تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶.::. ساعت : ۴:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

ریالی از بسته حمایتی اصناف پرداخت نشد

رئیس اتاق اصناف ایران با گلایه از سرکشی به ٢٥٠٠حساب شخصی واحدهای صنفی گفت: حتی یک ریال از بسته حمایتی اصناف پرداخت نشد.

به گزارش قائم آنلاین، دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با حضور حسن یونس سینکی، معاون وزیر صنعت آغاز شد. قرار است محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه حضور یابد.

علی فاضلی در سخنرانی آغازین دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: اصناف از کیک نفت در توسعه خود استفاده نکرده اند و هیچ بهره‌ای از سفره نفت نبرده اند؛ بنابراین خودکفا در اقتصاد کشور هستند و توانسته اند بدون منت و بار مالی، اشتغالزایی بالایی داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: هیچ بسته حمایتی در طول سنوات گذشته برای اصناف دیده نشده و فقط سال گذشته بسته ده هزار میلیارد تومانی در قالب بسته دیده شده است و تا به حال، هنوز ابلاغ نشده است و البته رییس کل بانک مرکزی نیز وعده مساعد داد، ولی تا این لحظه ابلاغ نشده است.

وی تصریح کرد: به اصناف ایراد گرفته می‌شود که در تصمیم گیری مشارکت فعال نداریم، این در حالی است که در گذشته حتی یک آیین نامه هم نداشته ایم، ولی کم کم این کار انجام شد.
به گفته فاضلی، اگر به دنبال ایجاد اشتغال هستیم باید به اصناف توجه شود؛ البته بسته حمایتی برای کوچ بنگاه‌های آلاینده اختصاص داده نشده و به همین دلیل اجازه کوچ بنگاه‌های الاینده را دیگر نمی‌دهیم.

وی افزود: بنگاه‌های تولیدی بین ١٩ تا ٢٠ درصد اصناف را اکنون تشکیل می‌دعند در حالیکه پیش از این سهم تولیدی‌ها حدود ٤٠ درصد بود.

فاضلی گفت: برخی مسئولان تصمیمات یک شبه می‌گیرند و ما را به همین تصمیمات مشغول می‌سازند؛ این در حالی است که سازمان امور مالیاتی به ٢٥٠٠ حساب اصناف به صورت نمونه سرکشی کرده است که ما به شدت با آن مخالفیم.
وی اظهار داشت: اصناف آنقدر مشغول برخی تصمیمات شبانه دولت است که فرصت ورود به اقتصاد مقاومتی را ندارد.

فاضلی با بیان اینکه رییس جمهور وعده کوچک سازی دولت را داده است، گفت: اکنون برخی دستگاه‌ها می‌خواهند که اتحادیه‌های صنفی را از اصناف جدا کرده و به دولت بچسبانند این در حالی است گلایه‌های زیادی از دولت داریم؛ البته امروز هیچ کمیسیون دولت بدون حضور اصناف تشکیل نمی‌شود؛ البته اصناف هم علیرغم کمبود‌هایی که وجود دارد در طول چهار سال اخیر اجازه نداده خللی در بازار ایجاد شود و این افتخار دولت شده است.

وی اصلاح قانون نظام صنفی را یکی از مطالبات اصلی اصناف کشور دانست و گفت: در برنامه ششم توسعه، بخش خصوصی و اصناف بسیار کمرنگ دیده شده است، این در حالی است که با این برنامه به اهداف اقتصاد مقاومتی نمی‌رسیم چراکه مردم شریک نشده اند؛ البته دولت هم باز می‌خواهد همه اقتصاد را باز دولتی کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.