرحسین فشنگچی و پوریا امینی
سرمربی: حمید درخشان

شرح گل:

یک بر صفر ذوب آهن(کی روش استنلی): در دقیقه ۷۷ ارسال خوب مهدی رجب زاده از روی نقطه کرنر با ضربه سر کی روش استنلی همراه شد و توپ گوشه دروازه نفت آرام گرفت.

دو بر صفر ذوب آهن(مرتضی تبریزی): در دقیقه ۸۹ فرار تماشایی مرتضی تبریزی بعد از پاس عالی کی روش استنلی باعث شد تبریزی با فراهانی تک به تک شود. ضربه تبریزی را اگرچه فراهانی روی آن اثر گذاشت، اما توپ وارد دروازه شد.

شرح بازی:

ذوب آهن با تفکرات کاملا هجومی امیر قلعه نویی وارد زمین شد. این تیم از ابتدای بازی برای رسیدن به گل تلاش کرد و نبض بازی را در دست گرفت. به این ترتیب موقعیت هایی نیز نصیب بازیکنان ذوب آهن شد؛ اما این فرصت ها روی بی دقتی مهاجمان از دست رفت تا نیمه اول با تساوی بدون گل به پایان برسد.

در نیمه دوم عملکرد خوب ذوب آهنی ها ادامه پیدا کرد و البته با حضور ربیع عطایا، مهدی رجب زاده و احسان پهلوان در ترکیب ذوب آهن این تیم شکل هجومی تری به خود گرفت تا بتواند دروازه نفت را باز کند. در این بین شاگردان حمید درخشان بیشتر دفاع می کردند و چشم به ضدحملات داشتند تا موفق باشند. ذوب آهن با فشار زیادی روی دروازه نفت موفق شد دروازه میلاد فراهانی را باز کند و در نهایت هم تلاش درخشان با حضور آل کثیر در زمین برای گل تساوی فایده نداشت تا نماینده اصفهان گل دوم را نیز بزند و یک پیروزی ارزشمند را به دست آورد.

دقایق حساس

دقیقه ۶: ارسال بازیکنان ذوب آهن روی دروازه نفت تهران با ضربه کی روش همراه شد؛ اما در نهایت راهی به دروازه پیدا نکرد.
دقیقه ۹: ضربه سر ولسیانی روی ارسال بازیکنان ذوب آهن وارد دروازه نفت تهران شد؛ اما داور قبل از آن اعلام خطا کرد و گل را نپذیرفت.

دقیقه ۱۷: اشتباه بازیکنان ذوب آهن موقعیت خوبی را در اختیار امین منوچهری قرار داد؛ اما ضربه او خوب زده نشد و مظاهری به راحتی توپ را گرفت.
دقیقه ۱۸: ضربه سر خطرناک کی روش استنلی از کنار دروازه نفت تهران عبور کرد و به بیرون رفت.

دقیقه ۲۸: ضربه از راه دور سامان آقازمانی با اختلاف زیاد از بالای دروازه راهی اوت شد.
دقیقه ۳۱: ضربه ایستگاهی دیدنی مهدی پور را میلاد فراهانی با نوک انگشتانش راهی کرنر کرد.

دقیقه ۳۶: یک و دو خوب بازیکنان ذوب آهن در محوطه جریمه می توانست با گل برای این تیم همراه شود؛ اما مدافع نفت مانع از این کار شد. بازیکنان ذوب آهن اعتقاد داشتند مدافع نفت با دست توپ را زده و باید پنالتی اعلام می شده است.
دقیقه ۴۳: پاس عالی کی روش استنلی به نژادمهدی در محوطه جریمه نفت تهران یک موقعیت عالی را برای او ایجاد کرد؛ اما نژادمهدی در حالی که دروازه خالی را جلوی خود داشت ضربه اش را درست جایی زد که فراهانی حضور داشت.

