تاریخ انتشار :پنج شنبه ۶ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

حدیث روز/ سخن امام باقر(ع) درباره گریه برای اباعبدالله(ع)

به کسانی که در خانه ‏اش هستند و از آنها تقیه نمی‏ کند دستور دهد که برای او بگریند و در سوگ حسین علیه‏ السلام به یکدیگر تسلیت گویند.

به گزارش قائم آنلاین، امام محمد باقر علیه‌السلام فرمود: در حدیث زیارت حسین علیه ‏السلام در روز عاشورا از مسافت نزدیک یا دور: سپس، برای حسین علیه‏ السلام گریه و زاری کند و به کسانی که در خانه ‏اش هستند و از آنها تقیه نمی‏ کند دستور دهد که برای او بگریند …و در سوگ حسین علیه‏ السلام به یکدیگر تسلیت گویند …

عرض کردم: چگونه به همدیگر تسلیت بگوییم؟ حضرت فرمود: بگویید: خداوند اجر ما را به سبب مصیبتی که از حسین به ما رسیده بزرگ گرداند و ما و شما را از کسانی قرار دهد که در کنار ولیّ دم او، امام مهدی از خاندان محمّد علیهم‏ السلام، به خونخواهی او بر می ‏خیزند.

متن حدیث:

إمامُ الباقرُ علیه ‏السلام: زِیارَةِ الحُسَینِ علیه ‏السلام یَومَ عاشوراءَ مِن قُربٍ أو بُعدٍ: ثُمَّ لیَندُبِ الحسینَ علیه‏السلام ویَبکیهِ، ویأمُرُ مَن فی دارِهِ مِمَّن لا یَتَّقیهِ بِالبُکاءِ علَیهِ …ولِیُعَزِّ بَعضُهُم بَعضا بِمُصابهِم بِالحُسَینِ علیه‏السلام … قُلتُ: فکَیفَ یُعَزّی بَعضُنا بَعضا؟ قالَ: تَقولونَ: أعظَمَ‏اللّه‏ُ اُجورَنا بِمُصابِنا بِالحُسَینِ، وجَعَلَنا وإیّاکُم مِنَ الطّالِبینَ بِثارِه مَعَ وَلِیِّهِ الإمامِ المَهدِیِّ مِن آلِ مُحَمَّدٍ علیهم‏السلام.

«مصباح المتهجد،صفحه۷۷۲»

دیدگاه خود را به ما بگویید.