تاریخ انتشار :چهارشنبه ۵ مهر ۹۶.::. ساعت : ۹:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

پولدارهای ایران چه شغل هایی دارند؟

جراحان پلاستیک، طراحان لباس عروس و مدرسان کنکور در زمره پردرآمدترین‌های ایرانی هستند.

به گزارش قائم آنلاین، جراحان پلاستیک، طراحان لباس عروس و مدرسان کنکور در زمره پردرآمدترین‌های ایرانی هستند. پردرآمدترین شغل، عنوانی وسوسه‌انگیز است که با شنیدن آن نظر خیلی‌ها جلب می‌شود تا بدانند برای رسیدن به حداکثر درآمد کدام راه را باید انتخاب کنند. تقریباً می‌توان گفت در تمام دنیا اکثریت مشاغل پردرآمد نیازمند تحصیلات قابل قبول دانشگاهی است و البته در نظام‌های سختگیرانه آموزشی آنها هم به دست آوردن این جایگاه پردرآمد کار چندان ساده‌ای نیست.

به نظر می‌رسد در تمام جهان جور هندوستان باید کشیده شود تا بالاخره به طاووس آرزوها دست یافت، اما آمار موجود در ایران نشان می‌دهد که کشور ما گویی کمی متفاوت از بقیه است و جور هندوستان کشیدن آنگونه که باید و شاید هم لازم نیست. برخلاف بسیاری از کشورها نه تاجران، نه کارآفرین‌ها، نه بانکدارها، نه وکیل‌ها و نه قاضی‌ها مشمول پردرآمدهای ایران می‌شوند و نه متأسفانه اقشار فرهیخته چون نخبگان، اساتید دانشگاه و حتی معلمان در این دایره قرار می‌گیرند. صد البته که با عبور از درآمد اندک و زیرخط فقر کارگران به عنوان ارزشمندترین نیروهایی که بالاترین خدمت‌رسانی را  به تک‌تک افراد جامعه می‌کنند و با چشم بستن از نجومی‌بگیران مدیریتی که درآمدشان با سهم‌خواهی به دست می‌آید، اما هفت شغل تجملاتی و البته تشریفاتی در زمره مشاغلی معرفی شدند که ایرانی‌ها با آن پول پارو می‌کنند.

***

در حالی که حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶ با افزایش ۱۴/۵ درصدی به رقم ۹۳۰هزار تومان رسیده است، برخی شنیده‌ها حکایت از این دارد که درآمد برخی مشاغل در ایران تا سالی ۲ میلیارد و در نوع حداقلی خود به ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد می‌رسد.

۷ شغل پردرآمد ایرانی‌ها

جراحان پلاستیک، فوتبالیست‌ها، دندانپزشک‌ها، طراح لباس عروس، مدرس کنکور، بازیگران فیلم و در آخر تعمیرکارها همان هفت شغلی معرفی شدند که ایرانی‌ها با آن پول پارو می‌کنند و جمع درآمد سالانه آنها از تخمین نیم بیشتری از افراد جامعه خارج است.  جراحی پلاستیک اولین تخصصی است که بالاترین درآمد را در ایران دارد که البته این شغل در دیگر کشورها در مراتب پایین‌تری از درآمد پزشکان قرار گرفته است. هر چند برخی می‌گویند درآمد جراحان پلاستیک به درآمد متخصصان قلب بسیار نزدیک است، اما آمارها نشان می‌دهد متوسط درآمد یک فوق‌تخصص جراحی پلاستیک به ۸ میلیارد در سال می‌رسد. البته این رقمی است که در سال ۹۳ محاسبه شده و با گذشت سه سال و با احتساب تورم، شما به راحتی متوجه می‌شوید که این ارقام کمی بالاتر رفته و درآمدها بیشتر شده است.

جای تأسف وقتی است که می‌شنویم از هر سه نفر میانگین یک نفر نوعی از جراحی زیبایی را انجام داده است و این میزان تمایل مردم ایران به موضوعات تجملاتی را نشان می‌دهد، اما جای شکر آن دارد که اولین شغل پردرآمد ایران حداقل نیازمند تحصیلات و کسب تخصص لازم در این زمینه است. البته در ادامه دومین شغل پردرآمد در ایران، مورد قبل را جبران می‌کند و نشان می‌دهد یک سلبریتی از نوع فوتبالیست پرچمدار درآمد حداکثری است؛ اگرچه در این میدان نیز تمامی افراد لزوماً به پول‌های کلان نمی‌رسند، با این حال کم نیستند بازیکنان و مربیانی که از راه بازی فوتبال درآمدهای آنچنانی به دست می‌آورند و فیش دریافتی‌های آنان سر به فلک می‌کشد و هرازچندگاهی هم جنجال‌سازی می‌کند. جالب اینجاست که به عنوان نمونه بهترین بازیکن تنیس روی میز ایران درآمدی حتی برابر با یک بازیکن دست چندمی فوتبال هم ندارد که متوسط درآمد سالانه آن به ۳ میلیارد تومان می‌رسد.