دقیقه ۵۱: ارسال حسینی با ضربه سر مهاجم ذوب آهن همراه شد که میلاد فراهانی توپ را در اختیار گرفت.
دقیقه ۵۵: پاس عالی امین منوچهری روی سر آل کثیر نشست؛ اما ضربه او را مظاهری با پروازی تماشایی مهار کرد.

دقیقه ۵۸: ارسال حسینی برای استفاده مرتضی تبریزی انجام شد؛ اما ضربه سر او آرام بود و میلاد فراهانی توپ را در اختیار گرفت.

دقیقه ۶۰: ضربه حمید بوحمدان را فراهانی مال خود کرد.

دقیقه ۶۳: ضربه تماشایی کی روش استنلی مهاجم برزیلی ذوب آهن با اختلاف اندک از کنار دروازه نفت به بیرون رفت.
دقیقه ۶۴: ضربه دیدنی مرتضی تبریزی را میلاد فراهانی راهی کرنر کرد.

دقیقه ۷۹: اشتباه مدافعان ذوب آهن باعث شد تا آل کثیر با مظاهری تک به تک شود؛ اما ضربه او با اختلاف اندک از کنار دروازه عبور کرد.

بهترین بازیکن زمین؛ کی‌روش استنلی سوارز

مهاجم برزیلی ذوب آهن هرقدر در بازی های گذشته خوب کار نکرد و باعث ناامیدی شده بود، در بازی امروز عملکرد فوق العاده ای داشت. او با استفاده از قامت بلند و قدرت سرزنی و شوتزنی خود چند موقعیت خوب برای ذوب آهن خلق کرد؛ اما ضرباتش توسط میلاد فراهانی مهار شد. در نهایت کی روش توانست گل اول ذوب آهن را به ثمر برساند. او همچنین در صحنه گل دوم نیز پاس فوق العاده ای را برای تبریزی فرستاد تا عنوان بهترین بازیکن زمین را از آن خود کند.

اتفاق ویژه؛ قلعه‌نویی نفس راحت کشید

امیر قلعه نویی بعد از شکست ۴ بر صفر مقابل پرسپولیس تحت فشار قرار گرفته بود؛ مسئولان باشگاه ذوب آهن در مصاحبه های خود خبر از احتمال ایجاد تغییرات روی نیمکت این تیم داده بودند و شاید اگر امروز ذوب آهن برنده نمی شد اتفاقات عجیبی در این تیم رخ می داد. با این حال ذوب آهن با برتری دو بر صفر به شایعات پایان داد تا امیر قلعه نویی نفس راحتی بکشد.

حاشیه ها

*قبل از شروع بازی امیر قلعه نویی و سایر نیمکت نشینان ذوب آهن به سمت نیمکت نفت رفتند و برخورد گرمی داشتند.
*قرار نگرفتن احسان پهلوان در ترکیب ذوب آهن با توجه به اینکه آخرین حضورش در ترکیب این تیم است جالب به نظر می رسد.
*بازیکنان نفت تهران قبل از شروع بازی با حمید درخشان حلقه اتحاد تشکیل دادند.
*قبل از شروع بازی حمید درخشان از سوی ۱۰ هوادار نفت که در ورزشگاه حضور دارند مورد تشویق قرار گرفت.
*امین منوچهری، سامان آقا‌زمانی، هاشم بیک‌زاده، محمد نصرتی، امیر‌حسین فشنگچی و پوریا امینی از تیم نفت به سمت نیمکت ذوب‌آهن و امیر قلعه‌نویی رفتند.

*بازیکنان تیم نفت تهران چند دقیقه دیرتر در نیمه دوم به زمین آمدند و بازی با تاخیر آغاز شد.

