تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۰۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

۱۲ روش‌ کاربردی برای اینکه یک متن را به راحتی حفظ کنید

ایجاد سوال برای متنی که خوانده‌اید به شما کمک می‌کند تا تسلط خود را بر متن نشان دهید. وانمود کنید که شما با متن ارتباط مستقیم دارید. سعی کنید، چنان با متن ارتباط برقرار کنید که انگار با یک شخص حقیقی برخورد دارید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید هر گونه سوال از متنی که خوانده‌اید را داشته باشید.

به گزارش قائم آنلاین،شما می‌توانید با توجه به عواملی که باعث می‌شوند تا حواستان پرت شود، باز هم به مطالعه کردن ادامه داده و چیزهایی را فرا بگیرید. شما ممکن است در چنین محیطی برای فراگیری یک متن و یا لذت بردن از آن خود را به زحمت بیاندازید تا بتوانید متنی را که می‌خوانید، یاد بگیرید. در چنین مواردی راه حل‌های مفیدی از جمله؛ خواندن در محیط آرام، آرام و با دقت خواندن و یاداشت برداری از متن به شما کمک می‌کند تا محتوا را بهتر درک کنید. این چنین مواردی می‌توانند به کمکتان بیایند تا شما بتوانید بعد از خواندن متن آن را به خوبی فرا بگیرید.

۱۲ روش‌ کاربردی برای اینکه یک متن را به راحتی حفظ کنید
ایجاد یک محیط آرم برای مطالعه
۱. یک منطقه آرام و دور از دسترس پیدا کنید
سعی کنید محیطی را پیدا کنید که می‌دانید کمتر حواستان را پرت می‌کند. در محیط خانه معمولا اتاق خواب و یا اتاق‌های طبقه بالا محیط مناسبی برای مطالعه هستند. ترجیحا در اتاق نشیمن و آشپزخانه مطالعه نکنید. در مدارس به طور عادی کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه بهترین جا برای مطالعه هستند. اتاقی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، باید دارای دیوارهای ضخیم بوده و ترجیحا دارای درب و یا پارتیشن باشند. این مورد به شما کمک می‌کند تا از شر صداهای بلند و مزاحم در امان باشید و در هنگام خواندن حواستان منحرف نشود.
۲. از سر وصدا و حواس پرتی فاصله بگیرید
اگر می‌دانید در هنگام کتاب خواندن با سر و صدا روبه رو می‌شوید، اقدامات زیر را انجام دهید؛ برای جلوگیری از سر و صدا تمام درها را ببندید. این کار به شما کمک خواهد کرد که روی متن خود تمرکز بیشتری داشته باشید. در ضمن شما باید تلفن همراه و وای فای خود را نیز خاموش کنید تا از پیام‌هایی که از طریق شبکه‌های مجازی به شما می‌رسند و می‌توانند روحیه‌تان را تغییر داده و سبب ناراحتی‌تان شود، فاصله بگیرید.
۳. از دیگران بخواهید در هنگام مطالعه از شما فاصله بگیرند
ممکن است، شما دوستانی داشته باشید که گاه و بی‌گاه به شما سر بزنند. اینچنین سر زدن‌ها در هنگام مطالعه می‌تواند حواستان را پرت کند. بهتر است به دوستان و خانواده خود گوشزد کنید که در هنگام مطالعه و در زمان خاص به شما سر نزنند. بنابراین شما می‌توانید در کمال آرامش به فراگیری متنی که می‌خوانید، مشغول باشید. برای چنین کاری کافیست به خانواده و دوستان خود بسپارید که در طول شبانه روز ۳۰ دقیقه و یا۱۱ ساعت را برای مطالعه کردن اختصاص می‌دهید، تا آنها هم بدانند در چنین زمانی احوالی از شما نگیرند. به این ترتیب در چنین زمانی آرامش بیشتری برای فراگیری متن مورد نظر داشته و تمرکزتان نیز بالا می‌رود.
به آرامی و با دقت مطالعه کنید
۴. یک متن چاپ شده را بخوانید
سعی کنید از متون چاپ شده روی کاغذ برای مطالعه استفاده کنید، نه صفحات کامپیوتر. خواندن متون چاپی روی کاغذ باعث می‌شود، چشمتان به خوبی روی متن متمرکز شود. در مواردی که مجبورید از صفحات اینترنت، متنی را بخوانید، بهترین کار این است که آنها را کپی فیزیکی کنید و سپس از روی کاغذ متن مورد نظر را مطالعه کنید. اگر نگران استفاده بیش از حد از کاغذ هستید، بهتر است از دو طرف کاغذ استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از کاغذهای بازیافتی برای چاپ متون نیز بهره ببرید. به طور خلاصه شما می‌توانید متن را با فونت کوچک اما قابل خواندن روی کاغذ کپی کنید. اگر با چنین روشی چشمتان دچار مشکل می‌شود، می‌توانید از فونت‌های درشت‌تر استفاده کنید. لازم نیست به چشمتان فشار بیاورید.
