تاریخ انتشار :جمعه ۷ مهر ۹۶.::. ساعت : ۶:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

ایلدیریم: عاملین و مسئولان همه‌پرسی جدایی کردستان را هدف قرار می‌دهیم

نخست وزیر ترکیه گفت واکنش آنکارا به همه‌پرسی جدایی کردستان فقط عاملین و مسئولان این اقدام را هدف می‌گیرد.

به گزارش قائم آنلاین،«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه امروز (جمعه) تاکید کرد اقدامات تنبیهی آنکارا علیه همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، فقط عاملین و مسئولان آن را هدف قرار می‌دهد.

ایلدیریم طی سخنرانی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه شهر «چناق‌قلعه» گفت فعلا تحریم‌هایی را علیه کردستان عراق اعمال کرده اما در آینده احتمال قطع روابط وجود دارد.

وی در ادامه از کردستان عراق پرسید: «چه کسی گفته با جداشدن، وضعیت بهتری پیدا می‌کنید؟ شمال، جنوب و شرق شما بسته شده است، چه کار می‌خواهید کنید؟ در کوتاه مدت، همان مردمی که رای مثبت به جدایی داده‌اند، علیه شما خواهند شد.»

نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه هیچ مشکلی با مردم کُرد ندارند، افزود: «اما آنها (مقامات کردستان عراق) آتش تفرقه و جدایی را برافروخته و با حل نکردن مشکلات در منطقه، بزرگترن اشتباه را مرتکب می‌شوند.»

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» ایلدیریم همچنین گفت مقامات کردستان عراق به خاطر حرص و طمع خود برای حکمرانی به منطقه، سرنوشت میلیون‌ها نفر را با وارد کردن آنها به قضیه همه‌پرسی جدایی، در خطر قرار دادند.

منطقه کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی» روز دوشنبه و علی‌رغم مخالفت‌های شدید منطقه‌ای و بین‌المللی، همه‌پرسی جدایی از بغداد را برگزار کرده و کمیته انتخابات این منطقه روز گذشته نتیجه آن را موفق توصیف کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.