شکست‌ناپذیری شاگردان سید سیروس به ۱۰ رسید

تراکتورسازی بعد از برد مقابل سپیدرود و تساوی برابر صنعت نفت آبادان، امروز بهترین فرصت را داشت تا در میزبانی از فولاد خوزستان ۳ امتیاز را بگیرد و نیم‌فصل را با حضور در جمع تیم‌های نیمه بالای جدول به پایان ببرد؛ ولی آنها در دقیقه ۶۶ با شوت تماشایی صابر حردانی دروازه خود را باز شده دیدند و در دقیقه ۷۴ با گلزنی محمدرضا مهدی‌زاده توانستند گل تساوی را بزنند و تنها یک امتیاز بگیرند اما شاگردان پورموسوی با همین نتیجه ۲۷ امتیازی شدند و با حضور در جایگاه سوم جدول دور رفت لیگ هفدهم را تمام کردند.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ساعت: ۱۴ ؛ تاریخ: ۹۶/۰۹/۱۵
استادیوم: یادگار امام تبریز/ تماشاگر: ۳۱۰۰ نفر
داور: اشکان خورشیدی؛ کمک‌ها: حسن یوسفی، محسن سلطانی و کمیل غلامی/ ناظر: نادر جعفری.

اخطار: علی طاهران(۴+۹۰) از تراکتورسازی

تراکتورسازی تبریز
فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد مسلمی‌پور، محمد ایرانپوریان، محمد نادری، علی طاهران، محمد نوری، شهرام گودرزی(۷۱- مهدی شریفی)، محمد ابراهیمی، محمدرضا آزادی و فرزاد حاتمی(۷۹- امیر اسدزاده)
سرمربی: یحیی گل‌محمدی

فولاد خوزستان

حامد لک، عبدالله کرمی، ایوب والی، احمد عبدالله‌زاده(۸۵- مجتبی نجاریان)، پیمان شیرزادی، سینا مریدی، عبدالله ناصری، صابر حردانی(۸۳- حمید گلزاری)، علی‌اصغر عاشوری، رحیم زهیوی و فرشاد جانفزا(۸۸- سید هیثم هاشمی‌زاده).

سرمربی: سید سیروس پورموسوی

شرح بازی

شاگردان گل‌محمدی از همان شروع مسابقه، بازی هجومی را در دستور کار قرار دادند و با پاس‌ها و حرکات سرعتی به دنبال رسیدن به گل بودند که تا دقیقه ۱۵ دو موقعیت جدی توسط حاتمی و آزادی برای زدن گل داشتند که واکنش‌های حامد لک مانع از به ثمر نشستن آنها شد؛ در ادامه تراکتوری‌ها شانس خود را با ارسال از جناحین و شوت‌های از راه دور برای رسیدن به گل امتحان می‌کردند که به غیر از یک برخورد توپ به تیرک دروازه، نتوانستند کار خاصی انجام دهند و گلزنی کنند؛ بازیکنان فولاد در نیمه اول بیشتر توپ را در میانه زمین به گردش درآوردند و دو بار با شوت راه دور زهیوی دروازه تراکتور را تهدید کردند اما مثل تراکتوری‌ها نتوانستند گلزنی کنند تا ۴۵ دقیقه اول بدون گل خاتمه یابد.

فولاد در نیمه دوم نمایش متفاوت‌تری ارائه کرد و بازی هجومی‌تری انجام داد و تراکتوری‌ها بیشتر در زمین خودی و میانه میدان سعی در مهار حملات حریفشان داشتند؛ شوت‌های راه دور و بهره‌مندی از سرعت و تکنیک بازیکنان جزو تاکتیک تیم پورموسوی قرار گرفته بود که اصرار بر انجام آن در دقیقه ۶۶ نتیجه داد و صابر حردانی با شلیک تماشایی راه دور به کنج دروازه تراکتور موفق شد گل اول مسابقه را به ثمر رساند؛ شاگردان گل‌محمدی که نمی‌خواستند بازنده نیم‌فصل را تمام کنند، پس از دریافت گل سراسر هجومی کار کردند و توانستند در دقیقه ۷۴ روی ارسال ابراهیمی و ضربه مهدی‌زاده گل تساوی را بزنند؛ در ادامه هر دو تیم فرصت‌هایی با نفوذ از جناحین به وجود آوردند ولی هیچکدام حاصلی در پی نداشت تا هر دو تیم صاحب یک امتیاز شوند.

