تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۹۶.::. ساعت : ۲:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

یک پیر زن ناجی جان توله یوزپلنگ شد! +عکس

یک زن در میاندشت جاجرم خراسان شمالی توله 6 ماهه یوزپلنگ را که از ترس چند قلاده سگ به بالای درختی پناه برده بود ، از مرگ نجات داد.

به گزارش قائم آنلاین، رئیس اداره محیط زیست جاجرم یکشنبه در این زمینه اظهار کرد: حدود ۱۰ روز پیش از سه قلاده توله یوزپلنگ به همراه مادرشان در ۴۰ کیلومتری منطقه محل سکونت این پیرزن تصویربرداری شده بود که این یوزها روز گذشته (شنبه) برای یافتن طعمه به محل زندگی این افراد نزدیک می شوند.

سیدمحمد موسوی سلطان آبادی گفت: سگ ها پس از مشاهده یوزپلنگ ها، آن ها را دنبال می کنند که یکی از توله ها به بالای درخت پناه می برد و زن روستایی هم با مشاهده چنین وضعیتی به مدت ۲ ساعت مقابل سگ ها قرار می گیرد.
یک پیر زن ناجی جان توله یوزپلنگ ش
وی افزود: پس از گذشت حدود ۲ ساعت یکی از پسرانش به این محل می رسد و محیط بانان را در جریان امر قرار می دهد که آن ها هم یوز را پس از امن کردن منطقه به مسیری که خانواده اش رفته بودند، هدایت می کنند.
رئیس اداره محیط زیست جاجرم با اشاره به اینکه تخمین زده می شود حدود هفت یوزپلنگ در این منطقه باشند، گفت: در ۱۰ روز گذشته از ۵ قلاده یوز فیلم بردای و تصویربرداری شده است.
منطقه میاندشت جاجرم با گستره ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتار دارای مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد.
پناهگاه حیات وحش میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈقرخودˈ در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈخار تورانˈ شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده ˈسالوکˈ اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
این پناهگاه ویژگی خاصی برای زندگی گونه های مختلف جانوری از جمله یوز دارد که آنرا به عنوان تنها زیستگاه دشتی یوز آسیایی در کشور معرفی می کند.
همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط ˈانجمن یوزپلنگ ایرانیˈ در سال ۱۳۸۷، جمعیت یوزپلنگ در منطقه میاندشت جاجرم در سال ۱۳۸۴ شش تا ۱۰ قلاده برآورد شد ولی جمعیت این جانور از سال ۱۳۸۶ دچار کاهش شده که احتمالا یکی از مهمترین علل آن خشکسالی و کاهش جمعیت جوندگان و خرگوش در منطقه بوده است.
مطالعات مذکور مشخص کرد که عوامل محیطی غیرقابل پیش بینی در کوتاهترین زمان تاثیر قابل ملاحظه ای بر جمعیت طعمه خوارانی که از مرکز محدوده پراکنش دور هستند، می گذارد.
این مطالعات و وجود چنین گزارش هایی از وضعیت یوز در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم موجب شد تا در سالهای اخیر ۳۲۰ هکتار از مساحت این منطقه به امر تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی اختصاص داده شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.