گفته می‌شود رتبه سوم، چهارم و پنجم در سه شغل متفاوت از هم و جالب تعلق می‌گیرد. شغل‌هایی که هیچ قرابتی با یکدیگر ندارند و پیشتاز آن دندانپزشکی است. این شغل هم از آن قبیل شغل‌هایی است که حداقل نیازمند گذراندن یک دوره تحصیلی است، اما قسمت بد ماجرا اینجاست که از میان دایره وسیع مشاغل پزشکی، درمانی و بهداشتی تنها این دو شغل پرچمدار مشاغل پردرآمد شدند. یعنی اگر از ضرورت‌های دهان و دندان و موارد خاص نیاز به جراحی پلاستیک بگذریم، متأسفانه به دلیل موارد زیبایی این دو شغل پیشتاز عرصه پزشکی شدند که لزوماً ربط چندانی به طبابت ندارد.

یکی از دلایل پردرآمد بودن شغل دندانپزشکی قیمت بالای تجهیزات دندانپزشکی معرفی شده است که به تبع این گرانی، دریافتی‌های دندان‌گیری هم دارد و البته ذکر این نکته هم ضروری است که دریافت نکردن صددرصدی خدمات بیمه‌ای برای این مورد خاص می‌تواند به درآمد بالای آن کمک کند. حال آنکه اگر کسی متخصص باشد، طبعاً درآمد بالاتری دارد. در حال حاضر تعداد دندانپزشکان عمومی ایران حدود ۱۸ هزار نفر تخمین زده می‌شود، اما متخصصان این رشته فقط ۳ هزار نفر هستند. یعنی تقریباً به ازای هر ۲۷ هزار ایرانی یک متخصص دندانپزشکی وجود دارد و همین شانس آنها را برای کسب درآمد بالا می‌برد.

وقتی پول در هنر خلاصه می‌شود

در ادامه با کمال تعجب طراح لباس آن هم نه از نوع کلی بلکه از نوع لباس عروس به عنوان چهارمین شغل پر درآمدی معرفی شده است که در زمره مشاغل لوکس و تجملاتی محسوب می‌شود. هر چند که این شغل می‌تواند مشمول عبور از تحصیلات دانشگاهی قرار بگیرد، اما بی‌شک بخش عمده‌ای از افراد حاضر در این شغل با درآمدهای سالانه میلیونی و حتی میلیاردی از قشر باتجربه و قدیمی‌تر در این تخصص هستند. در یکی از پژوهش‌های صورت گرفته از متخصصان شغلی کشور، متوسط حقوق این قشر با مبلغ یک میلیارد تومان تخمین زده شده است.

پس از این مدرس کنکور با کسب جایگاه پنجم جای افسوس را به وجود می‌آورد که به جای قرار گرفتن نخبگان، فرهیختگان، معلمان و اساتید دانشگاه و مدرسان خصوصی دروس، این رتبه پردرآمدی سهم مدرس کنکور شده است که خود جای سؤال و آسیب‌شناسی دارد.

اگر از تعمیرکاری به عنوان رده آخر مشاغل پردرآمد بگذریم که به طور مثال تعمیرکار خودرو سالانه ۶۰۰  میلیون تا یک میلیارد درآمد دارد، به شغل معلوم‌الحال و وضعیت بازیگری می‌رسیم که آوازه درآمدی میلیونی آن بر همگان معلوم است که یک سلبریتی و ستاره سینمایی تنها برای یک فیلم دستمزد چند صدمیلیونی و حتی میلیاردی کسب می‌کند.

در نهایت باید به کسانی که دنبال شغل پردرآمدی برای خود هستند، گفت هرچند به ظاهر وزنه تحصیلات با مهارت و تخصص‌های معطوف به هنر برابری می‌کند، اما نباید از نوع وضعیت انتخاب علم‌آموزی غفلت کرد؛ چراکه ظاهراً طبق تحقیقات دانشگاهی یک پزشک عمومی در زمره کم‌درآمدترین افراد جامعه محسوب می‌شود، کمااینکه به‌رغم بازنده نبودن علم در میان این هفت شغل، جای تأسف وقتی است که تا حدی کفه مشاغل تشریفاتی و تجملاتی بر کفه مشاغل خدماتی می‌چربد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.