شرح گل

تراکتورسازی ۰ – فولاد ۱ (دقیقه ۶۶: صابر حردانی): مریدی به زیبایی منطقه بازی را به سمت چپ زمین عوض کرد که توپ به حردانی رسید و او با حرکت در عرض و شوت روی پای تماشایی از فاصله ۲۵ متری به کنج دروازه تراکتورسازی گل اول مسابقه را برای فولاد به ثمر رساند.

تراکتورسازی ۱- فولاد ۱ (دقیقه ۷۴: محمدرضا مهدی‌زاده): ارسال خوب ابراهیمی از روی ضربه آزاد میانه زمین به مهدی‌زاده رسید که او بعد از مهار توپ با سینه و یک چرخش گل تساوی را برای تراکتورسازی زد.

بهترین بازیکن

حامد لک با دو مهار توپ عالی در ۱۵ دقیقه ابتدایی مسابقه اجازه نداد شاگردان گل‌محمدی به خواسته خود برسند و برابر تیم سابق خود نمایش خوبی داشت تا فولاد با ۱۰ بازی بدون باخت متوالی نیم‌فصل را به پایان برساند.

لحظات حساس

دقیقه ۲: شوت پُر قدرت فرزاد حاتمی از زاویه بسته با واکنش خوب حامد لک به کرنر رفت.

دقیقه ۱۳: بازیکنان تراکتورسازی ضربه آزاد را کوتاه کار کردند که در این صحنه شوت راه دور نادری با اختلاف کمی از کنار تیرک عمودی دروازه فولاد به اوت رفت.
دقیقه ۱۵: آزادی بهترین فرصت را داشت تا دروازه تراکتورسازی را در موقعیت تک به تک باز کند اما حامد لک با واکنش تماشایی توپ را با پا برگشت داد و در ریباند هم شوت حاتمی را کرمی از روی خط برگشت داد و لک مجددا توپ را در اختیار گرفت.

دقیقه ۲۱: توپ ارسالی از جناح راست زمین را حاتمی با ضربه سر زد که توپ با اختلاف کمی از کنار دروازه فولاد به بیرون رفت.
دقیقه ۲۲: در حالی که آفساید جانفزا اعلام شده بود، شوت پای چپ این بازیکن را گروسیان به بیرون دفع کرد.
دقیقه ۲۳: ارسال طاهری از روی کرنر و ضربه سر آزادی روی تور دروازه فولاد فرود آمد.
دقیقه ۲۴: شوت زهیوی از فاصله ۳۰ متری با فاصله کمی از کنار دروازه تراکتور راهی اوت شد.

دقیقه ۲۸: زهیوی بعد از چرخش، از قوس محوطه جریمه تراکتور با پای چپ شوت‌زنی کرد که گروسیان به راحتی توپ را جمع کرد.
دقیقه ۳۷: پاس در عرض خطرناک ابراهیمی به مقابل دروازه فولاد را ناصری به خوبی به کرنر فرستاد.

دقیقه ۴۶: شوت روی پای جانفزا از پشت محوطه جریمه به شکل خطرناکی از کنار دروازه تراکتور به بیرون رفت.
دقیقه ۵۱: نزدیک بود ارسال ناصری تبدیل به گل اول فولاد شود که مهاجمان فولاد نتوانستند ضربه آخر را بزنند تا توپ به اوت برود.
دقیقه ۵۶: شوت کم دقت حاتمی با اختلاف زیادی راه اوت را در پیش گرفت.
دقیقه ۵۷: حردانی با یک حرکت تکنیکی از سمت چپ محوطه جریمه تراکتور نفوذی انجام داد ولی ارسال کوتاه او را گروسیان جمع کرد.

دقیقه ۷۳: مریدی با شوت روی پا قصد گلزنی داشت که ضربه او راهی به دروازه تراکتور پیدا نکرد.
دقیقه ۷۶: شوت پُر قدرت عاشوری از سمت راست زمین با اختلاف کمی از کنار تیرک عمودی دروازه تراکتور به بیرون رفت.
دقیقه ۷۷: پاس به عقب شیرزادی با ضربه سر و شوت عبدالله‌زاده راه به جایی نبرد.