۵. سعی کنید کلمات کلیدی را کپی کنید
به دنبال کلمات که چندین بار تکرار شده‌اند، باشید. شما با پیدا کردن چنین کلماتی می‌توانید در هنگام کپی کردن آنها را حذف کنید تا کلمات کلیدی جای بیشتری در یک برگه داشته باشند. در پاره‌ای از اوقات در یک متن چند صفحه‌ای کلماتی مشابه به دفعات تکرار می‌شوند. در چنین مواردی می‌توان از کلمات اختصاری استفاده کرد، تا به محض رویت آن کلمه اختصاری، کلمات اصلی بیادتان بیایند. این کار سبب می‌شود تا راحت‌تر بتوانید بقیه متن را درک کرده و همچنین کاغذ شما جای کمتری را به کلمات تکراری اختصاص دهد. استفاده از کلمات کلیدی داخل هر متنی می‌تواند به شما کمک کند تا متن مورد نظر را هر چه زودتر و بهتر فرا بگیرید. پس استفاده از کلمات کلیدی را از یاد نبرید.
۶. متن را با صدای بلند بخوانید
خواندن متن با صدای بلند به شما کمک می‌کند، علاوه بر اینکه چشمتان متن را می‌بیند، گوشتان نیز متن مورد نظر را می‌شنود. این یعنی فراگیری متن هم از راه چشم و هم از راه گوش. در هنگام خواندن متن با صدای بلند مراقب باشید، مزاحم شخص و یا اشخاص دیگر نشوید. کلماتی را که با صدای بلند می‌خوانید؛ تکرار، چرخش عبارت و زبان مورد استفاده در متن را مد نظر داشته باشید. شما می‌توانید در این نوع خواندن با دوستانتان نیز تعامل داشته باشید. در برخی از موارد گوش دادن به متن برای فراگیری بیشتر به کارتان می‌آید تا اینکه خودتان متن را بخوانید. در چنین مواردی یک همراه بکارتان می‌آید. به خصوص که متن مورد نظر برای هردوی شما مشترک باشد. این کار به خوب گوش کردن مطالب و فهم، درک آنها شما کمک می‌کند.
۷. قسمت‌هایی که نمی‌فهمید را بازبینی کنید
اگر فهم پاراگراف و یا جمله‌ای در متن برای شما سخت باشد. آن را دوباره بخوانید. سعی کنید هر کلمه را به آرامی بخوانید و معنی آن را نیز در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید تکرار همراه با فهم جملات به شما کمک می‌کند تا بهتر متن مورد نظر را فرا بگیرید. هنگامی که مجددا متن را می‌خوانید، آن را در کل جمله در نظر بگیرید و از خودتان بپرسید؛ این متن با این جمله چه ارتباطی دارد و یا این متن با سایر جملات به کار رفته در کتاب چه ارتباطی دارد. شما با فهمیدن ارتباط بین جملات و پاراگراف‌ها به یک جمع بندی کلی و کاربری دست پیدا می‌کنید. و این موضوع در فهم هرچه بهتر کل کتاب به کارتان می‌آید.
از متن یادداشت برداری کنید
۸. نکات برجسته و مهم را یادداشت کنید
نکات برجسته و زیر مجموعه‌های جالب را یادداشت کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک قلم نکات مهم کتاب را یادداشت کنید و به دنبال جملات مهم و قابل توجه باشید. از این که می‌خواهید جمله و یا کلمه مورد نظر را برجسته کنید، نگران نباشید. زیرا این کار شما را مجبور می‌کند در هنگام نوشتن متن مورد نظر آن را با دقت بیشتری مطالعه کنید. سعی کنید سخنرانی‌های مهم و برجسته را که به کارتان می‌آید را نیز یادداشت برداری کنید. نوشتن کلمه و یا کلمات باعث می‌شود، مشکل فهم شما نسبت به آن کلمه و یا کلمات بیشتر شود. این کار همچنین شما را با کلمات برجسته و مهم آشنا می‌کند و از نقاط ضعف و قدرت شما رونمایی می‌کند. شما می‌توانید از کتاب‌های دیگر نیز استفاده کنید و پس از مطالعه آنها از نکات مهم و سخت آنها یادداشت برداری کنید، این کار دامنه فهم شما را نسبت به کلمات سخت بیشتر می‌کند و بعد از مدتی آن کلمات نامفهوم و سخت برای شما آسان خواهند شد.