اتفاق ویژه

یحیی گل‌محمدی که ابتدای فصل نتوانسته بود بازیکن جدیدی به تیمش اضافه کند و با کمبود بازیکن مواجه بود، در دور رفت مشکلات زیاد دیگری از جمله محرومیت و مصدومیت پُر تعداد نفرات تیمش را هم تجربه کرد اما حالا با سپری کردن نیم‌فصل سخت، در انتظار نقل و انتقالات زمستانی و خریدهای پُر تعداد است.
ضمن اینکه روند شکست‌ناپذیری فولاد هم امروز ادامه پیدا کرد و شاگردان پورموسوی که پنج برد و چهار تساوی متوالی داشتند، امروز هم یک امتیاز از تراکتور در تبریز گرفتند.

در حاشیه

* حامد لک، دروازه‌بان ملی‌پوش فولاد بعد از یک بازی محرومیت مجددا به ترکیب برگشته و مقابل تیم سابق خود تراکتورسازی بازی می‌کند.
* مهدی کیانی، کاپیتان تراکتورسازی تنها بازیکن محروم این مسابقه است.
* فولاد در این مسابقه فرزاد جعفری، آرش افشین و یوسف وکیا را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.

* مهدی شریفی که با اتمام دوران خدمت سربازی باید به سپاهان بازگردد، پیش از شروع مسابقه امروز از هواداران تراکتورسازی خداحافظی کرد.
* به نظر می‌رسد تغییر ساعت بازی از ۱۵ به ۱۴ که به دلیل احتمال بارش باران اتفاق افتاده موجب شده تماشاگران زیادی به ورزشگاه یادگار امام نیایند.

*دقیقه ۳۸: ارسال دقیق ابراهیمی را آزادی با ضربه سر زد که توپ بعد از برخورد به تیرک عمودی دروازه فولاد به اوت رفت.
* بعد از افتادن آزادی روی زمین گل‌محمدی اعتقاد زیادی به خطا داشت و به داور مسابقه اعتراض کرد.

* هواداران تراکتورسازی مهدی شریفی را با شعار «مهدی امپراتور» تشویق کرد.

پدیده هر چه زد به در بسته خورد

فیروز کریمی که بازگشتی موفق به لیگ برتر داشته در مقابل پدیده و در خانه ی این تیم با ارائه یک بازی هوشمندانه موفق به کسب سه امتیاز بازی شد. گل های گسترش فولاد تبریز در این دیدار توسط خالقی فر در دقیقه ۳۰ و پیمان بابایی در دقیقه ۸۹ به ثمر رسید تا شاگردان فیروز کریمی با اندیشه های این مربی کهنه کار به پیروزی دست یابند و موقعیت خود را در جدول رده بندی ارتقا بدهند.

هفته پانزدهم لیگ برتر؛ ساعت ۱۴:۳۰ ؛ تاریخ: ۹۶/۰۹/۱۵
استادیوم: امام رضا مشهد/ تماشاگر:
داور: کوپال ناظمی؛ کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلی، حسین‌علی عابدی و کیوان علی‌محمدی/ ناظر: عبود سنگاشگن.

اخطار:

محمدرضا خلعتبری (۴۰) از پدیده

پیمان بابایی(۹۰) از گسترش فولاد

پدیده مشهد

سعید جلالی راد، محمدرضا خانزاده، علی نعمتی، رضا ناصحی، اکبر صادقی، اکبر ایمانی، معین عباسیان (۶۰ میلاد کمندانی) ، محمد آقاجانپور( ۶۹ محمد مهدی مهدی خانی ) ، امین قاسمی نژاد(۵۴- حسین مهربان)، محمد رضا خلعتبری، محمد قاضی
سرمربی: محمدرضا مهاجری

گسترش فولاد تبریز

فرناندو دخسوس، سید احمد موسوی، ادسون هنریکه، مسیح زاهدی، یوسف سیدی، احمدرضا زنده‌روح، آندرانیک تیموریان، اسماعیل فرهادی(۷۳- نیما مختاری)، سامان نریمان‌جهان(۶۳- سید محسن حسینی)، رضا خالقی‌فر(۷۸- امید جهانبخش) و پیمان بابایی
سرمربی: فیروز کریمی

شرح گل

۱-۰ (گسترش فولاد تبریز): در دقیقه ۳۰ ارسال اوت سریع توسط احمد موسوی مدافع راست تیم گسترش فولاد، پیمان بابایی را در موقعیت خوبی برای ارسال پاس از سمت راست خط دفاعی پدیده قرار داد و این بازیکن هم با ارسالی دقیق موفق شد خالقی فر را در دهانه دروازه صاحب توپ کند؛ خالقی فر نیز با یک بغل پای مطمئن نتیجه را به سود تیمش تغییر داد.

۲-۰ ( گسترش فولاد تبریز): در دقیقه ۸۹ نفوذ سرعتی امید جهانبخش بازیکن تعویضی فیروز کریمی او را در موقعیت تک به تک قرار داد و پس از توی سر توپی که زد ضربه اش به سمت دروازه با واکنش جلالی برگشت داده شد، اما در برگشت تعلل دو مدافع تیم پدیده باعث شد تا بار دیگر امید جهانبخش نزدیکی های نقطه کرنر توپ را پس بگیرد و با یک پاس رو به عقب بابایی را در موقعیت گلزنی در داخل محوطه جریمه قرار دهد و این بازیکن که پاس گل اول را ارسال کرده به زیبایی و قدرت زیاد گل دوم را به زاویه مخالف زد تا گسترش فولاد در آستانه کسب یک پیروزی ارزشمند و هوشمندانه قرار داشته باشد.

شرح بازی

در این دیدار تیم پدیده با توجه به میزبانی به دنبال کسب هر سه امتیاز بازی بود و روند بازی هم طوری بود که انتظار گل خوردن گسترش فولاد بیشتر از پدیده بود، اما تیم گسترش فولاد که گل نخوردن را اولویت خود قرار داده بود، برنامه های ویژه ای برای استفاده از ضدحملات داشت و توانست روی یک ارسال اوت و فرار سریع مهاجمانش به گل اول بازی برخلاف روند بازی دست یابد. در ادامه شاگردان مهاجری مانند دقایق قبل از دریافت گل به فوتبال مالکانه و موقعیت سازی ادامه دادند و چند بار هم می توانستند به گل برسند که دیرک دروازه مانع شد تا نیمه اول را بازنده به رختکن بروند. در نیمه دوم باز هم همین روند ادامه داشت؛ مهاجری خیلی زود دست به تغییراتی در ترکیب تیم خود برای تهاجمی تر شدن زد و حسین مهربان و میلاد کمندانی را وارد زمین کرد. تغییراتی که عکس آنها را فیروز کریمی با فاصله کمی برای تدافعی کردن تیمش انجام داد. روند بازی مانند نیمه اول ادامه داشت؛ پدیده حمله می کرد و گسترش فولاد هوشیارانه دفاع می کرد. در این بین شاگردان مهاجری به یک ضربه پنالتی هم دست یافتند ولی قاضی این ضربه را به دیرک زد تا بازی احساسی شود و در دقایق پایانی گل دوم بازی هم در یک ضدحمله توسط شاگردان فیروز کریمی که روز فوق العاده ای را پشت سر گذاشتند، به ثمر رسید تا گسترش فولاد با ارائه یک بازی تاکتیکی سه امتیاز را از مشهد دشت کند و نیم فصل را با خوشحالی تمام کند.

دقایق حساس

دقیقه ۴: ارسال بازیکنان گسترش فولاد به صورت اتفاقی به سمت دروازه تیم پدیده رفت که جلالی با هوشیاری توپ را که در حال عبور از بالای سر او بود، در اختیار گرفت.