۹. یادداشت‌ها را در حاشیه قرار دهید
شما با قرار دادن کلمات سخت به عنوان حاشیه مطالبی که می‌خوانید. این کلمات همان افکار کوتاه شده متن اصلی شما هستند. سعی کنید در کنار کلماتی که نمی‌فهمید، علامت سوال قرار دهید. ایجاد این یاداشت‌ها در کنار متن به شما کمک می‌کند تا خواسته و یا  ناخواسته درباره کلماتی که نوشته‌اید، کنجکاو شوید و این کنجکاوی برای حل مسئله مورد نظر به کارتان می‌آید و شما را تشویق می‌کند تا به دنبال جواب باشید. به عنوان مثال، شما ممکن است در حاشیه جزئیات کلیدی، موضوع اصلی را بررسی کنید. یادداشت‌ها را فقط در صورتی که مجاز هستید، در بالا و یا پایین کتاب خود بچسبانید که کتاب کاملا شخصی باشد. اگر از کتاب کتابخوان‌ها استفاده می‌کنید به هیچ وجه چنین یادداشتی را در ابتدا و یا انتهای صفحه مورد نظر نچسبانید.
۱۰. اگر نمی‌توانید کتاب را علامت بزنید، یادداشت‌ها را در یک دفترچه یادداشت کنید
شما همچنین می‌توانید یادداشت مربوطه را درون یک دفترچه و یا یک تکه کاغذ بنویسید. اگر نقل قول و یا متن جالبی را در کتابی دیده می‌توانید آن را درون دفترچه و یا تکه کاغذ مورد نظر خود یادداشت کنید. در چنین مواردی سعی کنید، جمله و یا کلمه مورد را که یادداشت کرده‌اید، صفحه مورد نظر کتاب را نیز زیرش بنویسید که اگر لازم شد بقیه متن را ببینید راحت‌تر بتوانید متن مورد نظر را پیدا کنید. شما می‌توانید یکسری یادداشت‌ها را که به هم مربوط است را در صفحات خاصی گرد آوری کنید. جمع بندی یادداشت‌ها می‌تواند یک ایده خوب برای شما باشد. یادادشت‌هایی که به هم مربوط است، می‌تواند در فهم هر چه بهتر موضوع به کمکتان بیاید.
۱۱. لیستی از سوالات در مورد متن ایجاد کنید
ایجاد سوال برای متنی که خوانده‌اید به شما کمک می‌کند تا تسلط خود را بر متن نشان دهید. وانمود کنید که شما با متن ارتباط مستقیم دارید. سعی کنید، چنان با متن ارتباط برقرار کنید که انگار با یک شخص حقیقی برخورد دارید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید هر گونه سوال از متنی که خوانده‌اید را داشته باشید. سوالاتی که از متن به ذهنتان می‌آید را گوشه‌ای همراه با صفحه مورد نظرش یاداشت کنید تا در هنگام مطالعه بعدی بتوانید به آنها رجوع  کنید.
۱۲. لیستی از کلمات غیر قابل تشخیص برای خود ایجاد کنید.
سعی کنید لغات و کلماتی را که درباره آنها چیزی نمی‌دانید و یا با معانی آنها آشنا نیستید را شناسایی کنید. لیستی را که در آن لغات و کلمات نامفهومی را که برای خود یادداشت کرده‌اید را با استفاده از یک فرهنگ لغت به دنبال پاسخ آنها باشید. سپس آن را با معنی‌ای که در فرهنگ لغت پیدا می‌کنید، در جمله وفق دهید که آیا با هم همخوانی دارند یا نه؟ چنین کاری به شما کمک می‌کند تا متن مورد نظر را بهتر و دقیق‌تر درک کنید. شما با استفاده از یک فرهنگ لغت دستی می‌توانید به آسانی کلمات را که معنی و مفهومشان برای شما سخت است، را با استفاده از این کتاب دستی به  راحتی پیدا کنید.  فهرستی از واژگانی را که معنی و مفهموم آن‌ها را نیز یادداشت کرده‌اید، را درون یک دفترچه قرار دهید تا بتوانید بعدا به آنها رجوع کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.