دقیقه ۱۰: شوت سنگین اکبر صادقی از پشت محوطه جریمه پس از برخورد به دیرک افقی دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۱۲: شوت محسن بابایی با فاصله کمی از کنار دیرک عمودی دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۱۵: ضربه سر محمد خانزاده روی کرنر ارسالی به شکل خطرناکی راهی اوت شد تا دومین موقعیت جدی پدیده از دست برود.

دقیقه ۲۰: شوت اکبر ایمانی از پشت محوطه جریمه به شکل خطرناکی و با فاصله یک متری از کنار دیرک عمودی راهی اوت شد.

دقیقه ۲۸: ارسال بازیکنان پدیده از سمت چپ با ضربه سر محمد قاضی همراه شد ولی ده خسوس با جایگیری مناسب بدون اینکه به زحمت بیافتد، توپ را به آغوش کشید.

دقیقه ۴۰: شوت سرکش محمد قاضی چسبیده به محوطه جریمه پس از برخورد به دیرک افقی دروازه به اوت رفت تا برای بار دوم شاگردان محمدرضا مهاجری توپ را به دیرک زده باشند.

دقیقه ۴۳: باز هم ضربه محمد قاضی از پشت محوطه جریمه زده شد ولی توپ با اختلاف کم و پس از برخورد به تور بالایی دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۴۵: اشتباه آندرانیک تیموریان در خط هافبک یک موقعیت خوب را در اختیار قاضی و خلعتبری قرار داد ولی ضربه خلعتبری پس از برخورد به مدافع گسترش فولاد که تکل زده بود، برگشت داده شد.

دقیقه ۴۵+۲: ضربه معین عباسیان از روی یک ضربه ایستگاهی به آرامی در اختیار ده خسوس قرار گرفت.

دقیقه ۴۷: شوت نریمان جهان از پشت محوطه جریمه محکم اما با فاصله چند متری از بالای دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۵۲: شوت امین قاسمی نژاد از پشت محوطه جریمه خیلی راحت در دستان ده خسوس قرار گرفت.

دقیقه ۵۴: شوت رضا ناصحی از داخل محوطه جریمه با فاصله کمی از روی زمین به زاویه مخالف زده شد.

دقیقه ۵۷: محمد قاضی روی شوتی که به سمت دروازه داشت و برخورد توپ به دستان ادسون هنریکه یک پنالتی برای تیمش گرفت ولی شوت پرقدرت این بازیکن که به وسط دروازه زده شده بود، پس از برخورد به دیرک افقی دروازه راهی به زمین برگشت و در ریباند هم بازیکنان پدیده نتوانستند دروازه خالی را باز کنند تا همچنان با یک گل از میهمان خود عقب باشند.

دقیقه ۶۲: حرکت تکنیکی آندرانیک و پاس زیبای او به بابایی این بازیکن را در موقعیت تک به تک با جلالی قرار داد ولی ضربه این بازیکن را گلر پدیده برگشت داد و در برگشت مدافعین پدیده بودند که در دهانه دروازه مانع گلزنی نریمان جهان شدند تا آه از نهاد این بازیکن بلند شود.

دقیقه ۷۲: شوت سنگین اکبر صادقی با واکنش خوب ده خسوس راهی اوت شد. بلافاصله پدیده ایها روی یک شوت دیگر دروازه ده خسوس را به شکلی جدی تهدید کردند که اینبار توپ در چارچوب دروازه نبود.

دقیقه ۷۶: ارسال خلعتبری با ضربه سر مهدی خانی همراه شد که ده خسوس به خوبی روی توپ واکنش داشت و دروازه را حفظ کرد؛ در برگشت هم مهدی خانی فرصت گلزنی داشت و نتوانست دروازه را باز کند.

دقیقه ۸۰: بازیکنان پدیده با یک پاس عمقی خانزاده را در موقعیت تک به تک با خسوس قرار دادند ولی خروج به موقع گلر برزیلی گشترش فولاد مانع ثبت اولین گل پدیده شد.

دقیقه ۸۰: با هم یک شوت دیگر از اکبر ایمانی اینببار بی دقت و با فاصله راهی اوت شد.
دقیقه ۸۶: پاس کات بک میلاد کمندانی با هوشیاری مدافعین گسترش فولاد تبریز برگشت داده شد.

دقیقه ۹۰: تیم گسترش فولاد می توانست به گل سوم بازی هم برسد ولی دو واکنش پیاپی از جلالی باعث شد دروازه پدیده برای سومین بار باز نشود و ضربه ی سوم محکم و خطرناک به آسمان زده شد.

بهترین بازیکن

پیمان بابایی مهاجم تیم گسترش فولاد تبریز در این دیدار نمایش بسیار خوبی داشت؛ این بازیکن پاس گل اول شاگردان کریمی را ارسال کرد و گل دوم را هم به زیبایی هرچه تمام تر به ثمر رساند تا مرد اول تبریزی ها در میانه زمین باشد. البته نمی توان از نمایش خوب ده خسوس در چارچوب دروازه که مانند روزهای اوجش بود به سادگی گذشت و همینطور به تعویض طلایی امید جهانبخش اشاره نکرد که پس از ورود به زمین همه چیز را تغییر داد و زمینه ساز گل دوم گسترش فولاد شد.

اتفاق ویژه

نماینده های شهر مشهد تاکنون سه بار در مقابل تیم های حریف در ورزشگاه امام رضا بازی کرده اند ولی در هیچ یک از این دیدارها موفق به کسب پیروزی نشده اند. صنعت نفت آبادن و گسترش فولاد در این ورزشگاه به پیروزی دست یافته اند و فولاد خوزستان با تساوی مشهد را ترک کرده است. باید ببینیم چه زمانی طلسم بردن مشهدی ها در ورزشگاه مدرنشان شکسته می شود.

در حاشیه

* علیرغم اینکه بازی در یک روز تعطیل برگزار می شود، استقبال خیلی خوبی از این بازی که در ورزشگاه امام رضا برگزار می شود، به عمل نیامده است.
*مهاجری پیش از سوت آغاز بازی به سمت فیروز کریمی رفت. او ضمن خوش آمدگویی قصد داشت دست استاد سابق خود را ببوسد که البته کریمی این اجازه را به او نداد.
*مجتبی سرآسیایی پس از مراسم اولیه به علت محرومیت و با درخواست مرادی به سکوهای ورزشگاه هدایت شد.
*استقبال هواداران با توجه به برگزاری بازی در ورزشگاه امام رضا چندان خوب نبود ؛ اگرچه قطعا برگزاری درثامن از تعداد این هوادار می کاست.
*فیروز کریمی سرمربی تیم گسترش فولاد تبریز پیش از تمام شدن بازی در نیمه اول در حرکتی عجیب زمین مسابقه را ترک کرد و به رختکن رفت تا زمان کافی برای توصیه به شاگردان را داشته باشد.

* مدافعین تیم گسترش فولاد اجازه ایچاد موقعیت به بازیکنان پدیده را نمی دهند و استفاده از شوت های راه دور تا دقیقه ۵۵ برای شاگردان مهاجری راه گشا نبوده است.

* امین قاسمی نژاد مهاجم تیم پدیده که در دقایق ابتدایی نیمه دوم جای خود را به مهربان داد، پس از تعویض با فریاد به تصمیم مهاجری واکنش نشان داد.

* فیروز کریمی قبل از زدن سوت پایان بازی به رختکن رفت.

* تبریزی‌های حاضر در ورزشگاه بعد از برد به جشن و پایکوبی پرداختند.

* بعد از گل دوم گسترش فولاد، تماشاگران حاضر در ورزشگاه شعار “فیروز ضد فوتبال” را سر دادند.

* پیمان بابایی بازیکن تیم فوتبال گسترش فولاد بعد از زدن گل دوم پیراهن خود را درآورد که باعث شد یک کارت زرد از داور بگیرد

دیدگاه خود را به ما بگویید.